DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Rosja gra o wchłonięcie Białorusi. Ropa kartą przetargową

Rosja gra o wchłonięcie Białorusi. Ropa kartą przetargową
Mikhail Metzel/TASS / FORUM

Podczas spotkania w Mińsku 13 stycznia 2020 przedstawiciele obu państw nie podpisali umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy na Białoruś. Tym samym zaostrza się spór pomiędzy Rosją a Białorusią wokół dostaw i tranzytu surowców energetycznych. Po zawieszeniu przez Rosję dostaw ropy dla Białorusi, prezydent Aleksandr Łukaszenka podpisał dekret wprowadzający 50 proc. podatek od tranzytu rosyjskiej ropy do państw UE.

 

Nowy 50 procentowy podatek (50 proc. od przychodu) zapłacą rosyjskie przedsiębiorstwa, które ropę i produkty z niej powstałe przesyłają tranzytem przez Białoruś. Pieniądze z podatku mają zasilić fundusz, który ma być uruchomiony w razie awarii ropociągu i w efekcie tego, skażenia środowiska naturalnego. Niewątpliwie wprowadzenie tego podatku przez Białoruś jest odpowiedzią tego kraju, na szantaż energetyczny jaki Rosją stosuje wobec Białorusi co najmniej od początku ubiegłego roku.

 

W styczniu 2019 roku Rosja wprowadziła tzw. naftowy manewr podatkowy, w wyniku którego Białoruś straci rocznie około 400 mln dolarów. Od stycznia 2020 roku Federacja Rosyjska zawiesiła dostawy ropy na Białoruś. Wszystko po to, aby przymusić władze Białorusi do podpisania dokumentów integracyjnych, których realizacja może kosztować naszego wschodniego sąsiada utratę suwerenności.

 

50 procentowy podatek od tranzytu rosyjskiej ropy, który trafi do białoruskiego tzw. funduszu ekologicznego, ma uzasadnienie w świetle sytuacji do jakiej doszło w kwietniu 2019 roku. Wówczas to rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji popłynęła na Białoruś tzw. brudna ropa, czyli zanieczyszczona, niezdatna do użycia w przemyśle naftowym. Ropa ta stanowiła też zagrożenie dla przyrody, gdyż zawierała dużo tlenków chloru, które spowodowały uszkodzenia urządzeń przesyłowych, co mogło doprowadzić do wycieku.

 

Białoruś swoje straty spowodowane „brudną” rosyjską ropą oszacowała na 435 mln dolarów. Ostatecznie zażądała jednak od Rosji rekompensaty w wysokości 155 mln dolarów. Obliczono, że w kwietniu br. białoruska rafineria w Mozyrzu odebrała od Rosji 443 tysiące ton ropy za cenę 185 mln dolarów. Jednak 170 tys. ton było brudną ropą, która nie jest nic warta.

 

Rosja, reagując na wprowadzony przez Białoruś wysoki podatek od tranzytu ropy, zaczęła poważnie rozważać transport swojej ropy do państw UE tankowcami drogą morską. Federacja Rosyjska może do tego celu użyć swojego portu Ust- Ługa, który funkcjonuje w Obwodzie Kaliningradzkim. Port ten od jakiegoś czasu przyjmuje już rosyjskie tankowce. Rosja przepompowuje tranzytem przez Białoruś do Zachodniej Europy około 50 mln ton ropy rocznie.

 

Rozmowy pomiędzy Rosją a Białorusią na temat dostaw i tranzytu ropy naftowej wciąż stoją w martwym punkcie. Podczas dzisiejszego spotkania w Mińsku (13 styczeń 2020) przedstawicieli obu państw nie podpisano umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy na Białoruś, nie ustalono też tegorocznej wysokości stawek za tranzyt rosyjskiej ropy przez terytorium Białorusi. Na przeszkodzie porozumieniu stoi rosyjski podatkowy manewr naftowy oraz brak zapłaty odszkodowania przez Rosję za dostawę brudnej ropy na Białoruś, co miało miejsce w kwietniu 2019 roku. Lepiej sytuacja wygląda z dostawami rosyjskiego gazu . Odpowiednia umowa została zawarta z Mińskiem na rok 2020. Ustalono również stawki za gaz w pierwszym kwartale tego roku.

 

 AB


DATA: 2020-01-13 14:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@nn trzeba się niepokoić o sprawy związane z ropą, ponieważ ropa ma wpływ na wszystko : Do tego niezależność każdego państwa, zarówno gospodarczo jak i politycznie jest ważne na skalę międzynarodową, zwłaszcza jeżeli chodzi o naszego sąsiada.
5 miesięcy temu / TaktycznyStachu
 
@[email protected]: Wyraźnie widać twój brak rozwoju od czasów "gdy byłeś bardzo młody i naiwny". System, Układ okrągłego stołu przerabia mentalność i jak widać moralność. Mam złą wiadomość. Twoje samozadowolenie jest bardzo zagrożone wojną. @nn: Białoruś ma prawo istnieć jako suwerenne państwo. Nie jest w interesie Polski powiększanie o setki kilometrów granicy z Rosją. Dlatego Polska powinna pomóc Łukaszence.
5 miesięcy temu / serio
 
Na pana Mikke głosowałem kiedy byłem bardzo młody i naiwny. Po latach doświadczeń: firma, zagranica, języki, rodzina wiem, że On się nie nadaje do rządzenia. Czysta teoria i Utopia. Ogólnie jestem szczęśliwy w Polsce. Trudno znaleźć lepszy kraj dla Polaka.
5 miesięcy temu / [email protected]
 
Poco tak się niepokoić o sprawy Białorusi. To ich problem,który ocen tu wpisywanych rząd Białorusi załatwi z Rosją.
5 miesięcy temu / nn
 
Ust-Ługa to port w obwodzie leningradzkim Petersburg.
5 miesięcy temu / Jan Szczepkowsk
 
Rosja ma też inne drogi przesyłu ropy naftowej na Zachód Europy. Jest to południowa nitka rurociągu Przyjaźń przez Słowację i Czechy. Nie należy również zapominać o polskiej nitce ropociągu Przyjaźń. Jest na koniec droga morska przez Bałtyk. Białoruś musi dogadać się z Rosją, bo nie ma innych realnych możliwości na import ropy naftowej z innych kierunków. Przez 30 lat swojej niepodległości, nie pomyślała o alternatywnych źródłach zaopatrzenia w ropę naftową jak i gaz ziemny. Jednak Polska była o wiele bardziej przezorna i w roku 2022 będzie mogła zaprzestać importu z kierunku wschodniego - jeśli oczywiście tak będzie chciała. Umowy długoterminowe zawarte przez Polskę z Rosją, wygasają z końcem roku 2022. Niestety Białoruś nie ma dostępu do morza i jej sytuacja jest dużo gorsza. Rezerwy w dwóch rafineriach białoruskich są niewielkie. Sądzę, że ten fundusz ekologiczny ustanowiony przez Białoruś, jest w całości przeznaczony na zakup rosyjskiej ropy po nowych cenach.
5 miesięcy temu / Druh Ryszard
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.