DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Rosja ściga i karze za aktywność religijną w sieci

Rosja ściga i karze za aktywność religijną w sieci

Według chrześcijańskiej prawniczki Inny Zagriebiny, przez Rosję narasta trend prawnego ścigania za łamanie surowych zasad prowadzenia działalności misyjnej w sieciach społecznościowych. Prokuratura śledzi tego rodzaju wiadomości nie tylko na stronach organizacji religijnych i osobistych stronach duchowieństwa, ale także aktywnych uczestników tych portali.

 

W 2019 roku wymiar sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej rozpatrzył 388 spraw na podstawie przepisów o „bezprawnej” działalności misyjnej, wymierzając kary 223 osobom fizycznym i prawnym. W większości przypadków były to grzywny, których łączna wartość przekroczyła 3,3 mln rubli (około 188,5 tysięcy złotych). Dane ujawnił Wydział Sądowy Sądu Najwyższego Rosji.

Omawiane przestępstwa są ścigane na podstawie artykułu 5.26 Kodeksu Prawa Administracyjnego Federacji Rosyjskiej, który mówi o „naruszeniu ustawodawstwa o wolności sumienia, wolności wyznania i o stowarzyszeniach religijnych”.

Ogłoszone obecnie liczby są nieco niższe od tych z 2018 roku gdy wszczęto 419 takich spraw przeciw 250 osobom fizycznym i prawnym. Wśród 223 skazanych w kolejnym roku było 131 osób fizycznych, 82 prawne i 10 osób funkcyjnych.

Podobnie jak w latach poprzednich, w większości przypadków wymierzano grzywny – w 2019 było tak w 209 sprawach (w 2018 – 243); 13 przypadków kończyło się ostrzeżeniem a w jednym przypadku oskarżonego skazano na roboty przymusowe. Ponadto w 8 sprawach głównemu wyrokowi towarzyszyła konfiskata mienia a w 7 – wydalenie z kraju; bieg 61 spraw wstrzymano. Łączna wysokość kar pieniężnych, które nabrały mocy prawnej, wyniosła w ubiegłym roku wspomniane już 3,3 miliona rubli (w 2018 – 3,7 mln).

Zdaniem chrześcijańskiej prawniczki Inny Zagriebiny, przez Rosję „przetacza się fala pociągania do odpowiedzialności za łamanie zasad prowadzenia działalności misyjnej w sieciach społecznościowych”. Prokuratura śledzi tego rodzaju wiadomości nie tylko na stronach organizacji religijnych i osobistych stronach duchowieństwa, ale także aktywnych uczestników tych portali.

Kilka lat temu w Rosji uchwalono bardzo represyjną ustawę, zwaną „przepisami Jarowej” (od nazwiska deputowanej, która zgłosiła ich projekt w Dumie Państwowej). Zabrania ona prowadzenia jakiejkolwiek działalności misyjnej (kaznodziejskiej) na zewnątrz budynków wspólnot religijnych, jeśli dany kaznodzieja nie ma oficjalnego dokumentu zezwalającego mu na taką działalność.

W tym kontekście Zagriebina, która wcześniej działała w Gildii Ekspertów ds. Religii i Prawa, wezwała innych blogerów, aby po pierwsze – wskazywali pełną nazwę danej organizacji religijnej, gdy zapraszają na swe wydarzenie wyznaniowe, po drugie – by dysponowali pełnomocnictwami do prowadzenia działalności misyjnej, wreszcie po trzecie – aby w razie wezwania na przesłuchanie, natychmiast skontaktowali się z prawnikiem bądź w razie jego nieobecności skorzystali z art. 51 Konstytucji Rosji i później poprosili prawnika.

Kara, wymierzana osobom prawnym za „nielegalną działalność misyjną” dochodzi do miliona rubli (57,1 tys. zł), a w wypadku osoby fizycznej – do 50 tysięcy rubli.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2020-05-27 20:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@myśl- czyli Rosjanin nie dosc ze o mentalnosci żyda to jeszcze z kulturą turańską- z mongolskich stepów. A Korwin Mikke uważa jego ekscelencje Putina za wzór przywódcy!!
1 miesiąc temu / Darius
 
U NAS KWITNIE TERAZ CALKOWITA PRZYCHYLNOSC WLADZ I SWIECKICH I NAJWYZSZYCH KOSCIELNYCH
1 miesiąc temu / olek
 
Dum państwowa jest na służbie ancien regime,podobnie rzecz się ma z rosyjską Cerkwią;zabrania się - jak czytamy - prowadzenia jakiejkolwiek "działalności kaznodziejskiej",kary finansowe są dolegliwe a w kodeksie administracyjnym jest paragraf mówiący o "naruszania wolności sumienia i wyznania,itd"; jak się te "przepisy Jarowej" mają do demokracji i w/w kodeksu? Otóż,stare rosyjskie przysłowie mówi,iż praktyka ma się nijak do teorii - i tego się trzymajmy!
1 miesiąc temu / t
 
W Rosji nie ma wolności religijnej, bo mają cerkiew całkowicie podporządkowaną służbom. Ewangelizacja jest dla niej zagrożeniem. Jeszcze naród chciałby więcej wolności czy sprawiedliwości.
1 miesiąc temu / Mariusz
 
To jest poważne państwo i nie chce pozwolić aby pod przykrywką misji uprawiano politykę tzw. zachodniej demokracji. Na Wschodzie polscy księża niektórzy też próbowali nieść kaganek "prawoczłowieczy" i żle się to kończyło. Chrześcijaństwo wschodnie nie powinno być w Rosji postrzegano jako wrogie katolicyzmowi. Jeśli nie wolno nawracać bezbożnych niewierzących w Chrystusa Żydów, to dlaczego chce się nawracać prawosławnych?
1 miesiąc temu / myśl
 
Pokazało się owo nawrócenie Rosji, co to niektórzy się tak ekscytowali, że nastąpiło po poświęceniu przez Jana Pawła II Rosji - oczywiście in pectore. Podobno nawet Łucja potwierdziła, że Niebo przyjęło poświęcenie w takiej formie. Niestety wszystko wskazuje na to, że jednak nie przyjęło. I tak oto Rosja, co to zdaniem niektórych miała być bastionem chrześcijaństwa w zlaicyzowanej Europie, zabrania bez certyfikatu głoszenia wiary chrześcijańskiej i każe mandatami takiej wysokości, że są w stanie doprowadzić do ruiny i więzienia większość Rosjan.
1 miesiąc temu / Iw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.