DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Rosja: nie chcą aby aborcja finansowana była z budżetu. Będą zmiany w prawie?

Rosja: nie chcą aby aborcja finansowana była z budżetu. Będą zmiany w prawie?
fot. Szymon Zmarlicki / Foto Gosc / FORUM

Mimo znacznego zmniejszenia się w Rosji liczby pozbawiania życia dzieci w łonie matek, nadal w wyniku aborcji corocznie ginie tam kilkaset tysięcy nienarodzonych. Rosyjska cerkiew prawosławna dąży do wykluczenia finansowania aborcji z środków państwowych, przeznaczanych na służbę zdrowia, dzięki czemu wierni przeciwni aborcji nie będą współuczestniczyć w moralnej odpowiedzialności za zabijanie nienarodzonych.

 

W 1990 roku w Rosji dokonywano 4,1 mln zabiegów zabicia dziecka w łonie matki, na przełomie tysiąclecia liczba ta nadal przekraczała 2 mln zabiegów rocznie, ale w ostatnich latach liczba ta zaczęła znacznie spadać. Jeszcze w 2010 roku wykonano 1,2 mln aborcji, ale według ostatnich dostępnych statystyk było ich w 2017 roku 600 tysięcy. Spadek liczby zabiegów pozbawiania życia nienarodzonych to w dużej części zasługa dyskusji o religijnej i etycznej stronie zabijania bezbronnych dzieci. Największa wspólnota wierzących w Rosji, czyli cerkiew prawosławna, jest w tej kwestii wspierana przez inne związki chrześcijańskie, w tym przez nieliczny (niecały 1 proc. ludności) Kościół katolicki.

 

Teraz skupiająca prawie 3/4 obywateli Federacji Rosyjskiej cerkiew prawosławna chce jasnego ruchu ze strony państwa, które – według cerkwi – powinno wycofać się z finansowania zabiegów zabijania nienarodzonych. 30 stycznia z wnioskiem takim wystąpił patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl I, podczas wystąpienia w Dumie Państwowej. Według głowy rosyjskiej cerkwi, powszechna dostępność do zabiegów aborcji niesie wielkie skutki negatywne dla postaw moralnych, a zabicie dziecka trudno nazwać opieką medyczną. Patriarcha Cyryl I zwrócił także uwagę na sprzeczność między powszechnym obowiązkiem płacenia na opiekę zdrowotną a przeznaczaniem tych pieniędzy na zabijanie bezbronnych dzieci. W ten sposób każdy podatnik współuczestniczy w procederze finansowania aborcji.

 

„My wszyscy uczestniczymy w opłacaniu tego rodzaju manipulacji” – powiedział rosyjski patriarcha. Aby zakończyć z tą praktyką, obciążającą moralnie każdego obywatela, Cyryl I zaapelował o powołanie przy parlamencie Federacji Rosyjskiej grupy roboczej, której zadaniem będzie stworzenie rozwiązania, które wykluczy finansowanie zabiegów aborcji z systemu państwowego finansowania przez ogół obywateli. Na jego apel pozytywnie odpowiedział Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, a poparli go deputowani wszystkich frakcji parlamentarnych. Grupa ta ma składać się z przedstawicieli wszystkich opcji politycznych, specjaliści z branży zdrowotnej, rządu, eksperci zewnętrzni i reprezentanci cerkwi prawosławnej. Na czele roboczej grupy stanie wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Piotr Tołstyj.

 

PK

Źródła: Amur Info, Forma.ru, 31TV.RU, Moskwa 24


DATA: 2019-02-04 09:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wygląda na to że w Rosji rządzą Rosjanie. Wiedzą co dla nich dobre. W Polsce nie rządzą Polacy. Rządzący walczą z narodem polskim.
2 miesiące temu / Polak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65913"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.