DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Roman Motoła: To już pewne: święta urządzi nam GIS [SATYRA]

Roman Motoła: To już pewne: święta urządzi nam GIS [SATYRA]
Źródło: pixabay.com

W obecnej, dramatycznej sytuacji, to jedyne rozwiązanie – najważniejszym współorganizatorem zbliżających się świąt zimowych będzie Główny Inspektorat Sanitarny.

 

Pomyślne doświadczenia ze świąt wiosennych oraz okresu letniego pozwoliły naukowcom dojść do ustaleń kluczowych dla perspektywy pokonania pandemii SARS-CoV-2. Najważniejsza wiadomość jest taka: zgodnie ze swą nazwą koronawirus, bezradny w warunkach demokratycznych (pokazały to letnie wybory prezydenckie), czuje się jak ryba w wodzie w środowisku patriarchalnym i hierarchicznym. Wnioski z badań pozwoliły na wypracowanie rozwiązań, które pozwolą społeczeństwu przejść suchą stopą przez nieuchronnie zbliżający się okres tak zwanych świąt.

 

Znamy już część ustaleń podjętych na najwyższym szczeblu. Należało działać szybko, bo już na początku listopada czekają nas dni, które dotychczas owocowały każdego roku niekontrolowanym organizowaniem się dużych skupisk ludzkich w rejonach cmentarzy. Dziś już wiemy, że dwutlenek węgla z wydychanego wówczas powietrza wraz z dymem spalanych zniczy przyczynia się do podwyższenia średniorocznej temperatury o 0,2 stopnia Celsjusza. Wszyscy wiemy, czym to grozi. Dlatego też w dniach 1-8 listopada wstęp na cmentarze możliwy będzie wyłącznie za okazaniem własnej trumny (i, oczywiście, maseczki).

 

Bardziej skomplikowana jest organizacja dotychczasowych świąt grudniowych. Nią także zajmie się GIS, wspólnie z Radą Wspólną. Centralnym punktem uroczystości będzie wigilia z udziałem władz państwowych oraz reprezentantów związków wyznaniowych. W toku wielotygodniowych obrad rada ustaliła pole porozumienia przedstawicieli wiodących religii. „Wszyscy przecież na coś czekamy” – głosi fragment komunikatu, którego pełną treść poznamy tuż przed wigilią.

 

Zanim to jednak nastąpi, zjednoczeni przed monitorami naszych komputerów przeżyjemy wirtualne rekolekcje, transmitowane z siedziby Katolickiego Pisma Społeczno-Kulturalnego, posiadającego pełną aprobatę władz kościelnych. Wiodącym tematem nauk będzie włączanie osób niebinarnych oraz rodzin patchworkowych do naszych wspólnot parafialnych.

 

Zgodnie z zaleceniami GIS, Rada Wspólna nie rekomenduje przeprowadzania rekolekcji w poszczególnych parafiach, ze względu na zagrożenie epidemiczne. Zamiast dotychczasowej spowiedzi proponowane jest natomiast podjęcie refleksji nad problemem nierówności i patriarchatu w tradycyjnych opowieściach dotyczących głównych bohaterów dotychczas obchodzonych świąt zimowych. Zgodnie z obowiązującymi Polskę zobowiązaniami międzynarodowymi (Konwencja stambulska), Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Konferencji Episkopatu Polski o podjęcie wszelkich niezbędnych działań zmierzających do wykorzenienia „uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowym modelu roli kobiet i mężczyzn”. RPO wskazał na rażącą nadreprezentację takich krzywdzących postaw w opowieściach biblijnych.

 

Uwagę Rady Wspólnej zwróciły także obecne w większości przekładów Biblii szkodliwe sugestie, jakoby różnego rodzaju nieszczęścia dotykające grupy ludności bądź jednostki, były karą za przewinienia, tak zwane grzechy. „Pilną potrzebą jest wyjaśnienie, za czyją sprawą w nieustannie powielanych tekstach biblijnych znalazły się tak dyskryminujące sformułowania, jak, przykładowo: Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie (Łk 13,5)” – czytamy w komunikacie rady.

 

GIS apeluje również: w trosce o seniorów pozostańmy w domach podczas całych świąt zimowych. Odłóżmy odwiedziny kościołów i bliskich na czas po pandemii. Nie zabijajmy naszych dziadków i babć. Izolacja zbawi nas wszystkich.

 

Pozostajemy w radosnym oczekiwaniu na szczepionkę, na razie przeciwko grypie. Pamiętajmy, że przystąpić do niej możemy wyłącznie po wcześniejszej sterylizacji. Podchodzimy procesyjnie, w dwumetrowych odstępach. Szczepionkę otrzymujemy na rękę, uprzednio odsłaniając przedramię. Przyklękanie nie jest obligatoryjne, ale dozwolone.

 

Chętni będą mogli zabrać do domów płyn do dezynfekcji, który okażemy podczas tradycyjnej kolędy lokalnemu przedstawicielowi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tegoroczna wizyta duszpasterska, dzięki współpracy z Głównym Inspektoratem Weterynarii, będzie również okazją do sprawdzenia dobrostanu zwierząt.

 

Pamiętajmy, zwłaszcza duchowni: wszystkie czynności poprzedzamy starannym umywaniem rąk.

 

Roman Motoła

 

 


DATA: 2020-10-17 14:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
33
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

CZytalam pobieznie i nabralam się .W zestawieniu z innymi tekstami z dzisiaj o tym co za parę dni wydje się .ze to episkopat uzgonił z sanepidem i z Watykanem.
10 dni temu / 7777
 
@PS - masz rację...to tragiczne.... Wróciłam dziś załamana ze Mszy Św. Nie tylko przed Mszą, ale i W CZASIE CAŁEJ MSZY ŚW. co jakiś czas NAWET NA "BARANKU BOŻY, KTÓRY GŁADZISZ GRZECHY ŚWIATA!" na ekranie z tekstami pieśni ukazywał się na długą chwilę slajd z twarzą zakrytą maską/pampersem....solidnie przytwierdzoną wokół głowy i uszu jakimiś rzemieniami....straszne! Nie mogłam się skupić na modlitwie!
10 dni temu / szok
 
Świetny tekst, śmieszno i duszno. Myślę że na naszych oczach rodzi się nowa religia catholicam czyli powszechna, w którą wierzyć może musi każdy, niezależnie od stanu, urodzenia, rasy, przekonań politycznych. Tak zwani Cowidianie wierzą w prawdę objawioną podaną przez mądrzejszych i cwańszych o nadprzyrodzonej potędze Cowida i jego zgubnym działaniu na nasze zdrowie i życie. Mają swoje przykazania: noś maseczkę, zachowuj dystans, dbaj o zdrowie i życie doczesne bliźnich, nie mów fałszywego świadectwa przeciw Cowidowi, czcij zakazy i nakazy, okres święty lockdown święć, nie fejkuj , itd. Cowidianie mają też swoją ewangelię, odczytywaną codziennie w wiadomościach a także na innych antenach , która uczy, przestrzega, jest drogowskazem i źródłem wiary dla wszystkich ochszcz...oświeconych blaskiem ekranu. Mają też oni swoje dogmaty.Dogmat o nie omylności ekranu. Dogmat o skuteczności szmatek na nos i usta. Dogmat o nieomylności Urzędu Nauczycielskiego Rządu 3 RP
10 dni temu / PS
 
To się dzieje naprawdę...
11 dni temu / Gryf
 
Obawiam się że za jakiś czas ten tekst po niewielkim dopracowaniu będzie mógł służyć za relację, bo rzeczywistość aktualnie jest bardziej absurdalna od najlepszych satyr...
11 dni temu / Polka
 
Kościół sam odwoła tak jak msze ,najnowsze wieści
11 dni temu / ewa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.