DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Rosja, Chiny, UE, Polska gratulują Donaldowi Trumpowi. Sceptycy wieszczą katastrofę

Rosja, Chiny, UE, Polska gratulują Donaldowi Trumpowi. Sceptycy wieszczą katastrofę
Fot. Zoltan Tuba / DDP / FORUM

Przywódcy państw świata gratulują zwycięstwa Donaldowi Trumpowi. Telegram wysłał między innymi prezydent Rosji. Zagraniczne media donoszą także o dość pozytywnych reakcjach Chińczyków. Gratulacje wystosował także prezydent Andrzej Duda. W wyważony, choć daleki od entuzjazmu sposób wypowiadają się przedstawiciele Unii Europejskiej. Z kolei politycy i aktywiści lewicowi wyrażają daleko idącą dezaprobatę.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał Trumpowi telegram gratulacyjny. W krótkiej notce Putin wyraził nadzieję na „współpracę w celu odejścia od głęboko kryzysowego stanu relacji amerykańsko-rosyjskich” oraz na „konstruktywny dialog między Moskwą i Waszyngtonem, oparty na zasadach równości, wzajemnego szacunku (…)”. Izba niższa rosyjskiej Dumy przywitała aplauzem informację o zwycięstwie Republikanina.

 

Odpowiedzialna za politykę zagraniczną Unii Europejskiej Federica Mogherini napisała na Twitterze, że więzi amerykańsko-unijne są „głębsze, niż jakakolwiek zmiana w polityce”. Wyraziła chęć kontynuacji „wspólnej pracy odkrywając na nowo siłę Europy”. Z kolei przewodniczący europarlamentu Martin Schulz powiedział, że wyniki wyborów „muszą być uszanowane”. Premier Węgier Wiktor Orban określił zwycięstwo Donalda Trumpa jako „świetną wiadomość" i dowód na to, że „demokracja jest nadal żywa”. Jak przypomina ABC News, Orban był wielokrotnie krytykowany przez Hilary Clinton za naruszanie zasady podziału i równoważenia władz oraz korupcję, ograniczenia wolności mediów i antysemityzm.

 

Donaldowi Trumpowi pogratulował także prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. „Relacje między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi są wspaniałym przykładem strategicznego partnerstwa opartego na rdzeniu, którym jest wartość wolności, tak droga dla Polaków, Amerykanów i dla mnie osobiście”, napisał w liście gratulacyjnym. Na Twitterze zaś wyraził przekonanie, że więzi polsko-amerykańskie pozostaną równie silne, co do tej pory, a może nawet silniejsze.

 

Z kolei rzecznik prasowy chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lu Kang wyraził nadzieję, że negocjacje handlowe między USA i Chinami toczyć się będą w rozsądny sposób. Pomimo zapowiedzi wprowadzenia ceł na produkty z Indii i krytyki praktyk gospodarczych ChRL, oficjalna chińska prasa wyraża poparcie dla Republikanina. Wynika to z przekonania, że jego polityka zagraniczna będzie znacznie mniej agresywna, a napięcia amerykańsko-chińskie rzadsze.

 

Miliarderowi pogratulował także prezydent-elekt Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas. Wyraził nadzieję, że za jego kadencji uda się osiągnąć pokój na Bliskim Wschodzie. Relacji amerykańsko-palestyńskich nie ułatwi jednak propozycja Donalda Trumpa z czasów kampanii wyborczej. Miliarder zaproponował przeniesienie amerykańskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy.

 

Przyszłej głowie amerykańskiego państwa pogratulował także prezydent Filipin Rodrigo Duterte. Znany ze swej krwawej rozprawy z narkomanami stał się obiektem opartej na ideologii praw człowieka krytyki ze strony Baracka Obamy.  

 

Minister spraw zagranicznych Argentyny, jeszcze przed potwierdzeniem ewentualnego zwycięstwa Trumpa, powiedział, że grozić ono będzie odejściem od polepszenia relacji między krajami. Zarzucił Republikaninowi ksenofobię i izolacjonizm. Były premier Szwecji Carl Bildt określił natomiast wybór Trumpa mianem katastrofy. Głos zabrał także rosyjski dysydent i szachowy arcymistrz Gary Kasparow. „Zima tu jest”, napisał na Twitterze.

 

Gratulacje złożyli także przedstawiciele licznych partii prawicowych i narodowych. Nigel Farage z Partii Niepodległości Wielkiej Brytanii porównał wybór Republikanina do referendum, gdy Brytyjczycy opowiedzieli się za wystąpieniem z Unii Europejskiej. Holenderski polityk i przeciwnik muzułmańskiej imigracji Geert Wilders napisał na „Twitterze”, że Amerykanie „odzyskują swój kraj”.Źródła: abcnews.go.com / theguardian.com / telewizjarepublika.pl

mjend 


DATA: 2016-11-09 14:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zostawmy sceptyków i malkontentów samym sobie!
ponad 3 lata temu / VIN
 
Teraz czas wykopać oszalałą lewicę również z UE. Czerwoni czują, że poparcie zza Oceanu się skończy więc ujadają.
ponad 3 lata temu / abc
 
No to teraz Obama prowokuje jakąś wojenkę i prezydent elekt Trump pozostaje tylko elektem ... do czasu zakończenia wojenki.Co szybko nie nastąpi gdyby to była wojenka trzecia i ostatnia.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.