DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Rosja znów straszy! Seria wojskowych manewrów tuż przy granicach Polski i na Bałtyku

Rosja znów straszy! Seria wojskowych manewrów tuż przy granicach Polski i na Bałtyku
76 dywizja desantowo-szturmowa gw. (Psków). Mil.ru [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons

Ćwiczenia wojsk rosyjskich na Bałtyku oraz następujące kilka dni po nich wspólne manewry białorusko-rosyjskie przy granicy Polski to pokaz siły Moskwy. Ma być on odpowiedzią na wzmocnienie potencjału wojsk NATO. Po ubiegłorocznych ćwiczeniach NATO Dragon-17 oraz rosyjsko-białoruskich Zapad 2017, ten rok będzie prawdopodobnie kolejnym, gdy nastąpi eskalacja napięcia w rejonie Bałtyku i pogranicza polsko-białoruskiego.

 

Trwające właśnie trzydniowe ćwiczenia marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej na Morzu Bałtyckim (4-6 kwietnia) z niepokojem obserwują bałtyckie kraje NATO. Łotwa planuje bacznie obserwować ruchy wojsk rosyjskich, ale nie zamierza postawić swych wojsk w stan wyższej gotowości bojowej. Władze w Rydze podkreślają jednak odmienność tegorocznych ćwiczeń, odbywających się w strefie ekonomicznej Łotwy. Sekretarz ministerstwa obrony Łotwy Janis Garisons uważa rosyjskie ćwiczenia za pokaz siły i skarży się na minimalny zakres informacji, jakie Rosja przekazała sąsiadom o swoich manewrach.

 

Większe obawy wyrażają Szwedzi, ponieważ manewry odbywają się bezpośrednio przy granicach ich kraju i Polski. Jeszcze przed ich rozpoczęciem szwedzki dziennik „Dagens Nyheter” ocenił zachowanie Rosji jako ostrzeżenie dla Sztokholmu, że zbliżając się do NATO i rozwijając współpracę militarną z Paktem Północnoatlantyckim „igra z ogniem”. Najwięcej emocji budzi nie tyle udział 10 okrętów, które będą sprawdzały swoją gotowość do działań bojowych przy granicy Polski i Szwecji, ile zapowiadane ćwiczenia rakietowe. Pojawiają się nawet informacje, że Rosja zamierza sprawdzić w tych dniach swoje systemy rakietowe typu Iskander, które ulokowane są w Okręgu Królewieckim (Kaliningradzkim), między Litwą a Polską.

 

W szwedzkim radio podano, że jednym z zamiarów Rosji jest próbne wystrzelenie rakiet na obszarze wód Bałtyku między szwedzką wyspą Olandia a duńską wyspą Bornholm.

Systemy Iskander starszego typu mają zasięg minimalny ok. 50, a maksymalny do 500 km. W ich polu rażenia jest więc głównie Polska i kraje nadbałtyckie. Nowsze systemy, przy użyciu pocisków manewrujących mogą razić cele nawet na odległość do 2 tys. km, a więc z Okręgu Królewieckiego mogą dotrzeć już do większej liczby państw NATO oraz do neutralnej, ale współpracującej z NATO Szwecji. Rakiety Iskander-M oraz pociski manewrujące mogą przenosić głowice atomowe, dlatego też na wojska Federacji Rosyjskiej ćwiczące do piątku będą zwracały uwagę także inne kraje europejskie, dostrzegające wzrost napięcia w basenie Morza Bałtyckiego.

 

Atmosferę zagrożenia, szczególnie dla Polski, będą tworzyły startujące w najbliższy poniedziałek (9 kwietnia) ćwiczenia rosyjsko-białoruskie. Według informacji Ministerstwa Obrony Republik Białorusi, odbędą się one na poligonie w okolicy Brześcia, a więc tuż przy polskiej granicy. Aktywna faza manewrów z udziałem żołnierzy Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi przypadać będzie na 10-12 kwietnia. Rozpoczynające się 9 kwietnia ćwiczenia wojsk Rosji i Białorusi w rejonie Brześcia mają być odpowiedzią na przybliżenie się wojsk NATO do granic Republiki Białorusi.

 

Dużą wagę Białorusini przykładają do sprawdzenia gotowości bojowej swojej 38 brygady desantowo-szturmowej, specjalizującej się w działaniach ofensywnych. Na poligon pod polską granicą już 2 kwietnia przybył z Rosji kontyngent podobnej jednostki – 76 dywizji desantowo-szturmowej wojsk powietrzonodesantowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

 

Zbieżność czasu manewrów na Bałtyku, w Okręgu Królewieckim i na Białorusi rodzi obawy o zagrożenie militarne dla tzw. korytarza suwalskiego, który jeszcze w latach 90. w planach Rosji był rozważany jako eksterytorialna droga, łącząca rosyjską eksklawę między Polską a Litwą z Białorusią.

 

 

Źródła: Telegraf.by / Biełapan / Interfax.by

Jan Bereza

 

 


DATA: 2018-04-05 13:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Wap: NATO jest wrogiem Polski tak długo, dopóki Polska nie podporządkuje się ponadnarodowemu rządowi światowemu reprezentowanemu obecnie przez elity UE i nie zrealizuje żydowskich roszczeń majątkowych zgodnie z globalizmem elit amerykańskich. NATO będzie tak długo wrogiem Polski, jak długo Polacy będą chcieli zachować swoje państwo, religię, kulturę i dopóki będą wypierać się swojego współudziału i winy w holokauście, czyli zawsze. Wmawiane nam przez PiSowski nierząd opinie jakoby NATO miało nas bronić są kłamstwem i oczywistą manipulacją. Wojna z Rosją jest potrzebna jedynie do anihiliacji Polski i ostatecznego rozwiązania kwestii polskiej.
ponad 2 lata temu / dres
 
Manewry moga sobie robic. Raketen rosyjskie przelatujace nad Strefa Polski powinny byc zestrzelone. Okrety rosyjskie na Wodach Polski powinny byc zatopione. Taka powinna byc odpowiedz Polski i NATO.
ponad 2 lata temu / Wap.
 
I kolejna propaganda pt:Rosja zagraża,Rosja zaatakuje itd. Ja już od bodajże 3 lat słucham i czytam że Iskandery są w obwodzie kaliningradzkim ,że rakiety sa wycelowane w Polskę itd.I co? no stoją sobie dalej. W zeszłym roku Rosjanie przeprowadzili Zapad blisko polskiej granicy.Nasłuchałem sie "Macierewiczów"- ekspertów od wszystkiego (rusofobii) którzy wieszczyli że Rosja zaatakuje. I co? ano poćwiczyli sobie i tyle. A Macierewicz pewnie po skonczonym Zapadzie drapał sie w głowę i rozmyslał:a jednak nic nie wyszło. Mam wrażenie że media i niektóre ośrodki wpływu w Polsce podsycają celowo nienawiść i rusofobię.A przy okazji amerykanie zarabiaja gruba kasę za kupone Patrioty.I biznes sie kręci.Rosja ma swoje na sumieniu jednak nic nie mówi sie że to USA zdestabilizowało bliski wschód (Irak,Libia,Syria) co skutkuje napływem milionowej rzeszy imigrantów do Europy.Jakoś tym zagrożeniem -islamizacją i wybuchem wojny w Europie Amerykance sie nie martwią.
ponad 2 lata temu / lolas
 
Pisanie "Rosja znów straszy" świadczy i jest skutkiem, że dawno mężczyźni nie mieli obowiązkowej służby wojskowej. Widać niemal na każdym kroku brak wielkiej wiary i wielkiej odwagi fizycznej i bogactwa duchowego. Obecnie wielu mężczyzn bez rodzin i zobowiązań, chodzi na gym, jeździ rowerkiem po ścieżkach rowerowych przy drogach na poziomie rury wydechowej, by sobie dodać męskości jest wytatuowany i nosi kucyk, przeżywa niemal śmiertelnie siwy włos na skroni ew. 50 latek nosi koszulkę "jestem fajny chłopak" i in. Faceci zawróćcie!! Bądź mądry i dzielny, nie bój się i nie lękaj ponieważ z Tobą jest Pan Bóg wszędzie gdziekolwiek pójdziesz. Jest z Tobą nawet jeżeli Ty z Nim nie jesteś.
ponad 2 lata temu / Magdalena
 
Poligon na Białorusi, koło Brześcia, jest maksymalnie blisko Warszawy, ok. 170 km. Będą w stanie błyskawicznie wbić klin w kierunku na Warszawę i przejąć stolicę Polski, oraz odciąć Polskę od krajów bałtyckich. Proste.
ponad 2 lata temu / mk
 
trzeba zużyć stare rakiety bo utylizacja drogo kosztuje a nie ma ich komu sprzedać to po pierwsze a ćwiczenia i testy nowych też muszą się gdzieś odbyć po co jechać do Kazachstanu jak tu jest bliżej . tzw. "przyjaciele izraela" z za wielkiej wody mają non stop wojenki na bliskim wschodzie i tam testują i utylizują np. amunicję uranową drony itp
ponad 2 lata temu / pol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.