DZIŚ JEST:   18   SIERPNIA   2019 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
 
 
 
 

Rola Łaski w modlitwie

Rola Łaski w modlitwie
O. Jacek Woroniecki OP

Ten najpiękniejszy owoc duchowej działalności człowieka, jakim jest modlitwa, nie może być czynnością czysto przyrodzoną, wypływającą z samych tylko jego władz psychicznych. Mając za przedmiot samego Boga, który raczył nam się w Swym Objawieniu odkryć, i łącząc nas z Nim już tutaj najściślejszymi więzami, musi ona także u swego źródła mieć coś więcej niż zwykłe przyrodzone siły natury ludzkiej, niezdolne wznieść nas ponad nasze przyrodzone zadania i cele.


Myśl tę Pan Jezus przedstawił w barwnym porównaniu z sokami krążącymi po latoroślach winnej macicy. Jak w świecie roślinnym żadna gałązka nie może żyć, rozwijać się i przynosić owocu, jeśli nie jest połączona z pniem i korzeniami i nie czerpie z nich soków życiodajnych, tak i my w życiu nadprzyrodzonym nie możemy żyć i rozwijać się, i owocu przynosić, jeśli nie jesteśmy połączeni z Chrystusem i nie czerpiemy od Niego życiodajnego soku łaski.


Zapewne, w życiu przyrodzonym mamy już pewne pole działalności moralnej i nawet dla poznania i uczczenia Boga jest w nim miejsce. Ale nasze czynności przyrodzone nie są w stanie doprowadzić nas do naszego celu nadprzyrodzonego, bo on przekracza ich siły; one nie mogą nam dać pełni naszego rozwoju i ani też pełni chwały Bogu nie przynoszą, ani naszego głodu szczęścia nie są w stanie nasycić. Jesteśmy w dziedzinie przyrodzonej, jak te dziczki, które przynoszą owoc mały, karłowaty, bez zapachu i słodyczy, niezdolny smaku zadowolić. Zaszczepieni natomiast na tej szlachetnej roślinie, jaką jest Ciało Mistyczne Chrystusa – Kościół Boży – przetwarzamy się sami w roślinę szlachetną, zdolną wydać owoce mogące zaspokoić najwybredniejsze wymagania, posiadające dobrą wonność Chrystusową (por. 2 Kor 2, 15) i jakby przedsmak nieba.


Sok łaski, który po tym zaszczepieniu przenika naszą duszę i zaczyna krążyć po wszystkich jej władzach, niczym nie gwałci i nie paczy przyrodzonych właściwości naszej natury ludzkiej. On jest do niej doskonale dostosowany i ten wyższy rozwój, który jej daje, idzie całkowicie po linii przyrodzonych jej aspiracji, których ona sama zresztą nigdy by nie potrafiła zaspokoić.


Zapewne, w tym procesie przekształcania czynników przyrodzonych na modłę Chrystusową nieraz będą momenty bolesne, nie dlatego żeby coś z właściwości przyrodzonych miało być złamane, ale dlatego, że z dziedzictwa pierwszych naszych rodziców są tam spaczenia i zanieczyszczenia, które za wszelką cenę trzeba usunąć. Owszem, działanie łaski wzmacnia tylko wszystko, co jest przyrodzoną doskonałością naszej natury, w myśl słów Chrystusa, że nie przyszedł rozwiązać Prawa – tzn. przyrodzonych podstaw naszego postępowania – ale je wypełnić (por. Mt 5, 17). Wszystko, co w niej jest pozytywne, szlachetne, wszystko to w świetle i w ogniu łaski nabiera jakiejś mocy i barw, i promieniowania, którego darmo by szukać poza wiarą chrześcijańską. Nic może tak nie uderza w żywotach Świętych, jak ten cudowny proces przetwarzania się i uszlachetniania, pod wpływem łaski, najprostszych i najniższych nieraz czynników przyrodzonych.

O. Jacek Woroniecki, Pełnia modlitwy, VIATOR, Warszawa 2003, s. 79–80


DATA: 2019-05-16 06:03
AUTOR: O. JACEK WORONIECKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.