DZIŚ JEST:   24   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bartłomieja Apostoła
Św. Emilii de Vialar
 
 
 
 

Rosja przestanie uznawać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Rosja przestanie uznawać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
fot.REUTERS/FORUM

W zeszłym tygodniu Władimir Putin podpisał ustawę, która nie pozwala obywatelom rosyjskim odwoływać się do sądów międzynarodowych, takich jak np. Europejski Trybunał Praw Człowieka. Ustawa zdecydowanie poparta przez posłów obu izb rosyjskiej Dumy, przyznaje rodzimemu Trybunałowi Konstytucyjnemu prawo do ignorowania orzeczeń trybunału w Strassburgu poprzez ogłaszanie ich „niewykonalnymi”.


Tuż przed uchwaleniem nowych przepisów, przewodniczący rosyjskiego trybunału, Walerij Zorkin wezwał polityków do „przekształcenia systemu prawnego w kierunku surowości wojskowej”. Sędzia dał wyraźnie do zrozumienia, że nie ma nic przeciwko rozszerzeniu uprawnień organów ścigania w związku z narastającym zagrożeniem terrorystycznym. Zaapelował także o reformę ONZ w taki sposób, by uniknąć konfliktu między podstawowymi zasadami Karty Narodów Zjednoczonych a arbitralnymi interpretacjami sędziów.


Od 1996, tj. roku przystąpienia Rosji do Rady Europy, trybunał w Strassburgu służył obywatelom rosyjskim za najwyższą instancję odwoławczą, do której można było się zwrócić po wyczerpaniu apelacji we własnym kraju. W wielu przypadkach Europejski Trybunał Praw Człowieka wydawał wyroki upokarzające dla rządu w Moskwie np. sędziowie europejscy uchylili zakaz rejestracji Republikańskiej Partii Rosji. Orzekli także na korzyść zamordowanego już lidera opozycji Borysa Niemcowa w związku z jego bezprawnym zatrzymaniem i aresztowaniem. Zakwestionowali wreszcie surowe przepisy antyterrorystyczne, które służyły do penetracji środowiska dżihadystów w Północnym Kaukazie.


W ubiegłym roku trybunał nakazał rosyjskiemu rządowi zapłacić rekordowe odszkodowanie w wysokości 1,9 mld euro dla akcjonariuszy nieistniejącej już firmy energetycznej Jukos, która została rozwiązana i przejęta przez państwo po aresztowaniu w 2003 r. jego szefa i krytyka Kremla Michaiła Chodorkowskiego. Była to największa w historii suma odszkodowania zasądzona przez trybunał w Strassburgu. To właśnie z tego powodu Kreml zdecydował się przyjąć nowe prawo.


Ustawa wychodząca z założenia, że rosyjska konstytucja ma pierwszeństwo przed prawem międzynarodowym, zezwala na unieważnienie przez rodzimy trybunał orzeczeń wydanych przez sądy międzynarodowe, mimo, że Rosja ma podpisane i ratyfikowane konwencje międzynarodowe takie jak np. Europejska  Konwencja Praw Człowieka, która stanowi, iż państwa członkowskie "zobowiązują się do przestrzegania ostatecznego wyroku Trybunału we wszystkich sprawach, w których są stronami".


ETPCZ właśnie teraz ma rozstrzygać w sprawie nr 75947/11, Dawidow i inni przeciwko Rosji, złożonej w związku ze sfałszowaniem wyników wyborów parlamentarnych w 2011 roku. Wyrok korzystny dla powoda zobowiązałby obecną Dumę Państwową do rozwiązania się i rozpisania kolejnych wyborów, a wszystkie jej ustawy przyjęte w ciągu ostatnich czterech lat byłyby nieważne.  Źródło: worldaafairsjounral.org., kommersant.ru, AS.DATA: 2015-12-30 08:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Rozczarowany @ - dobrze to Waćpan napisał
ponad 3 lata temu / JARO
 
@ Tomasz @ - zgadza się; właśnie ten problem ...
ponad 3 lata temu / JARO
 
Władze naszego państwa powinny też uchwalić ustawę o nadrzędności naszego prawa nad prawem UE.Ale jest problem podpisany traktat lizboński przez śp prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Czy Niemcy przewidują protesty i akcje podobne do tych jakie podjęli dla obrony TK w Polsce? (pytanie retoryczne)
ponad 3 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.