23 stycznia 2019

Rosja przyznaje: mamy nowe rakiety Cruise. To z tego powodu Trump chce zerwać umowę INF!

(Putin i Trump. FOT.REUTERS/Carlos Barria/File Photo/FORUM)

Rosjanie przyznali, że posiadają nowy system rakiet Cruise, które teoretycznie – zgodnie z postanowieniami traktatu o ograniczeniu zbrojeń strategicznych INF z 1987 roku – nie powinny istnieć. Waszyngton od pewnego czasu grozi wycofaniem się z porozumienia zawartego przez Reagana i Gorbaczowa pod koniec zimnej wojny. Moskwa uważa, że nie ma ku temu podstaw.

 

Na dwa tygodnie przed planowanym wycofaniem się USA z traktatu, który docelowo miał oczyścić Europę z pocisków nuklearnych, ambasador rozbrojeniowy Waszyngtonu w Genewie stwierdził, że Rosja ma jeszcze czas na zniszczenie tego systemu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jednak już po sesji sponsorowanej przez ONZ Konferencji Rozbrojeniowej, rosyjski dyplomata Alexander Dejneko powiedział Reuterowi: Nie ulegniemy żadnym ultimatum takim, jak likwidacja lub wyeliminowanie pocisków, które nie mieszczą się w zakresie zakazów traktatowych.

 

Rosja zaprzeczyła, gdy amerykańskie służby wywiadowcze wskazywały, że posiada system rakiet cruise SSC-8/9M729. Jednak dyplomaci NATO potwierdzili, że Moskwa przyznała, iż taki system istnieje. Rosjanie jednak przekonują, że zasięg rakiet mieści się w limicie 500 km określonym przez traktat o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (IMF z 1987 roku).

 

Ambasador USA Robert Wood ocenił, że system jest „silnym i bezpośrednim zagrożeniem dla Europy oraz Azji”, ponieważ ma zasięg od 500 do 1500 km (310-930 mil), co jest sprzeczne z traktatem, który ma zapobiegać atakom w krótkim czasie.

 

– Rosja musi w sposób możliwy do udowodnienia zniszczyć wszystkie pociski SSC-8, wyrzutnie i związany z nimi sprzęt, aby przywrócić zgodność z traktatem INF – oświadczył Wood.

 

Dodał, że „niestety Stany Zjednoczone coraz częściej stwierdzają, że Rosji nie można ufać w sprawie przestrzegania zobowiązań dotyczących kontroli zbrojeń, a jej agresywne i złośliwe działania na całym świecie zwiększyły napięcia”.

 

Po spotkaniu z przedstawicielami Rosji w Genewie w ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone podały, że oferta Moskwy dotycząca ratowania traktatu wynegocjowanego przez prezydenta USA Ronalda Reagana i sowieckiego przywódcę Michaiła Gorbaczowa nie była prawdziwa ponieważ nie można jej było zweryfikować – wynika z doniesień reuters.com.

 

Prezydent Donald Trump ogłosił, że 2 lutego rozpocznie procedurę wycofywania się USA z porozumienia, potencjalnie umożliwiając Waszyngtonowi opracowanie własnych pocisków średniego zasięgu.

 

Procedura formalnie miałaby trwać sześć miesięcy, jednak przedstawiciele władz NATO zabiegają o to, by nie dopuścić do unieważnienia umowy. W piątek 29 ambasadorów NATO ma uczestniczyć w specjalnej naradzie NATO-Rosja (z wysłannikiem sił moskiewskich Jurijem Gorlachem).

 

Dyplomaci NATO, zwłaszcza europejscy członkowie sojuszu z Niemcami na czele, mają nadzieję, że Waszyngtonowi uda się przekonać Kreml do zniszczenia pocisków lub renegocjowania porozumienia i włączenia w nie także Chin – podaje reuters.com.

 

 

AS

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram