DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Rosja: tradycyjna Msza święta wraca do Sankt Petersburga

Rosja: tradycyjna Msza święta wraca do Sankt Petersburga
fot. wikimedia commons

W parafii Matki Bożej z Lourdes w Sankt Petersburgu będzie regularnie sprawowana Msza Święta w Nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Obok Moskwy jest to drugie miejsce w Rosji, gdzie będzie możliwość uczestniczenia w Mszy Wszechczasów.

 

Nabożeństwo odbywać się będzie w Sankt Petersburgu raz w miesiącu na mocy Summorum Pontificum. Mszę celebrować będzie jeden z białoruskich księży, działający w ramach Federacji Una Voce. Rosyjska odnoga organizacji zaaranżowała przybycie ks. Michała Jermaszkiewicza z Białorusi, który był inicjatorem renesansu tradycyjnej Mszy na Białorusi i swoją misję rozciągnął także na Rosję.

 

Katolicy w Rosji stanowią zdecydowaną mniejszość (ok. 500 tys. osób), a tradycyjni katolicy to

„mniejszość wewnątrz mniejszości”. Ich obecności jednak nie można ignorować. W momencie ogłoszenia Summorum Pontificum swoją działalność w Moskwie rozpoczął ks. Augustyn Dziędziel SDB, a jego aktywnośc wkrótce swoim zasięgiem objęła także Petersburg.

 

Przez ostatnie pięć lat petersburska wspólnota została z niewiadomych przyczyn pozbawiona celebransa. W niedzielę 27 stycznia 2019 roku, w 75. rocznicę zakończenia tragicznego 900-dniowego oblężenia Petersburga, ponownie została odprawiona Msza Święta w Nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

 

 

Źródło: onepeterfive.com

PR  

 

  


DATA: 2019-02-01 10:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zarówno Sankt Petersburg jak i Moskwa od lat mają Mszę św. katolicką dzięki posłudze niestrudzonych księży z FSSPX.
ponad 1 rok temu / Socjolog
 
Wspieram modlitwą i pozdrawiam.
ponad 1 rok temu / Teresa
 
Było to oblężenie nie Petersburga, ale Leningradu, bo taką wówczas niestety nazwę nosił. Właściwszym określeniem jest zresztą "blokada".
ponad 1 rok temu / Zeno
 
Słuchałam. Michał to Ty posłuchaj jakie pytanie zadał Ks. Kneblewski abp. Lendze i jaką OTRZYMAŁ ODPOWIEDŹ. Twoja >opinia< w sprawie ujawnia jak bardzo zostałeś zindoktrynowany przez nową ewangelizację. Reszta odpowiedzi Biskupa w sprawie II SW i aktywnego w nim udziału p. J.P. II wskazuje na zdumiewający brak WIEDZY w przedmiocie REFORM w K.K.
ponad 1 rok temu / iskierka > Michał
 
Rozumienie, czyli język narodowy, to sprawa dyskusyjna. Z jednej strony racja, gdy ktoś nie zna łaciny to więcej zrozumie w swoim narodowym języku, choć są przecież książeczki z tłumaczeniem, więc to nie jest duży problem. Ale gdy wyjeżdża się za granicę, to jeden wspólny język (czemu właśnie nie łacina?) byłby idealny. A tak, choćby w takiej Panamie, zaistniała wieża Babel - mało który Polak na mszy np. po francusku coś by zrozumiał. A poza językiem, choćby zmiana orientacji kapłana tył(ki)em do Tabernakulum jest zła. I to przeniesienie centrum uwagi z Boga - Pana Jezusa na człowieka - kapłana.
ponad 1 rok temu / do Qwerty
 
Do Qwerty - idź na Mszę Trydencką, a wtedy zobaczysz z czego okradziono nowy ryt Mszy.
ponad 1 rok temu / Maciej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.