DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Rosja i Chiny skupują złoto. Chcą tak uderzyć w dolara?

Rosja i Chiny skupują złoto. Chcą tak uderzyć w dolara?
Źródło: pixabay.com
#ZŁOTO    #USA    #ROSJA    #CHINY    #DOLAR    #EKONOMIA    #GOSPODARKA    #BANK    #USD    #KRUSZEC    #GIEŁDA

Rosja i Chiny stały się największymi kupcami złota na rynkach światowych. Gromadzenie zasobów złotego kruszcu jest częścią dalekosiężnego planu skierowanego przeciw pozycji amerykańskiego dolara, a w efekcie także amerykańskiej gospodarce. Zacieśnianie od kilku lat współpracy krajów grupy BRICS wygląda na budowanie alternatywnego bloku gospodarczego wobec świata Zachodu, który na początku lat 70. odszedł od wymienialności dolara na złoto.

 

Kilka dni temu rosyjski „Kommiersant” poinformował, że Centralny Bank Rosji stał się światowym liderem pod względem tempa budowania rezerw złota. Od października 2016 roku do września tego roku rezerwy złota zgromadzonego przez państwowy bank Rosji osiągnęły poziom 1788,9 tony. „Rambler.ru” podaje, że tylko w trzecim kwartale tego roku zapasy rosyjskiego złota zwiększyły się o 63 tony.

 

Na razie pozwala to Centralnemu Bankowi Rosji na zajmowanie szóstego miejsca pod względem rezerw złota na świecie. Dynamiką wzrostu rezerw starają się dorównać Rosji jeszcze Turcja i Kazachstan natomiast możliwości gigantów Azji – Indii i Chin – pozwalają także tym krajom szybko zapełniać magazyny ze złotem, skupowanym na rynkach światowych. Oceniana na 17. światową gospodarkę Turcja w trzecim kwartale tego roku kupiła poprzez państwowy bank centralny 30,4 ton złota. Wobec słabości liry tureckiej złoty fundament, zdeponowany w banku centralnym, może okazać się deską ratunku i narzędziem koniecznej obrony pozycji waluty tureckiej, która od początku października straciła do dolara około 15 proc.

 

„Kommiersant” podaje jeszcze jedną ciekawą informację – swoje zasoby starają się szybko powiększać Białoruś, Kirgistan i … Katar, czyli jedno z najbogatszych państw arabskich, także skłócone ze Stanami Zjednoczonymi. Sam Kazachstan w trzecim kwartale tego roku dodał do swojego złotego zapasu 10,3 tony tego kruszcu. Wszystkie te kraje łączą bliskie relacje z Rosją, wynikające ze wspólnej przeszłości lub obrotu spraw w ostatnich miesiącach – jak w przypadku Kataru.

 

Ambicje i cele

Gdy 15 sierpnia 1971 r. Stany Zjednoczone zawiesiły wymienialność dolara na złoto realia światowe wyglądały zupełnie inaczej. Ameryka Północna i Europa Zachodnia rozdawały karty w globalnym systemie ekonomicznym, blok komunistyczny zwalczał stworzone przez siebie problemy, a wielkie ludnościowo Indie czy Chiny myślały raczej o walce z niedożywieniem niż o pozycji w rankingu gospodarek świata. Kolejne dekady to okres szybkiego wzrostu siły ekonomicznej wielu państw azjatyckich, spośród których Indie i Chiny przestały kryć ambicje walki o miejsca na podium.

 

Jednak przez lata wymiana handlowa oparta na dolarze, funcie szterlingu czy franku francuskim spełniała swoją rolę, mimo odejściu od pokrycia w złocie walut krążących na całym świecie. Gwarancją siły najważniejszych walut były zasoby gospodarki USA, RFN, Wielkiej Brytanii, Francji czy Japonii. Przesunięcie się do pierwszej dziesiątki – według rankingu CIA World Factbook – takich państw jak Chiny (2 miejsce), Indie (7 miejsce) i Brazylia (9 miejsce) zainspirowało je do osłabienia pozycji dotychczasowego lidera – Stanów Zjednoczonych. Interes ekonomiczny państw grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republiki Południowej Afryki) idzie w parze z interesem politycznym i służy osiągnięciu celu osłabienia potencjału militarnego Waszyngtonu.

 

Spychanie dolara

Według wtorkowej  publikacji pt. Russia and China have figured out how to „tilt” the dolar, zamieszczonej w dalekowschodnim portalu „The Mice Times of Asia”, nadchodzi czas realizacji planu chińsko – rosyjskiego, polegającego na osłabieniu dolara amerykańskiego. Azjatycki portal powołuje się na głośny już artykuł autorstwa Adama Garrie’go, opublikowany w ostatnią niedzielę (26 listopada) przez „The Duran”, zatytułowany BRICS countries in plans to create new international gold market.

 

O symptomach przygotowywania się BRICS do wojny walutowej i gospodarczej z USA mówi się coraz częściej. Jednym z jej elementów ma być odejście przez niektóre kraje od handlu ropą naftową w dolarach. To uczyniłoby miliardy dolarów niepotrzebnymi w światowym obiegu ekonomicznym. Gromadzenie zapasów złota przez Chiny, Rosję i Indie ma na celu stabilizację walut tych państw w przypadku rozchwiania się systemu wymiany handlowej, nominowanego w dotychczas najważniejszych walutach. Takie rozchwianie światowe finanse mogą odczuć jeżeli dojdzie do realizacji porozumienia chińsko – rosyjskiego o rozszerzeniu handlu walutami krajowymi, które mają zastąpić dolara.

 

Do planów Rosji i Chin dołączyły już Iran, Turcja i Wenezuela. Działania te wyglądają na przemyślane i skoordynowane wypychanie dolara z obiegu i skupowanie złota na czasy kryzysu finansowego. To może być preludium do narodzin nowego systemu wymiany handlowej, w którym złoto będzie mieć ważącą rolę. A dokładniej – jego najwięksi posiadacze. Ostrzeżenie przekazane w artykule Adama Garrie’go odnosi się do coraz większego prawdopodobieństwa realizacji scenariusza doprowadzenia do przesilenia gospodarczego. Zauważa to także rosyjskojęzyczny „Wiestnik Kawkaza”, podkreślając większą od walut odporność złota na zawirowania polityczne, co może być atutem w przypadku wszczęcia wojny walutowej.

 

Jan Bereza

 


DATA: 2017-11-29 12:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nasi geniusze nasze złoto trzymają hen daleko, za to bank narodowy pęka od dolarów - od formy cyfrowej wirtualnego pieniądza po obligacje USA. Własnego się pozbyć i finansować cudze długi...
3 miesiące temu / Troll i to wredny
 
Nasze złoto spoczywa "bezpiecznie" u londyńskich Eskimosów. Pewne jak w banku. Nie mamy się czym martwić. Gdyby doszło do zawirowań to zarówno Eskimosi jak i brytyjscy masoni z pewnością nam pomogą. Historia pokazuje, że można polegać na ich gwarancjach, nigdy nas nie zdradzili. A teraz na poważnie: USA jest zadłużone ale pamiętajmy, że podczas wojny wszystkie długi się resetuje, zwycięzca bierze wszystko. Zresztą, jeśli po pokazowej wojence powstanie ogólnoświatowy rząd to długi też się rozpłyną. Ceną pokoju będzie zamordyzm.
7 miesięcy temu / Leaf427
 
skoro taki duży popyt jest na kruszec to dlaczego cena nie rośnie? proste bo jest manipulowana przez kontrakty terminowe amerykańskimi rękoma. Polska powinna brać przykład i również gromadzić rezerwy w złocie. Tylko, że w naszym przypadku jako suwerenny kraj musimy mieć zgodę amerykańskiego FEDu na co przeznaczymy nasze środki. Tak to jest z naszą polską suwerennością. Obecnie Polska ma 100 tyn rezerw złota. Nie wiem na ile ma bo wszystko leży u masonów w Londynie. Więc mamy i nie mamy.
7 miesięcy temu / obserwator
 
Upadek systemu petrodolara to dla USA gospodarczy i polityczny wyrok śmierci. W zeszłym roku sama kwota obsługi amerykańskiego długu (odsetki) po raz pierwszy w historii przewyższyła wartość budżetu wojskowego.
7 miesięcy temu / bvr
 
Jest to bardzo logiczna decyzja i Polska powinna wziąć przykład i też zacząć skupować złoto. Nie tylko Rosja tak robi, ale też kraje zachodnie zaczęły sprowadzać złoto do swoich krajów. Dzieje się tak dlatego, że dolar jest walutą wydmuszką bez pokrycia, FED drukuje dzień i noc tony papierków i wysyła na rynek. Ekonomiści spodziewają się, że wkrótce ta bańka pęknie, a wtedy wzięcie będą miały waluty z rzeczywistym pokryciem w kruszcach.
7 miesięcy temu / ???
 
Nawet jeśli dojdzie do realnego transferu dóbr do Azji to nie wierzę, że może się to wydarzyć bez zgody banków centralnych. Jeśli taki transfer będzie zachodził i żadna wojna nie wybuchnie to znaczy tylko tyle,że bankierzy postawili krzyżyk zarówno na Europie jak i na USA i że w istocie USA są przeznaczone do upadku. Dalsze sygnały wzmacniania Azji będą jedynie uprawdopodobnianiem takiego scenariusza. Są to bardzo złe wieści dla Europy i bardzo złe wieści dla Polski. Zostaniemy sami ze sobą w historycznym uścisku francusko-niemiecko-rosyjskim i jeśli do tego momentu nie będziemy gotowi to biada nam. No chyba, że wcześniej jacyś "starsi bracia" uczynią nas podwładnymi i za cenę ciepłej wody w kraniw i wolności zapewnią nam spokój. Jedyna szansa to zwrócić się do Maryi i odmawiać różaniec.
7 miesięcy temu / Nasa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.