DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Społeczeństwo

Roman Motoła

Roma locuta...


Ochrona godności człowieka, dobra dziecka, rodziny i małżeństwa – pod takimi hasłami powstał w komisji pod przewodnictwem posła Jarosława Gowina (Platforma Obywatelska) projekt tak zwanej ustawy bioetycznej. Choć długo nie ujawniano jego treści, pomysłodawcy prezentowali założenia projektu stojące jednak w rażącej sprzeczności z nauczaniem Kościoła. Zakończenie prac nad dokumentem zbiegło się w czasie z opublikowaniem przez Stolicę Apostolską Instrukcji Dignitas Personae, dotyczącej niektórych problemów bioetycznych.

Według Gowina, ustawa powinna dopuszczać „produkowanie” ludzkich embrionów poza organizmem kobiety w celu uzyskania zapłodnienia metodą in ­vitro. Prawo do ubiegania się o taki zabieg miałyby małżeństwa bądź – w niektórych wypadkach – samotne kobiety. Niewykorzystane gamety mogłyby być przechowywane i używane w innych zabiegach in vitro. Twórcy projektu chcieliby m.in. zabronić zamrażania embrionów, a także tworzenia organizmów powstałych z połączenia co najmniej dwóch embrionów ludzkich lub embrionu ludzkiego z inną komórką ludzką bądź zwierzęcą. Ustawa ma też np. zakazywać ingerowania w genom ludzki, w sposób powodujący jego dziedziczne zmiany. Dozwolone byłyby natomiast (w celach terapeutycznych) ingerencje niewywołujące takich zmian.

Zaledwie projekt dotarł do macierzystego klubu posła Gowina, już podniosły się stamtąd głosy, że w takiej formie nie zyska akceptacji całej Platformy Obywatelskiej jako rzekomo zbyt konserwatywny. „Dziennik” napisał, iż największy opór wzbudził zapis zabraniający zamrażania embrionów niewykorzystanych w pierwszej procedurze in vitro. Powstać ma nawet specjalna komisja PO, ­która sformułuje całkiem nowy projekt i wniesie go do Sejmu. Nietrudno przewidzieć, że tam, pod naciskiem­ lewicy, dokument ulegnie dalszej liberalizacji i o „kompromisie”, który ponoć wypracowała komisja Gowina, nie będzie już mowy. Tym bardziej, iż stanowisko Kościoła w kwestii in vitro nie znajdzie raczej wsparcia w kierownictwie PiS, o PSL nawet nie wspominając.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1861 – podczas drugiej manifestacji patriotycznej w Warszawie, w rocznicę bitwy grochowskiej, od kul rosyjskich żołnierzy zginęło 5 osób. Ich pogrzeb 2 marca zgromadził ogromne tłumy Polaków, przemieniając się w wielką demonstrację patriotyczną. Wstrząs jaki na społeczeństwie polskim wywarło to wydarzenie rozbudził uczucia patriotyczne.

 
 

„Ludzka anatomia reprodukcyjna jest jednoznacznie męska lub kobieca w chwili urodzenia w ponad 99,98 procent przypadków. Ewolucyjną funkcją tych dwóch anatomii jest udział w rozmnażaniu poprzez połączenie nasienia i komórek jajowych” – napisali na łamach „Wall Street Journal” biolodzy Colin M. Wright i Emma N. Hilton. Tekst ukazał się pod tytułem „Niebezpieczne kwestionowanie płci”.

 

Kościół katolicki i Rada Kościołów Ewangelickich (EKD) w Niemczech skrytykowały wydany w Środę Popielcową 26 lutego wyrok Trybunału Konstytucyjnego, zezwalający na „wspomaganą śmierć”. Orzeczenie to „stanowi ingerencję w naszą kulturę, nastawioną na potwierdzanie i wspieranie życia” – głosi wspólne oświadczenie Niemieckiej Konferencji Biskupiej i EKD, ogłoszone w Bonn i Hanowerze. Autorzy podkreślają, że ich wspólnoty nadal będą się opowiadać za tym, aby w Niemczech „nie stały się czymś normalnym zorganizowane oferty samobójczej śmierci”.

 

Brytyjska sieć Mary Stopes International będąca częścią złowrogiej organizacji Planned Parenthood przeprowadziła w 2018 roku ponad 700 tysięcy tak zwanych aborcji na terenie Nigerii. Zarówno rząd w Abudży, jak i władze kilku innych afrykańskich państw dostrzegają śmiercionośne skutki działalności koncernów zarabiających krocie na zabijaniu dzieci nienarodzonych.

 

Arcybiskupowi Monachium przyszło kierować Episkopatem Niemiec w czasach rewolucyjnego pontyfikatu, który progresistom otworzył ogromne możliwości. Marx zrobił wiele, by maksymalnie wykorzystać to „okno” i doprowadzić niemiecki katolicyzm do punktu, w którym coraz trudniej odróżnić Kościół za Odrą od wspólnot protestanckich.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.