DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Rosja oskarża AK o zbrodnie na Żydach i Ukraińcach. Jest reakcja polskiego MSZ

Rosja oskarża AK o zbrodnie na Żydach i Ukraińcach. Jest reakcja polskiego MSZ
Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Siergiej Ławrow, fot. Flickr.com

Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało na swojej stronie internetowej rzekomo odtajnione materiały „z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Warszawy od faszystów". Dokumenty  pochodzą z zasobów Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Rosji. „To kolejna próba zakłamywania historii” – podkreśla wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

 

Ujawnione materiały zawierają w szczególności zbiór zdjęć ukazujące dogorywające Powstanie Warszawskie. Zdjęcia wykonano we wrześniu 1944 roku. Armia Czerwona, na rozkaz Stalina, czekała wówczas aż stolica Polski się wykrwawi. „O potężnej niemiecko-faszystowskiej obronie, którą złamały wojska Armii Czerwonej podczas wyzwolenia Warszawy” - czytamy w opisie opublikowanych zdjęć. Ministerstwo Obrony Rosji zaznacza, że ​​publikacja dokumentów ma na celu „ochronę prawdy historycznej, przeciwdziałanie fałszowaniu historii, próbom rewizji wyników II wojny światowej”.

 

W rzeczywistości, zgodnie z udokumentowaną wiedzą historyczną, Armia Czerwona dopiero w styczniu wkroczyła do wykrwawionej powstaniem stolicy, staczając najwyżej niewielkie potyczki z Niemcami, którzy wycofali się wcześniej z Warszawy - W styczniu 1945 roku, wbrew sowieckiej mitologii utrwalanej przez lata, Niemcy wycofali się z Warszawy, stawiając niewielki opór. Po kilku godzinach od przeprawy przez Wisłę wojsk Armii Czerwonej i podporządkowanej jej 1 Armii Wojska Polskiego - dowództwo niemieckie, w obawie przed okrążeniem, dało rozkaz do odwrotu z tej części polskiej stolicy, która do tej pory wciąż znajdowała się pod kontrolą Niemiec. Wycofano się z hektarów zgliszcz, wyludnionych i zaminowanych ruin – mówi znany historyk dr hab. Andrzej Zawistowski.

 

Rosyjskie ministerstwo obrony komentując opublikowane materiały, stosując przy tym sowiecką narrację,  podaje iż wśród ujawnionych dokumentów są m.in. te, które dotyczą „terrorystycznych” działań Armii Krajowej.  „Sekcja zawiera również dokumenty dotyczące okrucieństw faszystów w Polsce, oraz działalności terrorystycznej jednostek Armii Krajowej na tyłach Armii Czerwonej na terytorium Polski, Białorusi i Litwy w latach 1944-1945” – podaje rosyjskie ministerstwo.

 

Na domiar złego, rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że z opublikowanych przez nie dokumentów, jasno wynika iż dowództwo Armii Krajowej podczas Powstania Warszawskiego „celowo nie prowadziło działań ofensywnych i nie przejęło kontroli nad obiektami strategicznymi w mieście, nie wznosiło fortyfikacji, często przeszkadzało bojowym działaniom polskich organizacji partyzanckich, sabotowało współpracę z dowództwem Armii Czerwonej, a pododdziały Armii Krajowej wymordowały pozostałych w mieście Ukraińców i Żydów, zaś sowieckich oficerów uciekających z niewoli niemieckiej siłą przetrzymywano jako zakładników”.

 

Rosyjską, kuriozalną politykę historyczną zaprezentował też dziś szef rosyjskiej dyplomacji. Siergiej Ławrow. Podczas konferencji prasowej w Moskwie oznajmił, że Rosja wie o tym, iż Polska namawia przedstawicieli krajów zachodnich, by 23 stycznia, na uroczystościach w Izraelu wsparli ją w ocenie traktowania przez Rosję historii II wojny światowej.

 

„W przyszłym tygodniu w Jerozolimie będzie wydarzenie międzynarodowe z udziałem m.in. prezydenta (Rosji Władimira) Putina, upamiętniające ofiary Holokaustu. Wiemy dokładnie, że nasi polscy koledzy...próbują przekonać zachodnich uczestników, aby oni w swoich wystąpieniach przedstawili polski punkt widzenia odnoszący się do stanowiska Rosji wobec II wojny światowej” - powiedział Ławrow.

 

Do zarzutów strony rosyjskiej odniósł się polski MSZ. Wiceszef resortu, Paweł Jabłoński wskazał że jest to kolejna próba budowania fałszywego mitu wypaczającego prawdę o przebiegu II wojny światowej. Zastrzegł, że Polska będzie ostro reagować na podobne próby. Przedstawiciel rządu jednak uspokaja. - Nikt nie kupił tego, co Putin próbował światu sprzedać – ocenił Jabłoński.

 

Źródło: dzieje.pl, kresy24.pl, belsat.eu, polskieradio24.pl

 

Adam Białous / PR

 

 

***

 

Zapraszamy na wyjątkową konferencję pt. Rosja Putina fałszywą nadzieją dla chrześcijaństwa.

 

W debacie wezmą udział:

prof. Andrzej Nowak,

prof. Mieczysław Ryba,

prof. Henryk Głębocki,

red. Grzegorz Górny,

red. Piotr Doerre.

 

Prowadzenie red. Łukasz Karpiel.

 

Termin:

21 stycznia 2020 roku, godz. 18.30 – 21.30.

 

Miejsce:

Centrum Prasowe Foksal, Dom Dziennikarza

Warszawa, ul. Foksal 3/5, Sala A.

 

Wstęp wolny.

DATA: 2020-01-17 15:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do @Niktoś: Nie udawaj Polaka lecz naucz się czytać i rozumieć po polsku.
8 miesięcy temu / Niktoś
 
Feministka sz,atanistka
8 miesięcy temu / Franek
 
Izraelski ekspert przemysłu mleczarskiego ichni szef MSZ Katz oświadczył, że PAD nie będzie mógł przemawiać na spotkaniu światowych liderów w Yad Vashem. Może tylko wysłuchiwać sowieckiej wersji historii II wojny światowej z wkładką białych niedźwiedzi, przepraszam, plam. Na dokładkę prawo głosu obok Putina, który pewnie będzie mówił o zbrodni Katyńskiej i pakcie Hitler-Stalin, zabierze kanclerz Merkel, która na pewno będzie mówiła o narodzie niemieckim czyli, jak wszyscy wiedzą, pierwszej ofierze Hitlera. Nie powinno zabraknąć oczywiście miejsca na przypomnienie o niemieckich cierpieniach, jak i próbie ratowania Żydów z polskich pogromów. Po niej wystąpi Macron z dowodami na waleczność i niezłomność armii francuskiej i jej rządu w Vichy!
8 miesięcy temu / nikt
 
W jakim celu,zmieniać historię faktów?-niewiedza?-czy jawne podjudzanie?
8 miesięcy temu / cv576b8n9m8j,9k
 
Na mocnego są mocniejsi. Tak zawsze było odkąd Bóg nienawidzi pychy.
8 miesięcy temu / BHP dla Rosji
 
Naiwniaku, Rosja nigdy nie była i nie będzie przyjacielem Polski, nawet jakbyś z siebie zrobił podnóżek dla Putina. Nie pouczaj Polaków jak mają żyć by zachować godność.
8 miesięcy temu / @Niktoś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.