21 sierpnia 2017

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przybył do Moskwy, rozpoczynając w ten sposób czterodniową wizytę w Rosji. Jej pierwszym punktem było spotkanie z metropolitą Hilarionem, przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego w jego siedzibie w monasterze Daniłowskim.


Rozpoczynająca się dzisiaj wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina w Moskwie jest trzecią z kolei na tak wysokim szczeblu wizytą w stolicy Rosji – zauważa agencja Asianews. W 1990 roku do Moskwy przybył kard. Agostino Casaroli, a w 1999 – kard. Angelo Sodano.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak zauważa włoska agencja misyjna istotnym czynnikiem, który spowodował przełamanie oporów było historyczne spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem na Kubie w lutym ubiegłego roku. 

Pierwsza wizyta kard. Agostino Casarollego związana była z otwarciem nuncjatury apostolskiej, która początkowo mieściła się w mieszkaniu służbowym, by następnie przenieść się do byłej rezydencji ambasadora Turcji. Pierwszym papieskim przedstawicielem w Rosji po niemal stu latach przerwy został jeden z najbliższych współpracowników Casarollego, abp Francesco Colasuonno (późniejszy kardynał), który wcześniej był delegatem ds. specjalnych poruczeń w Polsce, a z Moskwy został przeniesiony do Rzymu, reprezentując Ojca Świętego we Włoszech.

Abp Colasuonno rezydował w Moskwie w latach 1990-1994, przywracając szybko struktury Kościoła katolickiego w Rosji, na Ukrainie, Białorusi i Kazachstanie. Jego następca, abp John Bukovsky, pomógł w podwojeniu liczby administratur apostolskich z siedzibami w Moskwie, Nowosybirsku, Saratowie i Irkucku. Została też wówczas utworzona konferencja episkopatu Federacji Rosyjskiej, której obecnie przewodniczy biskup Klemens Pickel z Saratowa. Pod koniec mandatu Bukovskiego, w 1999 roku, kardynał Sodano mógł podziwiać udaną odbudowę struktur katolickich dokonując ponownej konsekracji katedry pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w centrum Moskwy. Mieści się tam również kuria metropolitalna. 

Archidiecezją Matki Bożej w Moskwie kieruje obecnie Włoch, abp Paolo Pezzi. Agencja Asianews przypomina, że znaczny udział w odbudowie stołecznej katedry mieli katolicy pochodzenia polskiego. Dodaje, że wizyta kard. Sodano odbywała się w klimacie wielkiej nieufności ze strony Cerkwi rosyjskiej, oskarżającej katolików o „prozelityzm”. Był to również okresu upadku Jelcyna i początków premierostwa Władimira Putina, który rok później został prezydentem Federacji Rosyjskiej. W tym okresie Watykan starał się również o umożliwienie wizyty Jana Pawła II w Rosji. Przypomniano, że Jelcyn do tej idei odnosił się entuzjastycznie, ale sprzeciw Patriarchatu zniweczył próby jej realizacji.

Wkrótce potem, w styczniu 2000 roku nowym nuncjuszem został Niemiec abp Giorgio Zur, wcześniej kierujący Papieską Akademią Kościelną. Decyzja Stolicy Apostolskiej w 2002 roku o podniesieniu administratur apostolskich do rangi diecezji spowodowała gwałtowne reakcje Cerkwi, oskarżającej Watykan o plany prozelityzmu w Rosji. Spowodowało to zamrożenie relacji. Nowy nuncjusz, Antonio Mennini (w latach 2002-2010), doprowadził do wypracowania swoistego modus vivendi, przewidującego uzgadnianie z Cerkwią generalnych planów duszpasterskich Kościoła katolickiego. Spowodowało to załagodzenie napięć, zwłaszcza po wyborze na urząd Patriarchy Moskiewskiego w 2009 roku metropolity Cyryla. Wyraźnym znakiem tej poprawy atmosfery było spotkanie Papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem na Kubie w lutym 2016 roku. Do jego realizacji wielki wkład wniósł także kolejny nuncjusz (2011-2016), pochodzący ze Słowenii abp Ivan Jurkovič.

Agencja Asianews podkreśla, że obecny nuncjusz w Federacji Rosyjskiej, abp Celestino Migliore należy do czołowych dyplomatów watykańskich. Oczekuje się, że podczas rozmów kard. Parolina w Moskwie poruszone będą kwestie sytuacji katolików w Rosji, być może sekretarz stanu podniesie sprawę możliwości kolejnego spotkania Ojca Świętego z patriarchą Cyrylem, na przykład w Bari, przy relikwiach św. Mikołaja, czy też w Ziemi Świętej. Oczekuje się również poruszenia zagadnień międzynarodowych, w tym sytuacji na Ukrainie, w Syrii i na Bliskim Wschodzie.


W czasie krótkiej ceremonii powitania w sali przyjęć gościowi z Watykanu pokazano m.in. wiszące na ścianie portrety patriarchów moskiewskich. Tłumaczem był ks. Aleksij Dikariow, odpowiadający w tymże Wydziale za stosunki międzychrześcijańskie.

Obecny tam nuncjusz apostolski w Rosji abp Celestino Migliore zażartował, zwracając się do prawosławnego duchownego: „Pewnego dnia może zawiśnie tu także Wasz portret”. W odpowiedzi ks. Dikariow odparł również żartem po włosku: „Nie, to niemożliwe. Byłby to cud”. Na co z kolei kard. Parolin odpowiedział: „Cuda często się zdarzają”.

Witając kard. Parolina, metropolita Hilarion przypomniał „z wdzięcznością wspólne wysiłki w przygotowaniu spotkania” patriarchy Cyrylem i papieża Franciszka w Hawanie w lutym 2016 r. Wyraził też radość z „dalszego rozwoju” relacji między Kościołem katolickim i Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram