DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 

Rosjanie budują bazę szpiegowską w Nikaragui. W zamian sprzedadzą Latynosom czołgi T-72

Rosjanie budują bazę szpiegowską w Nikaragui. W zamian sprzedadzą Latynosom czołgi T-72
Władimir Putin i Daniel Ortega Saavedra. Photo ITAR-TASS / Alexei Nikolsky / FORUM
#ROSJA    #CZOŁGI    #ZIMNA WOJNA    #BAZA    #T-72    #NIKARAGUA    #SZPIEGOSTWO    #KREML    #MOSKWA    #MANAGUA

Rosyjski rząd buduje bazę szpiegowską w Nikaragui – donosi „The Washington Beacon”. Niedawno podpisano umowę wojskową między Moskwą i Managuą. Lewicowy rząd Daniela Ortegi, w zamian za udostępnienie swojego terytorium, ma zakupić po preferencyjnych cenach 50 rosyjskich czołgów T-72.

 

W Nikaragui, w pobliżu Laguna de Najapa na północ od stolicy kraju - Managui, ma zostać rozmieszczony rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS. Rozważa się także usytuowanie systemu wzdłuż karaibskiego wybrzeża.

 

Ruchy Rosji zaalarmowały niektórych urzędników amerykańskich, zwłaszcza, że prawie dwa tygodnie temu doszło do wyrzucenia z Nikaragui trzech pracowników Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA. Służby Ortegi aresztowały ich i od razu – bez bagaży – odesłały do Waszyngtonu.

 

Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby poinformował, że wydalenie miało miejsce 14 czerwca. Było „nieuzasadnione i niezgodne z pozytywnymi i konstruktywni relacjami, które staramy się rozwijać z rządem Nikaragui”. Zagroził, że takie potraktowanie amerykańskich obywateli „może mieć potencjalnie negatywny wpływ na stosunki dwustronne, w szczególności handlowe”.

 

Parlament Nikaragui 3 maja przyjął prawo, zezwalające obcym wojskom na stacjonowanie w kraju. Nowe prawo ma umożliwić Rosjanom szkolenie Nikaraguańczyków oraz wjazd rosyjskich pracowników agencji wywiadowczych na terytorium kraju.

 

Były urzędnik Pentagonu Mark Schneider odnosząc się do transakcji rosyjsko-nikaraguańskiej stwierdził, że umowa wydaje się być częścią rosyjskiej strategii zwiększenia sprzedaży broni, aby stworzyć możliwości dla zakładania baz wojskowych oraz do zwiększenia wpływów na półkuli zachodniej, będącej tradycyjnie strefą wpływów amerykańskich. - Ogólnie rzecz biorąc, Moskwa otwarcie pożąda nowych baz w Ameryce Łacińskiej, na Morzu Południowochińskim, na Oceanie Indyjskim, na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie - powiedział Schneider. Władze Nikaragui przekonują, że planują wykorzystać czołgi do zwalczania gangów narkotykowych.

 

Warunki do zacieśnienia współpracy wywiadowczej i wojskowej między Rosją a Nikaraguą zostały przygotowane m.in. podczas wizyty Putina w Ameryce Łacińskiej w 2014 r.

 

Rzecznik Amerykańskiego Dowództwa Południowego ppłk David Olson zareagował na doniesienia o transakcji stwierdzeniem, że „Stany Zjednoczone szanują prawo narodów do modernizacji ich systemu obronnego”.

 

- Jesteśmy świadomi rosyjskiej rywalizacji na naszej półkuli. Charakter zobowiązań Rosji na naszej półkuli nie jest nowy i podobny do zobowiązań innych narodów. Jesteśmy przekonani, że kraje partnerskie USA zrozumieją nasze pragnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa, a także docenią nasze zaangażowanie w celu ochrony wspólnych interesów oraz wartości demokratycznych – dodał.

 

Źródło: newsmax.com

AS
   


DATA: 2016-06-27 15:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"na naszej półkuli" - już sobie przywłaszczyli całą półkulę? Złodzieje.
ponad 2 lata temu / niewygodna prawda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "44206"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.