DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Rosja chce zjeść Białoruś – czy połamie sobie zęby? Integracyjne negocjacje nie idą po myśli Kremla

Rosja chce zjeść Białoruś – czy połamie sobie zęby? Integracyjne negocjacje nie idą po myśli Kremla
Kremlin.ru [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

W niedzielę minęło 20 lat, od kiedy Rosja i Białoruś podpisały umowę w sprawie stworzenia Państwa Związkowego. Mimo że od kilku lat Moskwa naciska na Mińsk w kwestii pogłębienia integracji, a sam prezydent Alaksandr Łukaszenka nie mówi „nie”, to jednak na Kremlu nie mieli powodów do radosnego obchodzenia tej rocznicy.

 

Fiasko w Soczi – tak eksperci określili rozmowy, które w sobotę przez wiele godzin prowadzili ze sobą prezydenci Białorusi i Rosji” – pisze w „Gazecie Polskiej Codziennie” Petar Petrović zauważając, że o braku „nie tylko porozumienia, ale także jakichkolwiek sukcesów” dotyczących integracji świadczy brak oświadczenia dla prasy ze strony Alaksandra Łukaszenki oraz Władimira Putina.

 

Jednym z najtrudniejszych pól negocjacji jest najprawdopodobniej kwestia energetyki. Chociaż prezydent Białorusi stwierdził, że jego kraj nie prosi o tanią ropę oraz gaz, to jednak powiedział, że jeśli „cena dla przedsiębiorstw białoruskich będzie wynosiła 200 dol., to przedsiębiorstwa konkurujące również powinny mieć taką samą cenę”.

 

Po spotkaniu Putin-Łukaszenka rosyjski minister gospodarki powiedział, że stanowiska stron udało się zbliżyć – również w sprawach dotyczących energetyki. Nie podał jednak szczegółów. Natomiast komentatorzy twierdzą, że Moskwa nie poszła na oczekiwane przez Mińsk ustępstwa w kwestii gazu lub rekompensaty „za straty w sektorze naftowym” – podaje „GPC”.

 

Dalsze rozmowy odbędą się 20 grudnia w Petersburgu. Jak podaje dziennik, Rosja dotąd nie zgodziła się ze stanowiskiem władz Białorusi, które są zainteresowane integracją, ale na „równych warunkach”. „To jednak może się nie opłacać Moskwie, gdyż musiałaby obniżyć ceny gazu i przeznaczyć ogromne kwoty na rekompensaty za podwyższenie cen rosyjskiej ropy” – zauważa Petrović.

 

Tymczasem rozmowom Putina i Łukaszenki towarzyszyły w Mińsku protesty białoruskiej opozycji zauważającej, że władze nie informują społeczeństwa o treści dokumentów oraz tematach rozmów. W trakcie manifestacji podarto portret prezydenta Rosji. Z kolei opozycjonista Wiaczesłau Siuczyk stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem, że każde porozumienie z imperialną Rosją stanowi niebezpieczeństwo.

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

MWł

 

 


DATA: 2019-12-09 12:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

mam nadzieję że pan Łukaszenka nagle nie zasłabnie!
9 miesięcy temu / taki tam
 
To EU na czele z polską wepchnela Białoruś w szpony Rosji!!! Po tzw. integracji, następnym celem będzie Przesmyk Suwalski. Odradzam kupno ziemi czy domów na tych terenach.
9 miesięcy temu / Hej
 
Fiasko w Soczi ? A na jakiej podstawie tak "eksperci" stwierdzili ? Wydaje się, że taka konkluzja oparta jest bardziej na "nosie", niźli na miarodajnych przesłankach. Czy owi eksperci nie wiedzą, że jak i jeden rozmówca tak i drugi, są satrapami którzy "zachodnie" standardy mają w głębokim poważaniu ? Brak komunikatu znaczy tylko tyle, że ustalenia dalej trwają, bo Łukaszenko nie chce być zmarginalizowany po umownym "zjednoczeniu". Nie chodzi tutaj w pierwszej kolejności o ceny surowców strategicznych dostarczanych z Rosji na Białoruś - moim zdaniem - ale o przyszłość Łukaszenki i jego rodziny w nowym państwie - roboczo zwanym ZBiR.Sądzę, że "pełne" zjednoczenie jest przesądzone, nie mają nic przeciw temu ani Unia Europejska ani Stany Zjednoczone, zaś Polska i inne kraje regionu, nie mają tutaj nic do powiedzenia. Białoruska opozycja ? Widzieliście Państwo ich liczebność na protestach w Mińsku w ubiegłą sobotę i niedzielę - około tysiąca osób ! I to ma być Majdan !
9 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
O Rosji, od Tomasza Sakiewicza z GPC, odznaczonego medalem ukraińskiej Razwiedki, nic prawdziwego się nie dowiemy. Rosja i Białoruś robią swoje...a psy szczekają.
9 miesięcy temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.