DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Rosja: komuniści chcą uznania rzezi wołyńskiej za ludobójstwo. Gest dobrej woli, czy gra polityczna?

Rosja: komuniści chcą uznania rzezi wołyńskiej za ludobójstwo. Gest dobrej woli, czy gra polityczna?
Huta Pieniacka. Fot. Jan Bereza

29 lipca rosyjska agencja prasowa RIA NOWOSTI podała informację, że frakcja parlamentarna Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej złoży wniosek do Dumy o przyjęcie oświadczenia o uznaniu rzezi dokonanej przez ukraińskich na Wołyniu za ludobójstwo. Zgadzając się z treścią wniosku części deputowanych rosyjskiego parlamentu warto zastanowić się nad celem, jakiemu mają służyć deklaracje Rosjan.

 

Treść deklaracji według projektu omawianego w rosyjskich środkach przekazu mówi o wyrażeniu kondolencji narodowi polskiemu w związku z narodową tragedią ludobójstwa w latach 1942 – 45 realizowanego przez nacjonalistów ukraińskich oraz ma być aktem solidarności z uchwałą Sejmu RP z lipca tego roku, ustanawiającą 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez niektóre organizacje ukraińskie na Polakach.

 

Deklaracja przygotowywana przez część parlamentarzystów Dumy z frakcji komunistycznej współgra z innymi aktami politycznymi, podkreślającymi rozdźwięk między postrzeganiem historii przez Ukrainę a Rosję oraz wiele innych państw dawnego bloku komunistycznego. Podział przebiega między tymi państwami, które miały w czasie II wojny światowej układy sojusznicze lub wprost współdziałały z państwem hitlerowskim, wysyłając swoich żołnierzy jako wsparcie Niemiec a tymi, które nie miały rządów kolaborujących z III Rzeszą ani nie współpracowały w walkach po stronie państw osi.

 

Budowanie dzisiejszej świadomości historycznej i ideologii państwowej na fundamencie organizacji kolaborujących z III Rzeszą stawia realizujących taką politykę przed trudnym zadaniem pozyskiwania sojuszników w krajach demokratycznych, odcinających się od spadkobierców faszyzmu czy hitleryzmu. Nie można bowiem oczekiwać od Czechów (których rodacy także ucierpieli podczas rzezi wołyńskiej, nie decydując się na współpracę z UPA) czy Polaków, aby intensyfikacja kultu Bandery była oceniana inaczej niż akty wrogości ze strony ukraińskiej.

 

Musi o tym doskonale wiedzieć lider deputowanych z Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Siergiej Obuchow. Lider ugrupowania zgłaszającego wniosek o uznanie zbrodni wołyńskiej za akt ludobójstwa urodził się we Lwowie w 1958 roku w rodzinie żołnierskiej, od 1981 roku był członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. I chociaż obecnie reprezentuje w Dumie Kraj Krasnodarski wiedza o dysonansie na tle historii walk OUN – UPA zarówno między Ukraińcami a Polakami i Czechami, jak i wewnątrz samej Ukrainy jest mi zapewne znana. Jaki cel przyświecał inicjatorom podjęcia problemu ludobójstwa na Wołyniu w rosyjskim parlamencie trudno oceniać. Pewne natomiast jest, że kierunek obrany przez władze ukraińskie w gloryfikowaniu nacjonalistycznych zbrodni będzie tylko pogłębiał przepaść między Ukrainą a jej sąsiadami – ze wschodu i z zachodu.

 

 

Tekst i zdjęcia: Jan Bereza
 

 

 


DATA: 2016-08-02 13:20
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najpierw niech uznają za ludobójstwo Katyń, to uwierzę w dobrą wolę.
ponad 4 lata temu / panda
 
Pewnie że gra polityczna. Co jeszcze nie znaczy, że potencjalnie dla nas nie korzystna. Z geopolitycznego punktu widzenia, wbrew powszechnej opinii, bardziej nam po drodze z Rosją, niz Ukrainą. Antagonizmy między sąsiadami można dobrze rozgrywać, ale trzeba mieć do tego polityków trochę większego kalibru, niż nasi.
ponad 4 lata temu / Ar
 
Przypominam rosyjskim wnioskodawcom do Dumy, że było to banderowskie upowskie ludobójstwo okrutne. To nie było zwykłe ludobójstwo.
ponad 4 lata temu / smutek
 
w obu przypadkach to rzeź, ze względu na ilość ofiar
ponad 4 lata temu / do Aguirre
 
Jest oczywiste, że Moskale chcą podgrzewać nastroje wśród ludzi i tylko tyle. To może zaproponujmy Moskalom, żeby wzięli odpowiedzialność za śmierć miliona Czerkiesów z poł. XIX w. albo za Operację Polską NKWD z lat 1937-1938? Bo przecież są dumni ze Związku Sowieckiego?
ponad 4 lata temu / AntyMoskal
 
Małymi krokami wysokie cele zdobywamy. Należy szukać porozumienia na tym tle i wyłuskać dla tożsamości i historii Polski jak najwięcej. MORD NA POLAKACH NA ZIEMI WOŁYŃSKIEJ TO LUDOBÓJSTWO!
ponad 4 lata temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.