DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Rosja: służby zlikwidowały dwie komórki islamskich terrorystów. Planowali m.in. zamachy bombowe

Rosja: służby zlikwidowały dwie komórki islamskich terrorystów. Planowali m.in. zamachy bombowe
Fot. Reuters / FBI / Handout via Reuters / Forum

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji przeprowadziła dwie udane akcje przeciw islamskim terrorystom. Dzięki likwidacji dwóch komórek muzułmańskich radykałów udaremniono ataki bombowe i przygotowywane napady na przedsiębiorców. Rosyjska FSB zatrzymała dziewięciu członków nielegalnych organizacji islamistycznych – Jama’at al-Tawhid wal-Jihad oraz Państwa Islamskiego.

 

Członkowie Jama’at al-Tawhid wal-Jihad zostali wykryci w Kraju Nadmorskim – dalekowschodnim regionie Rosji ze stolicą we Władywostoku. Byli to obywatele państw Azji Centralnej. Zajmowali się m.in. organizowaniem finansowania międzynarodowych grup terrorystycznych.

 

Według ustaleń FSB, członkowie Jama’at al-Tawhid wal-Jihad planowali przeprowadzenie serii napadów na przedsiębiorców w Kraju Nadmorskim. Zebrane pieniądze miały im służyć do sfinansowania wyjazdu do Syrii, gdzie zamierzali walczyć przeciwko siłom prezydenta Baszszara al-Asada.

 

Dzięki ujęciu na Dalekim Wschodzie czterech islamistów, rosyjskie służby specjalne przejęły materiały przygotowane do produkcji urządzeń wybuchowych, pistolety Makarowa oraz amunicję. W kryjówce islamistów znaleziono także ekstremistyczną literaturę, materiały video z nagraniami propagandowymi ISIS oraz urządzenia do utrzymywania łączności z zagranicznymi terrorystystami.

 

Z kolei akcja przeprowadzona na Północnym Kaukazie skierowana była przeciwko członkom Państwa Islamskiego, którzy przebywali w Machaczkale i w Groznym. Jak udało się ustalić służbom specjalnym Federacji Rosyjskiej, przygotowywali oni ataki na obiekty organów administracji publicznej w Groznym i w położonym kilkanaście kilometrów od Machaczkały Kaspijsku (Dagestan). Także przy tej pięcioosobowej grupie znaleziono części służące do samodzielnego złożenia bomb, pistolety, granaty, amunicję oraz literaturę ISIS. Wobec zatrzymanych członków obydwu grup wszczęto postępowania karne.

 

Jak podawał niedawno sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew, międzynarodowe organizacje terrorystyczne stale podejmują próby formowania grup na terenie Rosji. W 2018 roku tylko na obszarze Północnego Kaukazu zlikwidowano 37 jednostki radykałów, zneutralizowano 64 bojowników, a 285 członków band zatrzymano i osądzono. Mimo to emisariusze islamistów prowadzą akcje werbunku ochotników do walk na Bliskim Wschodzie oraz przygotowywania akcji terrorystycznych w Federacji Rosyjskiej. Rosja jest ponadto celem przerzutu islamistów, którzy uciekają z krajów arabskich lub są wysyłani do wykonywania zadań zlecanych przez organizacje terrorystyczne.

 

 

Źródła: Rossijskaja Gazieta / Islam Today / SakhaNews

JB

 

 


DATA: 2019-04-26 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mają taka możliwość, nie sa pod kapeluszem eurokratów Tusków,Timermansów, Thunów i in.
10 miesięcy temu / Wojtek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.