DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Rosja: cerkiew... na cześć aneksji Krymu

Rosja: cerkiew... na cześć aneksji Krymu
fot. Serge Serebro/wikimedia.commons
#ROSJA    #PUTIN    #CERKIEW    #KRYM    #DWORZEC    #ANEKSJA    #PLAC EUROPEJSKI

W centrum Moskwy, koło Dworca Kijowskiego ma powstać cerkiew... na cześć aneksji Krymu! Władze jednej z moskiewskich dzielnic i przedstawiciele cerkwi zwrócą się do prezydenta Putina i patriarchy Cyryla o zgodę na powstanie nowej świątyni. Wszystko wskazuje na to, że wydanie takiej zgody będzie tylko i wyłącznie formalnością.

 

Przestrzeń przed dworcem w roku 2002 przemianowano na „Plac Europejski”. Inicjatorzy budowy cerkwi chcą, by wrócić do dawnej nazwy „Plac Dworca Kijowskiego”. Co ciekawe, 12 lat temu władzom Moskwy bardzo zależało, by plac symbolizował europejskie aspiracje Rosji. Na placu pojawiło się 48 kolumn z flagami państw europejskich, tzw. fontanna europejska i restauracja. Dziś architekci pracujący nad planami świątyni uważają nazwę „Plac Europejski” za „bufonadę z nieodległej przeszłości”. Dodają, że właśnie przez ten plac w roku 1812 przeszły wojska Napoleona, które Rosji i samej Moskwie uczyniły tyle złego.

 

„Moskowskij komsomolec” przypomina, że w roku 1954, gdy obchodzono 300. rocznicę zjednoczenia Rosji i Ukrainy, na placu ustawiono pamiątkową płytę, przy której później miał stanąć wielki historyczny monument. Pomnik nigdy nie powstał, ale pamiątkowa płyta stoi tam do dziś. Gazeta pisze też o innej rocznicy. Jej zdaniem, to kolejny dowód na to, że budowa cerkwi w tym miejscu jest jak najbardziej uprawniona. W tym roku Rosjanie obchodzą jubileusz 360-lecie połączenia Ukrainy z Księstwem Moskiewskim. – „Dworzec Kijowski to miejsce, gdzie codziennie do stolicy przyjeżdżają setki zarówno Rosjan, jak i Ukrainców. Choćby z tego powodu, właśnie tam - zamiast eurofontanny - powinna stanąć cerkiew” – uważają architekci.

 

„MK” zauważa na koniec, że cerkiew przy Dworcu Kijowskim miała powstać już wcześniej, zanim doszło do wydarzeń na Ukrainie. W roku 2010 przedstawiciele Moskiewskiego Stowarzyszenia Ochrony Pomników przedstawili projekt cerkwi, która mogłaby powstać na miejscu zburzonego w roku 1937 Soboru Objawienia Pańskiego. Pomysł ten nie uzyskał jednak poparcia.

 

 

Źródło: „Moskowskij komsomolec”

ChS

 

 


DATA: 2014-04-15 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.