DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Rosja: większość mieszkańców chce upamiętnienia Józefa Stalina w miejscach publicznych

Rosja: większość mieszkańców chce upamiętnienia Józefa Stalina w miejscach publicznych
Artyom Korotayev/TASS

Według badań Wszechrosyjskiego Ośrodka Badania Opinii Publicznej, aż 62 proc. Rosjan uważa, że w miejscach publicznych powinno się umieszczać znaki upamiętniające osiągnięcia Józefa Stalina. W szczególności chodzi o  tablice pamiątkowe, cytaty, popiersia i obrazy. Przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych. Stalin został również wybrany najwybitniejszym człowiekiem w dziejach.


Na pytanie, „dlaczego należy rozmieszczać tego rodzaju pamiątki poświęcone Józefowi Stalinowi, aż 57 proc. respondentów odpowiedziało, że „jest to część naszej historii” i że „nasze dzieci powinny o tym wiedzieć”. Natomiast 18 proc. uczestniczących w badaniu uznało, że „dzięki Stalinowi zwyciężyliśmy w Wielkiej Wojnie Narodowej”. Znacznie rzadziej uważano, że Stalin zrobił dużo dobrego dla kraju (9 proc.), że rozwinął państwo i uczynił je wielkim (8 proc.). Z kolei tylko 5 proc. uważa, że w okresie jego rządów był porządek oraz że był on wielkim wodzem i wielkim człowiekiem.

Jednocześnie 65 proc. ankietowanych było przeciwnych upamiętnianiu jego niepowodzeń i zbrodni, podczas gdy 28 proc. uważało, że takie informacje trzeba umieszczać. Uzasadniając to ostatnie stanowisko, odpowiadający stwierdzali, że ludzie powinni znać całą prawdę, a nie tylko osiągnięcia (39 proc.), że jest to też część dziejów Rosji i dzieci powinny o tym wiedzieć (35 proc.) i że na błędach się uczymy (16 proc.).

Komentując te wyniki wielu socjologów uważa, że pytanie o osobiste zaangażowanie w całą sprawę ujawniło stosunkowo wysoki poziom obojętności ankietowanych. Jak wynika z badań, 33 proc. Rosjan nie wykazało wyraźnych uczuć ani pozytywnych, ani negatywnych, gdyby taki znak upamiętniający Stalina pojawił się na sąsiednim domu, podczas gdy pozytywnie odniosłoby się do tego 42 proc., a negatywnie – 21 proc.

Wcześniej, w badaniu przeprowadzonym przez Ośrodek im. Lewady mieszkańcy Rosji za najwybitniejszego człowieka w dziejach kraju i świata uznali właśnie J. Stalina, na drugim znalazł się obecny prezydent Władimir Putin. Miejsce na podium zajął poeta Aleksandr Puszkin.

Na uwagę zasługuje fakt, że w Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP) istnieje ruch na rzecz rehabilitacji, a nawet kanonizacji Józefa Stalina jako „wielkiego państwowca” i „dobroczyńcy kościoła”. Jednym z czołowych przedstawicieli tego nurtu jest były dysydent z czasów sowieckich ks. Dimitrij Dudko. Wśród hierarchii RKP stosunek do Stalina nie jest tak jednoznaczny, np. bardzo krytycznie wyraża się o nim osoba nr 2 w hierarchii, metropolita Hilarion, podczas gdy głowa Kościoła, patriarcha Cyryl nawoływał kilka lat temu, aby w działalności „Wodza Narodów” dostrzegać „nie tylko to co złe, ale także to, co było dobre”.

Badania zostały przeprowadzone w dniach 7-8 lipca na 1,2 tys. osób.

 

 

Źródło: KAI, PCH24.pl

WMa

DATA: 2017-07-20 16:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jestem za, niech upamiętniają ile milionów Rosjan zabił.
11 miesięcy temu / Edwin
 
@Anna. Oni są jak Ukraińcy w temacie Wołynia. W większości nie znają prawdy, a nawet jeśli ją znają, wypierają ją. Z Panem Bogiem.
11 miesięcy temu / Stefan
 
Oto monumentalne skutki "nawrócenia" Rosji. Tyle w temacie.
11 miesięcy temu / Anna
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.