DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Społeczeństwo

Roman Motoła

Roma locuta...


Ochrona godności człowieka, dobra dziecka, rodziny i małżeństwa – pod takimi hasłami powstał w komisji pod przewodnictwem posła Jarosława Gowina (Platforma Obywatelska) projekt tak zwanej ustawy bioetycznej. Choć długo nie ujawniano jego treści, pomysłodawcy prezentowali założenia projektu stojące jednak w rażącej sprzeczności z nauczaniem Kościoła. Zakończenie prac nad dokumentem zbiegło się w czasie z opublikowaniem przez Stolicę Apostolską Instrukcji Dignitas Personae, dotyczącej niektórych problemów bioetycznych.

Według Gowina, ustawa powinna dopuszczać „produkowanie” ludzkich embrionów poza organizmem kobiety w celu uzyskania zapłodnienia metodą in ­vitro. Prawo do ubiegania się o taki zabieg miałyby małżeństwa bądź – w niektórych wypadkach – samotne kobiety. Niewykorzystane gamety mogłyby być przechowywane i używane w innych zabiegach in vitro. Twórcy projektu chcieliby m.in. zabronić zamrażania embrionów, a także tworzenia organizmów powstałych z połączenia co najmniej dwóch embrionów ludzkich lub embrionu ludzkiego z inną komórką ludzką bądź zwierzęcą. Ustawa ma też np. zakazywać ingerowania w genom ludzki, w sposób powodujący jego dziedziczne zmiany. Dozwolone byłyby natomiast (w celach terapeutycznych) ingerencje niewywołujące takich zmian.

Zaledwie projekt dotarł do macierzystego klubu posła Gowina, już podniosły się stamtąd głosy, że w takiej formie nie zyska akceptacji całej Platformy Obywatelskiej jako rzekomo zbyt konserwatywny. „Dziennik” napisał, iż największy opór wzbudził zapis zabraniający zamrażania embrionów niewykorzystanych w pierwszej procedurze in vitro. Powstać ma nawet specjalna komisja PO, ­która sformułuje całkiem nowy projekt i wniesie go do Sejmu. Nietrudno przewidzieć, że tam, pod naciskiem­ lewicy, dokument ulegnie dalszej liberalizacji i o „kompromisie”, który ponoć wypracowała komisja Gowina, nie będzie już mowy. Tym bardziej, iż stanowisko Kościoła w kwestii in vitro nie znajdzie raczej wsparcia w kierownictwie PiS, o PSL nawet nie wspominając.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Czym naprawdę jest postulat wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn, skąd się wziął i do czego doprowadzi? My, wierni Kościoła musimy zadać sobie te pytania i na nie odpowiedzieć, zanim będzie już zbyt późno.

 
 

- Niech region Toskania, najbardziej dotknięty przez nazistowsko-faszystowskie masakry zwróci się do rządu, aby przedstawił Niemcom formalną prośbę o odszkodowanie – napisali przedstawiciele rodzin ofiar niemieckich zbrodni do przewodniczącego władz regionalnych Toskanii, Enrico Rossiego.

 

Grupująca katolickie rodziny organizacja Foro de la Familia przestrzegła przed rosnącą w Hiszpanii liczbą przypadków agresji wśród młodzieży. Władze stowarzyszenia wskazały na informacje o zjawisku upublicznione we wrześniu przez Prokuraturę Generalną w Madrycie, według której pomiędzy 2017 roku a 2018 roku liczba przypadków agresji nieletnich wobec swoich koleżanek wzrosła z 684 przypadków do 944. W okresie tym zwiększyła się również liczba wniosków o objęcie ochroną dziewcząt w wieku szkolnym z 963 do 1010.

 

Groźba cofnięcia się do „ciemnego średniowiecza” jest dziś często używaną formułą mającą dyskredytować np. pomysły uczestnika debaty. Tymczasem był to czas rozwoju, twórczości i innowacyjności. Czym średniowiecze zasłużyło sobie na tak niesprawiedliwe traktowanie? Odpowiadamy na 10 najczęściej pojawiających się tez fałszujących rzeczywisty obraz tego okresu.

 

 

Publicysta Stanisław Michalkiewicz odniósł się do zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczących dodatkowej ustawowej regulacji zawodu dziennikarza. Ostro skrytykował ten pomysł.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.