DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 73  >   ŚWIAT

Rosja – fałszywa nadzieja

Rosja – fałszywa nadzieja

Konferencja odbyła się 21 stycznia 2020 r. z udziałem historyków i publicystów zajmujących się Rosją.
Rozważali oni między innymi przyczyny, dla których nasz potężny sąsiad, jeden z uczestników
agresji na Rzeczpospolitą we wrześniu 1939 roku, próbuje dzisiaj „przepisywać” historię drugiej wojny światowej. W swojej fałszywej narracji przydziela pierwszej ofierze globalnego konfliktu rolę jednego z inspiratorów dziejowego kataklizmu.

 

– Dlaczego ruchy prawicowe, konserwatywne ulegają urokowi Rosji rządzonej przez byłego człowieka służb specjalnych? Jak to jest, że tam właśnie szukają nadziei? Czy są tak zagubione, że patrząc na to, co dzieje się na Zachodzie – ofensywę LGBT, gender i inne tego typu aberracje – skłaniają się w kierunku Rosji, gdzie rzekomo dla tych ruchów nie ma miejsca? – zastanawiał się, rozpoczynając debatę Łukasz
Karpiel, zastępca redaktora naczelnego portalu PCh24.pl.

 

Historyk, Piotr Doerre z SKCh zwrócił uwagę, iż narastające uleganie powabowi Putina przez środowiska prawicowe dokonuje się nawet w krajach, które trudno posądzać o genetyczną prorosyjskość, jak Polska i Węgry. To przyciąganie kremlowskiego lidera wynika z faktu, że ów prezydent, premier, a potem znów prezydent swojego państwa konsekwentnie, od pierwszych lat XXI wieku odbudowuje imperialną pozycję Rosji. Idzie za tym urok ideologii prezentowanej przez to mocarstwo na zewnątrz. Proces restauracji imperium ruszył na przełomie stuleci XX i XXI. Z czasem okazało się, że dzisiejszej Rosji sprzyjają już środowiska nie tyle lewicowe, komunistyczne, które tradycyjnie zachowały sentyment z czasów sowieckich, ale niektóre ugrupowania prawicowe czy nacjonalistyczne. Udział w tym fenomenie miała kremlowska agentura, aktywna nie tylko w państwach bloku wschodniego, ale i na Zachodzie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 

1676 – kardynał Benedykt Odescalchi (1611-1689) został wybrany papieżem i przyjął imię Innocenty XI. Podczas swego pontyfikatu zwalczał symonię i nepotyzm w Państwie Kościelnym. Przyczynił się do zawarcia antytureckiego przymierza między Polską i Austrią, którego owocem była wiktoria wiedeńska, a potem skutecznie organizował Ligę Świętą.

 
 

Reportaż wideo z XV Marszu dla Życia i Rodziny. W niedzielę 20 września 2020 roku przeszedł on ulicami stolicy. Liczni uczestnicy reprezentowali wszystkie pokolenia. Po raz pierwszy wziął udział w tym wydarzeniu urzędujący Prezydent RP. Od Placu Zamkowego do kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu przemaszerowali w barwnej manifestacji obrońcy tradycyjnych, podstawowych wartości naszej cywilizacji, w tym najbardziej zainteresowani, czyli rodziny. Nie zabrakło duchownych, parlamentarzystów i innych osób zaangażowanych w nasze życie społeczne.

 

Polscy hodowcy stojący przed perspektywą ograniczeń bądź likwidacji produkcji w związku z przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o hodowli zwierząt, liczą na weto prezydenta, o ile projekt przejdzie przez parlament w obecnej wersji. Podczas dorocznych dożynek, tym razem odbywających się w stolicy, Andrzej Duda wlał w ich serca nieco nadziei.

 

W niedzielę 20 września 2020 roku Krakowskim Przedmieściem przeszedł XV Marsz dla Życia i Rodziny.

 

Dzisiaj, kiedy wiele agresywnych ideologii rozpanoszyło się w Europie, usiłują atakować także Polskę, musimy bardzo jasno powiedzieć, że tu, w tym miejscu spotykamy się z potrzeby serca, bo my nie chcemy dyskryminacji naszych rodzin – mówiła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty na Marszu dla Życia i Rodziny w Warszawie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.