DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

ROPWiM: wyjaśnimy sprawę reakcji Rosjan

ROPWiM: wyjaśnimy sprawę reakcji Rosjan
Pomnik zolnierzy Armii Czerwonej (fot. Rafal Milach / Przekroj / Forum

Rosjanie milczeli pół roku w sprawie ekshumacji szczątków żołnierzy z sądeckiego pomnika. Na nasz ruch ostro zareagowali. Sprawa rozgrywa się za pośrednictwem mediów. Nas o niczym nie poinformowano – mówi PCh24.pl Adam Siwek, Naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.


- Sprawa dotyczy ekshumacji szczątków radzieckich żołnierzy, a nie usunięcia pomnika. Kwestia jego obecności należy do kompetencji władz samorządowych. Szczątki żołnierzy miałyby trafić na cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej znajdujący się w Nowym Sączu - przypomina Adam Siwek Naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

O możliwości rozbiórki monumentalnego pomnika Chwały Armii Czerwonej, stojącego w miejscu pochówku sześciu żołnierzy radzieckich, informowaliśmy na PCh24.pl w poniedziałek. - Już w ubiegłym roku wojewoda podjął inicjatywę nadrobienia tej zaległości. Ci żołnierze od początku powinni być pochowani wraz ze swoimi kolegami na cmentarzu wojennym. Ze względów propagandowych i ideologicznych pochowano ich odrębnie przy pomniku. Było to przejawem rażącego braku poszanowania dla żołnierskich szczątków i wykorzystywania ich instrumentalnie - podkreśla nasz rozmówca.

 

Strona rosyjska zaprzeczyła jakoby wyraziła „milczącą zgodę” na ekshumację i przeniesienie szczątków sześciu żołnierzy Armii Czerwonej z centrum Nowego Sącza na cmentarz. Strona rosyjska poprosiła o dokumentację techniczną, która potwierdzałaby konieczność przeniesienia, jednak żadnych dokumentów nie otrzymała - oświadczył przedstawiciel ministerstwa obrony Rosji w Polsce, Wiaczesław Połowinkin.

 

- Opieka na grobami wojennymi należy do ustawowych obowiązków wojewody. Nie mogąc zagwarantować ich ochrony – jest to miejsce ogólnodostępne – wojewoda w trosce o możliwość spokojnego pochówku zgłosił inicjatywę przeniesienia szczątków na cmentarz wojenny. Rada Ochrony Miejsc Pamięci i Męczeństwa poinformowała o tej inicjatywie stronę rosyjską. Rosjanie poprosili nas o uzasadnienie dla planowanych działań. Wojewoda przekazał odpowiednie dokumenty a my przesłaliśmy je do pracownika ambasady rosyjskiej 11 czerwca 2013 roku. Strona rosyjska nie odniosła się do przesłanych dokumentów przez pół roku. Minęło 6 miesięcy, zatem strona rosyjska miała czas by zreflektować się w sytuacji i poinformować, że uzasadnienia nie otrzymali lub zwrócili się do nas o uzupełnienie dokumentacji. Nic takiego nie miało miejsca. Nastąpił ruch z naszej strony, który spowodował dosyć ostrą reakcję strony rosyjskiej. Zanim została ona skonsultowana z nami, znalazła się w mediach, czego efekty odczuwamy. Zamierzamy wyjaśnić sytuację z przedstawicielami ambasady rosyjskiej – stwierdza Adam Siwek z ROPWiM.

 

W budowę sądeckiego pomnika zaangażował się Komendant Wojenny Nowego Sącza płk Nagatkin na polecenia Naczelnika Zarządu Politycznego 4 Frontu Ukraińskiego generała Pronima. Komendant Wojenny Armii Czerwonej zagroził, że w wypadku nie postawienia pomnika użyje karabinów wobec mieszkańców. Pomnik odsłonięto w grudniu 1945 r., ale już 2 stycznia 1946 r. został wysadzony w powietrze przez żołnierzy podziemia niepodległościowego. Został jednak szybko odbudowany a jego ochronę powierzono funkcjonariuszom UB i MO. Uchwałę o rozbiórce pomnika Rada Miejska Nowego Sącza podjęła już w 1992 roku.

 

 

luk


DATA: 2014-02-11 22:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jaro - mistrzu masz rację. Zwalczać biurokrację - biurokracją, jak w ?12 prac Asteriksa?
ponad 5 lat temu / PiotrMec
 
dzięki, ale właśnie o to chodzi, żeby zacząć się wyrażać prosto i konkretnie, zrozumiale dla wszystkich, nie zapominając jednak o bon ton; dodam jeszcze, że szczątki doczesne tych "bohaterów" leżą jakby w miejscu ogólnie dostępnym, publicznym; czy nie jest to aby niebezpieczeństwo jakiejś zarazy czy epidemii? co na to SANEPID? który tak dzielnie w czasie kontroli w naszych zakładach pracy, małych firmach, szuka pajęczyny za kaloryferami, a niech no ją znajdzie, a w sklepiku jest żywność, tooooo ....!!! kto przeszedł ich kontrolę ten wie o czy piszę!
ponad 5 lat temu / jaro
 
do jaro: jeżeli nie jesteś politykiem, to zdecydowanie powinieneś nim zostać.
ponad 5 lat temu / marekb54
 
Jaro. Podziwiam. Proste i doskonałe.
ponad 5 lat temu / Leo
 
--->jaro dokladnie! kazdy sposob dobry :)
ponad 5 lat temu / razorrr
 
zażądać papierów na podstawie, których ten pomnik postawiono; sprawdzić czy były wszystkie - uchwała Rady Miejskiej Nowego Sącza o budowie pomnika, wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, przekwalifikowanie klasy gruntów, przydział materiałów budowlanych, w jakiej ilości - czy czasem nie kradzione, projekt, pozwolenie na budowę, opinia miejskiego architekta, konserwatora zabytków, sanepidu, straży pożarnej, PIP-u, czy były badania gruntu przez geologa, czy miejsce wyznaczył geodeta i czy stanął w miejscu wyznaczonym, czy posiada inwentaryzację powykonawczą od geodety, czy uzyskał pozwolenie na użytkowanie, itd.; brakuje któregoś, to jako nielegalny wyburzyć, naliczając wcześniej karę, która uwzględni powierzchnię zabudowy, kubaturę pomnika, ilość lat przez które "zanieczyszczał" architekturę krajobrazu itd.; kara musi być surowa - dość samowoli budowlanej
ponad 5 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.