DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Rosja – fałszywa nadzieja


Strona główna   >   PCH

Rosja – fałszywa nadzieja

Konferencja odbyła się 21 stycznia 2020 r. z udziałem historyków i publicystów zajmujących się Rosją.
Rozważali oni między innymi przyczyny, dla których nasz potężny sąsiad, jeden z uczestników
agresji na Rzeczpospolitą we wrześniu 1939 roku, próbuje dzisiaj „przepisywać” historię drugiej wojny światowej. W swojej fałszywej narracji przydziela pierwszej ofierze globalnego konfliktu rolę jednego z inspiratorów dziejowego kataklizmu.

 

– Dlaczego ruchy prawicowe, konserwatywne ulegają urokowi Rosji rządzonej przez byłego człowieka służb specjalnych? Jak to jest, że tam właśnie szukają nadziei? Czy są tak zagubione, że patrząc na to, co dzieje się na Zachodzie – ofensywę LGBT, gender i inne tego typu aberracje – skłaniają się w kierunku Rosji, gdzie rzekomo dla tych ruchów nie ma miejsca? – zastanawiał się, rozpoczynając debatę Łukasz
Karpiel, zastępca redaktora naczelnego portalu PCh24.pl.

 

Historyk, Piotr Doerre z SKCh zwrócił uwagę, iż narastające uleganie powabowi Putina przez środowiska prawicowe dokonuje się nawet w krajach, które trudno posądzać o genetyczną prorosyjskość, jak Polska i Węgry. To przyciąganie kremlowskiego lidera wynika z faktu, że ów prezydent, premier, a potem znów prezydent swojego państwa konsekwentnie, od pierwszych lat XXI wieku odbudowuje imperialną pozycję Rosji. Idzie za tym urok ideologii prezentowanej przez to mocarstwo na zewnątrz. Proces restauracji imperium ruszył na przełomie stuleci XX i XXI. Z czasem okazało się, że dzisiejszej Rosji sprzyjają już środowiska nie tyle lewicowe, komunistyczne, które tradycyjnie zachowały sentyment z czasów sowieckich, ale niektóre ugrupowania prawicowe czy nacjonalistyczne. Udział w tym fenomenie miała kremlowska agentura, aktywna nie tylko w państwach bloku wschodniego, ale i na Zachodzie.


DATA: 2020-03-05 09:14
AUTOR: ROMAN MOTOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.