1 lipca 2020

Rosja: mauzoleum Lenina znów straszy. Co na to obrońcy tezy o „konserwatyzmie” Władimira Putina?

(Protest Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej pod mauzoleum Lenina. FOT.:Zinneke / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0))

Od lipca ponownie otwarto moskiewskie mauzoleum Lenina. Kilka miesięcy temu zamknięto obiekt, aby przeprowadzić w nim prace remontowe. Wtedy też pojawiły się w rosyjskich mediach informacje, że być może miejsce kultu krwawego wodza rewolucji bolszewickiej zostanie zlikwidowane. Niestety jednak znów funkcjonuje.

Mauzoleum wodza krwawej rewolucji komunistycznej zostało zamknięte 18 marca. Oficjalnym powodem zamknięcia reliktu smutnej przeszłości była konieczność wykonania pewnych prac remontowych, jednak rzeczywistym powodem była prawdopodobnie epidemia. Obecnie mauzoleum otwarto pomimo utrzymującej się w Rosji bardzo dużej liczby zachorowań na koronawirusa. Federalna Służba Ochrony, która nadzoruje mauzoleum Lenina, podała, że w obiekcie zachowane są wszelkie środki ostrożności: każdy zainteresowany zobaczeniem mumii Lenina musi zdezynfekować dłonie, włożyć maseczkę i rękawiczki, zaś służby sprawdzą temperaturę ciała turysty.

Władze Rosji wciąż zachowują mauzoleum Lenina w Moskwie, gdyż – jak twierdzą – chce tego większość Rosjan. Tymczasem sondaże pokazują, że 60 proc. obywateli Rosji jest za likwidacją obiektu.

Wesprzyj nas już teraz!

Mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym w Moskwie powstało w latach 1929-30. Od początku przechowywano w nim mumię Lenina, a w latach 1953-61 również mumię Stalina. Lenin nie chciał tego mauzoleum – jego wolą był pochówek na cmentarzu w Petersburgu.

Grobowiec jest bardzo okazały – zbudowano go z granitu i marmuru.

Mumia Lenina, aby się nie rozpadła, dwa razy w tygodniu jest poddawana specjalnym zabiegom chemicznym. Roczny koszt utrzymania mauzoleum to 200 tys. dolarów. Na obiekt – w historii jego istnienia – przeprowadzono trzy zamachy, w tym dwa bombowe. Obecnie zwolennikiem zachowania mauzoleum Lenina są rosyjscy komuniści oraz prezydent Władimir Putin.

W Rosji nadal czci się pamiątki epoki komunistycznej. Utrzymywane są pomniki Lenina, Stalina, Dzierżyńskiego oraz Armii Czerwonej. Stawia się też nowe pomniki. 30 czerwca roku 2020 w obwodzie twerskim z udziałem prezydenta Putina odsłonięto monumentalnych rozmiarów pomnik żołnierzy Armii Czerwonej. Władze Rosji promują swoją wersję historii II wojny światowej. Twierdzą, że wojna ta wybuchła w czerwcu 1941 roku, a winą za to, że do niej doszło, próbują w kuriozalny sposób obciążać Polskę.

 

Adam Białous

 

 

Zobacz również:

Rosja Putina fałszywą nadzieją dla chrześcijaństwa. Nowak, Ryba, Głębocki, Górny, Doerre, Karpiel

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 164 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram