DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Roman Motoła: narodowy dzień dobrowolnego przymusu

Roman Motoła: narodowy dzień dobrowolnego przymusu
Jerzy Owsiak. FOT.By Zorro2212 (Own work)/Wikimedia Commons

W styczniową niedzielę, jak co roku Polacy poddani zostaną corocznemu, narodowemu sprawdzianowi podatności na manipulację. Znów zdadzą ten egzamin pomyślnie – dla testujących. Skoro udaje się od ćwierćwiecza, dlaczego nie ma się udać i tym razem?


Powie ktoś zaraz: jak to, mogę przeznaczać swoje pieniądze, na co chcę. Trudno zaprzeczyć. Trudno też pozostać obojętnym, gdy na ekranie widać co chwilę cierpiące dziecko w szpitalnej sali. W tle rzewna ballada: Nic naprawdę nic nie pomoże, jeśli ty nie pomożesz dziś miłości… Na scenę, przed kamery wjeżdżają kolejno żołnierze, lekarze, strażacy, malarze – wszyscy. Skoro wszyscy, to ja też. Jeśli nie dorzucę do puszki, te wszystkie dzieci umrą.


Kiedy jednak podstarzały hippis w jaskrawych spodniach przestaje krzyczeć i nastaje wreszcie chwila ciszy, rodzi się parę myśli.


Nie dziwi, że państwo, samorządy i politycy przyłączają się do tego permanentnego festiwalu. Pieniędzmi z podatków i przymusowych składek zdrowotnych trzeba przecież wyżywić najpierw aparat partyjny i tych, którzy pomagali w kampanii wyborczej. Jeśli coś zostanie, idzie na leczenie i sprzęt. Sami Państwo rozumieją, niewiele zostaje.


Nie dziwi, że przedsięwzięcie wspierają wielkie koncerny. Na letnim festiwalu, zimowych koncertach i w ogóle na przemyśle rozrywkowym (czytaj: często ludzkich słabościach) można świetnie zarobić.


Nie dziwi, że całe przedsięwzięcie oparte jest na eskalowaniu bodźców i emocjach. Tak przecież rządzi się tłumami, a skoro ciągle działa, to czemu nie próbować dalej?


Zastanawia jednak, że do masowej wyobraźni nie trafiają prawie w ogóle obrazki zamroczonych nastolatków, tarzających się w błocie i śmieciach; a przecież to jeden z najbardziej przygnębiających widoków, jakie można sobie wyobrazić w okresie formalnego pokoju. Kiedy wydarzy się głośna medialnie tragedia, wielu myśli: to mogłaby być moja córka albo syn, a tu nie. Bez refleksji.


Mało kogo obchodzą histeryczne oraz idiotyczne reakcje podstarzałego hippisa na pytania o finansowe rozliczenia fundacji i spółek, którymi ona obrosła. Niewielu słyszało o osobliwych perypetiach zbyt dociekliwego blogera, który postanowił się temu wszystkiemu przyjrzeć, i nie odpuszcza.


Nieliczni zatrzymują się nad społecznym zaangażowaniem festiwalowego wodzireja: do udziału w polityce zbytnio nie zachęca, ale lewicę jednak wspiera; ratuje „dzieciaczki”, ale popiera tzw. aborcję; zaprasza „wszystkich” do zabawy, ale promuje antykościelny paszkwil „Kler”. Czy polskich katolików to nie upokarza?


Nasz Pan powiedział: (…) Poznacie ich po ich owocach (Mt 7; 15-16). No to poznawajmy, poznawajmy.

 

 

Roman Motoła

 

 


DATA: 2019-01-14 17:48
AUTOR: ROMAN MOTOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
28
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+ rozumiem, że według ciebie mówienie o nienawiści jest straszne? Bo jeśli ktoś nienawidzi, to nie wolno mówić że nienawidzi tylko trzeba mówić że kocha? Co za obłuda i kłam!!! Straszne!!!!! A to twoje używanie języka agresji,opluwanie innych- to na pewno nie jest prawda i oznaka miłości do drugiego człowieka.
5 miesięcy temu / prawda
 
Jestem zszokowany tym co się stało. Żeby na takiej imprezie wśród młodzieży i dzieci ktoś taki zdemoralizowany wpadal. Kompletne zło. Głębokie współczucie dla wszystkich którzy muszą to przechodzić.
5 miesięcy temu / Andrzej
 
Módlmy się za Św pamięci już- Pana Prezydenta Adamowicza
5 miesięcy temu / 123
 
Chyba mówisz o sobie i te negatywne przykłady czerpiesz ze swojego życia, co iskierka? Brawo zeniu!!!
5 miesięcy temu / @
 
Iskierko- rozumiem, że według Ciebie mówienie o nienawiści, używanie języka agresji,opluwanie innych- to jest prawda i oznaka miłości do drugiego człowieka? Co za obłuda i kłam!!! Straszne!!!!!
5 miesięcy temu / +
 
Czytając te kontrowersyjne wpisy na forum polecam " Tak naprawdę nie rozumiem czasem takiej zgryźliwości katolików, którzy uważają, że tylko my mamy monopol na dobro ? mówił kapłan 14 stycznia 2014 r., chwaląc się swoim serduszkiem WOŚP. Kaczkowski podkreślał, że nie ma znaczenia, czy inicjatywa jest katolicka, czy nie. ? Po owocach ich poznanie. Jeśli Orkiestra gra już 22. rok, 22. finał, to ja jestem dumny, że mogę się do tego dzieła dołączyć, do czego państwa oczywiście zachęcam ? mówił wówczas duchowny". Tak napisał nieżyjący już ks. Jan Kaczkowski. Warto się nad tymi słowami pochylić.
5 miesięcy temu / zeniu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65462"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.