DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Ropa naftowa za juany? Chińczycy chcą uderzyć w dolara i USA

Ropa naftowa za juany? Chińczycy chcą uderzyć w dolara i USA
Fot. Zheng Yongbo / VCG / Forum
#USA    #IRAN    #ROSJA    #DOLAR    #WENEZUELA    #ROPA NAFTOWA    #JUAN    #HANDEL ROPĄ NAFTOWĄ

Chiny zamierzają zrezygnować z rozliczeń w dolarach przy handlu ropą naftową. Takie rozwiązanie może być na rękę Iranowi i Rosji, które w odpowiedzi na nałożone na nie przez Stany Zjednoczone sankcje będą miały okazję osłabić Waszyngton. Wyłączenie dolara z handlu ropą naftową między wielkimi gospodarkami obniży zapotrzebowanie na amerykańską walutę i będzie ciosem w gospodarkę USA.

 

Pośpiech Wenezueli

W ubiegłym tygodniu rząd Wenezueli, także objętej sankcjami amerykańskimi, po raz pierwszy w swoim biuletynie podał ceny ropy naftowej nie w dolarach lecz w chińskim juanie. Oczywiście trudno porównywać gospodarkę Wenezueli do chińskiej czy rosyjskiej ale w obrocie ropą naftową udział tego kraju jest znaczący – od lat mieści się on w pierwszej dziesiątce największych eksporterów ropy naftowej, w okolicy 5-6 miejsca. Gospodarka Wenezueli, w zależności od autora rankingu, plasowana jest między 30 (Bank Światowy) a 50 (Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych – CIA) miejscem. Rezygnacja rządu w Caracas z obrotu w dolarze, podjęta w związku z takimi samymi planami Chin, jest niewątpliwie uderzeniem w pozycję dolara i zagraniem na złość Waszyngtonowi. Jeszcze większe kłopoty mogą jednak spotkać walutę amerykańską w przypadku wdrożenia w życie antydolarowego planu przez rząd chiński.

 

Walka o prymat

Odkąd Chińska Republika Ludowa w sferze gospodarczej faktycznie odeszła od doktryny komunistycznej, rządzącym w Pekinie marzyła się rola głównego gracza w gospodarce światowej. Ekonomiści chińscy dobrze wiedzą, że siła amerykańskiej gospodarki bierze się w dużej mierze z pozycji dolara, będącego najważniejszą walutą w obrocie handlowym na całym świecie. Niekwestionowana pozycja lidera Stanów Zjednoczonych wśród gospodarek na świecie sprawia, że żaden z handlujących dzisiaj nie obawia się rozliczeń w dolarze, mając gwarancję kupna za dolara każdego produktu czy surowca u dowolnego kontrahenta. Plan Chin idzie więc w innym kierunku – zmniejszenia ilości dolarów w światowym obiegu decyzją polityczną. Taką, jaką podjął rząd Wenezueli, wyprzedzając działania Pekinu na drodze do tego samego celu – osłabienia waluty amerykańskiej i gospodarki amerykańskiej, a tym samym ograniczenie wpływów USA w świecie.

 

Decyzja w centrali

W chińskim wariancie „komunistycznego kapitalizmu” o rynkowych decyzjach w dużej części decyduje rząd. Jest on też największym inwestorem na rynkach kapitałowych świata a w polityce wewnętrznej stymuluje funkcjonowanie całych sektorów gospodarki. Wysuwając się na pierwsze miejsce wśród światowych importerów ropy naftowej, Chiny są traktowane jako poważny partner dla każdego kraju, sprzedającego ten surowiec. Od początku XXI wieku import ropy naftowej do Chin wzrósł ponaddwukrotnie. To zasługa wzrostu gospodarczego i rozwoju motoryzacji, a trzeba pamiętać, że ze swoją populacją Chiny mają jeszcze wiele rezerw, które będą przekładać się na zakupy coraz większej ilości ropy naftowej. Wyprzedzając USA jako największego do tej pory importera ropy naftowej to Chiny mogą dyktować warunki eksporterom. Także te, w jakiej walucie będą dokonywane rozliczenia.

 

Złoty fundament chińskiego planu

Jak podaje portal „Novostionline.net”, decyzja o przejściu w transakcjach z dolara na chińskiego juana będzie nieść dalsze konsekwencje ekonomiczne. Kraje azjatyckie mogą, w ślad za Chinami, także zacząć stosować przelicznik w juanie a nie w dolarze. Tym bardziej, że – jak informuje „Novostionline.net” – na giełdach w Szanghaju i w Hong Kongu będzie można wymieniać juana na złoto. Jak podawał portal Funduszu Kultury Strategicznej pod koniec sierpnia tego roku rezerwy złota Chin wynosiły 1 842,6 ton. Dawało to Pekinowi piąte miejsce w świecie – za USA, Niemcami, Włochami i Francją. W tej informacji podkreśla się jednak, że Pekin nie ujawnia prawdziwego poziomu rezerw państwowych złota a szacunki ekspertów oscylują wokół wielkości 5 tys. ton złota a czasami nawet 10 tys. lub 20 tys. ton złota. Z taką ilością rezerw Chiny zajmowałyby pozycję lidera, wyprzedzając Stany Zjednoczone z ich oficjalną rezerwą 8133,5 tony. Bogactwo złotego skarbca Chin gwarantowałoby więc wymienialność juana na złoto, czego nie gwarantuje dolar od czasu załamania się systemu Bretton Woods w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku.

 

Pekin, Moskwa i …

Plan wymiany ropy naftowej na juana komponuje się w większą całość i wyjaśnia dlaczego od lat mówiło się o systematycznym zwiększaniu rezerw złota przez Chiny i Rosję. Sprzedaż ropy naftowej za złoto nie jest nowym pomysłem ponieważ dwóch dyktatorów arabskich – szefów państw ważnych w gronie producentów „czarnego złota” – już wcześniej zamierzało uderzyć w dolara amerykańskiego i odejść od rozliczeń w tej walucie. Libijski dyktator Muammar Kadafi i iracki Saddam Hussajn, nie kryjący nigdy swojej wrogości wobec Waszyngtonu, także chcieli detronizacji dolara. Nie mieli jednak takich możliwości, jakie dzisiaj mają Chiny. Trudna sytuacja międzynarodowa i polaryzacja polityczna świata mogą być dla Chin wygodne w planie uderzenia w dolara. W gronie zainteresowanych grą przeciw Waszyngtonowi jest bowiem nie tylko Wenezuela i Chiny. Detronizację Stanów Zjednoczonych chętnie zobaczyłby Iran oraz Rosja. Ostatnie zabiegi dyplomatyczne pokazują, że grono sojuszników Moskwa i Pekin chcą poszerzyć o Tajlandię (Chiny) oraz Egipt (Rosja). Jak widać w gronie tych państw tylko Tajlandia nie jest potentatem na rynku ropy naftowej a pozostali gracze mogą mocno zachwiać pozycją dolara.

 

Koń trojański

Warto przy tym pamiętać, że poza rozgrywaniem handlem ropą naftową w celu osłabiania dolara Chiny mają w ręku jeszcze jeden potężny oręż. Pekin jest obecnie największym właścicielem pakietu obligacji skarbowych Ministerstwa Finansów USA, którego wartość szacowano w lipcu tego roku na kwotę 1,17 bln dolarów. Po osłabieniu roli dolara poprzez przejście na wymianę handlową rozliczaną w juanie chińskim można sobie wyobrazić drugą fazę ataku na dolara poprzez rozchwianie rynku papierów dłużnych jedną decyzją polityczną Pekinu. Przy zadłużeniu Stanów Zjednoczonych za granicą u różnych wierzycieli na sumę 6,25 bln dolarów utrata wiarygodności może spowodować panikę pozostałych wierzycieli i masową wyprzedaż amerykańskich papierów wartościowych. O reperkusjach światowych realizacji takiego scenariusza aż strach myśleć. Zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i politycznym.

 

Jan Bereza
DATA: 2017-09-23 08:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jedynym wyjsciem dla stanow jest nagly atak i to ze wszystkich rur nie na koreę ale na Chiny.To ostatnia szansa aby wygrac
8 miesięcy temu / Jola
 
Jeśli chodzi o petrodolara to wuj Sam jest bezwzględny. Za próbę rezygnacji z rozliczeń dolarowych głową zapłacili Saddam i Kadafi. Inna sprawa , która jest solą w oku USA. Mianowicie BRICS ? określenie grupy państw rozwijających się ? Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz od 2011 Republiki Południowej Afryki. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw tych państw. 13 kwietnia 2011 wraz z przyjęciem do grupy RPA zmianie uległa nazwa BRIC poprzez dodanie litery "S" (South Africa). Kraje z tego bloku są po kolei rozgrywane i niszczone przez USA. Widzimy to na przykładzie Brazylii, Wenezueli(przy okazji i RPA. Są to operacje dewastowania sceny politycznej, ingerowania w wybory czy doprowadzenie do usunięcia niewygodnego prezydenta jak w Brazylii. Zostały tylko Rosja i Chiny i Indie, ale tam macki CIA nie sięgają, a ja sięgają to "ciach toporkiem". Te tzw "Arabskie Wiosny" to też robota USA. No i teraz po latach mamy "pokłosie" tych "wiosen" w postaci nachodźców w Europie.
8 miesięcy temu / mijo
 
Nie wydaje mi się to chyba jeszcze nie ten czas... chińskim komunistom i światowemu lewactwu dalej bardziej opłaca się niszczenie cywilizacji białego człowieka min. poprzez życie na kredyt w luksusie niż ogłoszenie "sprawdzam" które było by otrzeźwieniem dla wszystkich i po chwilowym szoku związanym z ogromnym spadkiem stopy życiowej, kryzysem gospodarczym, może głodem w europie itd. zmusiło w końcu ludzi do pracy prawdziwej za prawdziwe pieniądze mające np. pokrycie w złocie.
8 miesięcy temu / maciek
 
Amerykanie zamiast dolara wprowadza nowa walutę o nazwie Amero. Swoim obywatelom wymienia je 1:1 w bankach, a ze skarpety tylko do 10 tysięcy. Chińczycy będą mogli dolarami w piecach palić bo tyle będą warte.
8 miesięcy temu / NJ
 
+++ rest in peace
8 miesięcy temu / jac
 
Zaczyna się.
8 miesięcy temu / optyk
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.