DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 73  >   ŚWIAT

Rosja – fałszywa nadzieja

Rosja – fałszywa nadzieja

Konferencja odbyła się 21 stycznia 2020 r. z udziałem historyków i publicystów zajmujących się Rosją.
Rozważali oni między innymi przyczyny, dla których nasz potężny sąsiad, jeden z uczestników
agresji na Rzeczpospolitą we wrześniu 1939 roku, próbuje dzisiaj „przepisywać” historię drugiej wojny światowej. W swojej fałszywej narracji przydziela pierwszej ofierze globalnego konfliktu rolę jednego z inspiratorów dziejowego kataklizmu.

 

– Dlaczego ruchy prawicowe, konserwatywne ulegają urokowi Rosji rządzonej przez byłego człowieka służb specjalnych? Jak to jest, że tam właśnie szukają nadziei? Czy są tak zagubione, że patrząc na to, co dzieje się na Zachodzie – ofensywę LGBT, gender i inne tego typu aberracje – skłaniają się w kierunku Rosji, gdzie rzekomo dla tych ruchów nie ma miejsca? – zastanawiał się, rozpoczynając debatę Łukasz
Karpiel, zastępca redaktora naczelnego portalu PCh24.pl.

 

Historyk, Piotr Doerre z SKCh zwrócił uwagę, iż narastające uleganie powabowi Putina przez środowiska prawicowe dokonuje się nawet w krajach, które trudno posądzać o genetyczną prorosyjskość, jak Polska i Węgry. To przyciąganie kremlowskiego lidera wynika z faktu, że ów prezydent, premier, a potem znów prezydent swojego państwa konsekwentnie, od pierwszych lat XXI wieku odbudowuje imperialną pozycję Rosji. Idzie za tym urok ideologii prezentowanej przez to mocarstwo na zewnątrz. Proces restauracji imperium ruszył na przełomie stuleci XX i XXI. Z czasem okazało się, że dzisiejszej Rosji sprzyjają już środowiska nie tyle lewicowe, komunistyczne, które tradycyjnie zachowały sentyment z czasów sowieckich, ale niektóre ugrupowania prawicowe czy nacjonalistyczne. Udział w tym fenomenie miała kremlowska agentura, aktywna nie tylko w państwach bloku wschodniego, ale i na Zachodzie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 

Straszny upadek nieszczęśliwego apostoła przede wszystkim przypomina nam, że wszyscy jesteśmy powołani przez Boga, ale nie wszyscy słuchamy Jego głosu. Bóg wszystkich wzywa do Siebie, ale nie każdy człowiek idzie za Jego natchnieniem. Bóg wszystkich obdarzył zdolnościami, ale nie wszyscy je wykorzystujemy. Przyczyną upadku Judasza było, że nie pracował nad doskonaleniem swojej duszy, nie niszczył chwastów swojego charakteru i stracił powołanie.

 
 

1241 - wojska polskie poniosły klęskę w bitwie z Tatarami pod Legnicą. Armia tatarska dysponowała przewagą liczebną, stosowała także nieznaną rycerstwu zachodniemu taktykę, Zaskoczeniem dla wojsk polskich było także użycie przez przeciwnika gazów bojowych. W trakcie walk poległ książę Henryk II Pobożny.

 

Sto organizacji podających się za obrońców praw człowieka wystąpiło w środę do rządów europejskich z żądaniem rozszerzenia legalnej możliwości zabijania dzieci nienarodzonych.

 

Z radiowej wypowiedzi wiceministra zdrowia wynika, że w okresie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkiej Nocy świątynie pozostaną niemal puste. Władze najprawdopodobniej przedłużą bowiem obowiązujące do Wielkiej Soboty ograniczenie maksymalnej liczby wiernych w kościołach do zaledwie pięciu osób.

 

Były wiceprezydent Joe Biden został samotnym, zdecydowanym liderem wyścigu o nominacje Partii Demokratycznej w wyścigu o najważniejszy fotel w Białym Domu. W środę senator Bernie Sanders ogłosił zakończenie swej kampanii.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.