DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Społeczeństwo

Roman Motoła

Roma locuta...


Ochrona godności człowieka, dobra dziecka, rodziny i małżeństwa – pod takimi hasłami powstał w komisji pod przewodnictwem posła Jarosława Gowina (Platforma Obywatelska) projekt tak zwanej ustawy bioetycznej. Choć długo nie ujawniano jego treści, pomysłodawcy prezentowali założenia projektu stojące jednak w rażącej sprzeczności z nauczaniem Kościoła. Zakończenie prac nad dokumentem zbiegło się w czasie z opublikowaniem przez Stolicę Apostolską Instrukcji Dignitas Personae, dotyczącej niektórych problemów bioetycznych.

Według Gowina, ustawa powinna dopuszczać „produkowanie” ludzkich embrionów poza organizmem kobiety w celu uzyskania zapłodnienia metodą in ­vitro. Prawo do ubiegania się o taki zabieg miałyby małżeństwa bądź – w niektórych wypadkach – samotne kobiety. Niewykorzystane gamety mogłyby być przechowywane i używane w innych zabiegach in vitro. Twórcy projektu chcieliby m.in. zabronić zamrażania embrionów, a także tworzenia organizmów powstałych z połączenia co najmniej dwóch embrionów ludzkich lub embrionu ludzkiego z inną komórką ludzką bądź zwierzęcą. Ustawa ma też np. zakazywać ingerowania w genom ludzki, w sposób powodujący jego dziedziczne zmiany. Dozwolone byłyby natomiast (w celach terapeutycznych) ingerencje niewywołujące takich zmian.

Zaledwie projekt dotarł do macierzystego klubu posła Gowina, już podniosły się stamtąd głosy, że w takiej formie nie zyska akceptacji całej Platformy Obywatelskiej jako rzekomo zbyt konserwatywny. „Dziennik” napisał, iż największy opór wzbudził zapis zabraniający zamrażania embrionów niewykorzystanych w pierwszej procedurze in vitro. Powstać ma nawet specjalna komisja PO, ­która sformułuje całkiem nowy projekt i wniesie go do Sejmu. Nietrudno przewidzieć, że tam, pod naciskiem­ lewicy, dokument ulegnie dalszej liberalizacji i o „kompromisie”, który ponoć wypracowała komisja Gowina, nie będzie już mowy. Tym bardziej, iż stanowisko Kościoła w kwestii in vitro nie znajdzie raczej wsparcia w kierownictwie PiS, o PSL nawet nie wspominając.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 
 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.

 

Prof. Jan Talar, który zajmuje się wybudzaniem chorych ze śpiączki od ponad 40 lat przekonuje, że najgorsze w sprawie Polaka z Plymuth jest to, że mimo przebywania w stanie wegetatywnym „rozumiał sytuację”.

 

Jestem w stanie wyobrazić sobie Szymona Hołownię biorącego udział we Mszy, a nawet przyznającego się do odmawiania różańca. Problem w tym, że w jednej ręce ściskał będzie koralik, a w drugiej długopis, którym podpisze ustawę legalizującą homozwiązki. Lider ruchu Polska 2050 przekształca stowarzyszenie w partię i jest zdeterminowany by zdobyć władzę. Na każdych zasadach, a – co najważniejsze – w zupełnie nowych warunkach.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.