DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Rosja: mauzoleum Lenina znów straszy. Co na to obrońcy tezy o „konserwatyzmie” Władimira Putina?

Rosja: mauzoleum Lenina znów straszy. Co na to obrońcy tezy o „konserwatyzmie” Władimira Putina?
Protest Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej pod mauzoleum Lenina. FOT.:Zinneke / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Od lipca ponownie otwarto moskiewskie mauzoleum Lenina. Kilka miesięcy temu zamknięto obiekt, aby przeprowadzić w nim prace remontowe. Wtedy też pojawiły się w rosyjskich mediach informacje, że być może miejsce kultu krwawego wodza rewolucji bolszewickiej zostanie zlikwidowane. Niestety jednak znów funkcjonuje.


Mauzoleum wodza krwawej rewolucji komunistycznej zostało zamknięte 18 marca. Oficjalnym powodem zamknięcia reliktu smutnej przeszłości była konieczność wykonania pewnych prac remontowych, jednak rzeczywistym powodem była prawdopodobnie epidemia. Obecnie mauzoleum otwarto pomimo utrzymującej się w Rosji bardzo dużej liczby zachorowań na koronawirusa. Federalna Służba Ochrony, która nadzoruje mauzoleum Lenina, podała, że w obiekcie zachowane są wszelkie środki ostrożności: każdy zainteresowany zobaczeniem mumii Lenina musi zdezynfekować dłonie, włożyć maseczkę i rękawiczki, zaś służby sprawdzą temperaturę ciała turysty.


Władze Rosji wciąż zachowują mauzoleum Lenina w Moskwie, gdyż – jak twierdzą – chce tego większość Rosjan. Tymczasem sondaże pokazują, że 60 proc. obywateli Rosji jest za likwidacją obiektu.

Mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym w Moskwie powstało w latach 1929-30. Od początku przechowywano w nim mumię Lenina, a w latach 1953-61 również mumię Stalina. Lenin nie chciał tego mauzoleum – jego wolą był pochówek na cmentarzu w Petersburgu.


Grobowiec jest bardzo okazały – zbudowano go z granitu i marmuru.


Mumia Lenina, aby się nie rozpadła, dwa razy w tygodniu jest poddawana specjalnym zabiegom chemicznym. Roczny koszt utrzymania mauzoleum to 200 tys. dolarów. Na obiekt – w historii jego istnienia – przeprowadzono trzy zamachy, w tym dwa bombowe. Obecnie zwolennikiem zachowania mauzoleum Lenina są rosyjscy komuniści oraz prezydent Władimir Putin.


W Rosji nadal czci się pamiątki epoki komunistycznej. Utrzymywane są pomniki Lenina, Stalina, Dzierżyńskiego oraz Armii Czerwonej. Stawia się też nowe pomniki. 30 czerwca roku 2020 w obwodzie twerskim z udziałem prezydenta Putina odsłonięto monumentalnych rozmiarów pomnik żołnierzy Armii Czerwonej. Władze Rosji promują swoją wersję historii II wojny światowej. Twierdzą, że wojna ta wybuchła w czerwcu 1941 roku, a winą za to, że do niej doszło, próbują w kuriozalny sposób obciążać Polskę.

 


Adam Białous

 

 

Zobacz również:

Rosja Putina fałszywą nadzieją dla chrześcijaństwa. Nowak, Ryba, Głębocki, Górny, Doerre, Karpiel

 

 


DATA: 2020-07-02 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Był okres, że można było go zabrać i gdzieś pochować. Teraz władzom rosyjskim jego obecność tam jest na rękę, a poza tym robi za atrakcję turystyczną.
1 miesiąc temu / normals
 
Powiem wiecej. Na kultywowanie satanisty zydowskiego Lenina ogromny wplyw ma postawa pseudo liberalnego swiatka, takze stwarzanie sytuacji zagrozenia napascia na Rosje przez NATO, zwlaszcza USA. Dla skonsolidowania sil pan prezydent Putin nie omieszka uzyc takze i argumentu z przeszlosci, jakim jest towarzysz Lenin.
1 miesiąc temu / piotr78
 
@Tomaszx W roku 1917 też szła z zachodu. Pod Piotrogrodem stały wojska niemieckie, a w Piotrogrodzie byli agenci niemieccy. Karol Marks i Fryderyk Engels byli Niemcami.
1 miesiąc temu / Ryś
 
"Rosja Putina fałszywą nadzieją dla chrześcijaństwa." Jaki więc kraj jest nadzieją PRAWDZIWĄ?
1 miesiąc temu / Ryś
 
Lenin to był agent niemiecki za pieniądze banksterów amerykański ze swoimi towarzyszami Trockim itd zrobili przewrót rewolucyjny w 1917.Teraz rewolucja bolszewicka idzie z zachodu .W Niemczech stawiaja pomniki Leninowi oraz postawili w Brukseli dar od komunistycznych CHIN .
1 miesiąc temu / Tomaszx
 
dusza tego anarchisty nigdy nie zazna spokoju . Swoim podłym życiem na takie traktowanie zasłużył !
1 miesiąc temu / taki tam
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.