DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Rosjanie grają polskimi łupkami

Rosjanie grają polskimi łupkami
fot.Jacek Szydlowski/FORUM
#ŁUPKI    #ROSJA    #CZECHY    #RUMUNIA    #USA    #ROSNIEFT    #EXXON MOBIL    #ENI

- Gaz z polskich łupków może wydobywać Rosja – ostrzega w rozmowie z PCh24.pl Mariusz Orion Jędrysek, poseł na Sejm RP, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju w latach 2005-07, inicjator poszukiwań gazu w łupkach w Polsce.

 

Firma Exxon Mobil, która miała zająć się wydobyciem gazu ze złóż łupków w Polsce, kilka dni temu zawarła porozumienie z rosyjskim koncernem paliwowym Rosnieft. Przewiduje ono wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Karskiego i Morza Czarnego. Co takie porozumienie oznacza dla Polski?

 

W tej chwili koncesjami wymieniają się dwie firmy: ExxonMobil – Rosnieft i ENI – Rosnieft. Obie przejmą od Rosnieftu wg. mojej wiedzy około 30 % udziałów w koncesjach na poszukiwanie i wydobywanie ropy na polach naftowych szczególnie na północy, co wymaga nowych technologii ale i jest bardzo obiecujące. W zamian Rosnieft ma przejąć koncesje na gaz z łupków, ale nie jest jasne, których złóż dokładnie ona dotyczy.

 

Osobiście przypuszczam, że koncesje te dotyczą polskich łupków i mogę przypuszczać, że te firmy tj. Exxon i ENI w pierwszym rzędzie wycofają się z poszukiwań gazu w Polsce. Jeśli to zrobią to będzie oznaczało przejęcie koncesji przez spółkę z Rosji - a to może stać się bardzo szybko.

 

Przygotowuję szybkie rozwiązania do akceptacji w Sejmie, ale boję się, że Pani Marszałek Kopacz zatrzyma to w "zamrażarce" jak i poprzednie moje projekty ustaw. Wydając pierwsze koncesje w 2006 roku i przygotowując prawnie i organizacyjnie Państwo, byliśmy pionierami na świecie (poza USA i Kanadą) a teraz jesteśmy na poziomie gorszym niż w 2006 roku.

 

Porozumienie między amerykańskimi i rosyjskimi koncernami mają de facto charakter umowy międzypaństwowej. Obserwatorzy przewidują, że zareagują na nią inne państwa jak Chiny, Kanada czy kraje arabskie. Czy utrwali się więc swoisty oligopol między krajami mającymi dzisiaj dostęp do złóż gazu ziemnego czy ropy naftowej?

 

Tak, jest to możliwe - takie są tendencje. Warto się temu bacznie przyglądać i próbowac mieć wpływ. Trudno dziś powiedzieć, jak na taki sojusz amerykańsko - rosyjski zareagują inne kraje. Odsyłam do swojego artykułu w Asian Business Review (Nikkei) sprzed ok. 2 miesięcy

 

Polska w tej chwili jest osamotniona w swoich planach pozyskiwania gazu łupkowego. Władze Bułgarii, Rumunii, i Czech zapowiadają bowiem moratoria na wydobywanie tego surowca z łupków do czasu zakończenia na poziomie europejskim badań, dotyczących wpływu szczelinowania hydraulicznego na środowisko naturalne.

 

Działania tych krajów muszą nas interesować ale nie powinny nas opóźniać w działaniu. Jeśli jakieś ograniczające decyzje zostaną w tych krajach podjęte, a my rozpoczniemy jednak wydobywanie gazu z łupków, to wtedy będzie mniejsza podaż a więc wyższa cena dla naszego eksportu. Nasza sytuacja i nasz interes narodowy nie są takimi posunięciami zagrożone. Znacznie gorzej będzie, jeśli podobne moratorium będzie ogłaszane przez Europarlament czy Komisję Europejską.

 

Jako pozytywny akcent w Unii Europejskiej można przywołać działania pani euro deputowanej z Grecji Niki Tsavela, która przygotowała raport dla swojej komisji przemysłu i nauki w sprawie wydobywania gazu z łupków. Traktuje w nim przychylnie nową technologię pozyskiwania tego surowca.

 

W maju zorganizowałem w Sejmie RP konferencję konsultacyjną dla władz gmin i powiatów objętych koncesjami na gaz w łupkach. Rząd PO-PSL zarzucił rozwiązania przyjęte w 2007 roku i wydał w sposób krytycznie szkodliwy dla Skarbu Państwa i interesu społecznego koncesje. Stracił w ten sposób finansowo, ale także pozbył się instrumentów kontrolnych nad tym kto komu sprzedaje koncesje. Wielokrotnie o tym pisałem i mówiłem - jak grochem o ścianę. Sporo jest na mojej stronie www.jedrysek.eu. Samorządy zostawione są jak dotąd samym sobie.

 

Moratoria jakie planują składać kraje obfitujące w złoża gazu łupkowego to efekt rosyjskich wpływów?

 

Tego nie wiem, ale nie jest wykluczone, że wpływy Rosji w tych krajach są bardziej znaczące niż się o tym mówi, a Polska nie jest tu wyjątkiem, szczególnie przy takim rządzie jaki mamy obecnie.

 

 

Rozmawiał: Krzysztof Gędłek 


DATA: 2012-07-18 09:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niestety większość naszych rodaków wciąż woli różne ochłapy "dotacje unijne" niż realne możliwości rozwoju ekonomicznego.
ponad 8 lat temu / Przemek
 
Przy takich rządach już niedługo będziemy rzuceni na kolana. I tak już pracujemy jako tania siła nabywcza. Czasami pokazują i reklamują w mediach o Polaku lub Polce, którym się udało wejść do średniej klasy zawodowej a dziesiątki tysięcy pracują często w urągających warunkach. Czy nasz dzisiejszy, ślepy Rząd nie widzi, jak np. Niemcy dogadują się z Rosjanami? Przecież jest to ewidentne. Za gaz płacimy więcej niż Niemcy.
ponad 8 lat temu / marekb54
 
jezeli my Polacy sami nie bedziemy dbali o wlasne intresy to nikt o nie w naszym imieniu dbac nie bedzie. W tej chwili jest konieczna zmiana rzadzacych, aby zachamowac sprzedaz polskiego majatku w rece obcego kapitalu. My Polacy musimy zrozumiec i bronic wlasnej racji stanu
ponad 8 lat temu / Sylwester
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.