DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 73  >   ŚWIAT

Rok po pożarze Notre Dame de Paris


Pięcioletni termin odbudowy paryskiej katedrywyznaczony przez prezydenta Emmanuela Macrona ma zostać dotrzymany. Niektórzy krytykowali ten pośpiech, ale wyjdzie on chyba katedrze na dobre. Upadła bowiem koncepcja wprowadzania zmian architektoniczno-materiałowych przy odbudowie. Powód jest prosty. Decydentom wytłumaczono, że wprowadzanie jakichkolwiek zmian nie pozwoli na dotrzymanie
wyznaczonego przez Macrona terminu 2024 roku. Będzie więc zarówno iglica, jak i tradycyjna więźba dachowa wykonana z drewna.

 

Teraz Komitet Odbudowy opowiada opowiada się już za odbudową identycznej katedry, jak ta przed pożarem. Takie zapisy znalazły się też w przyjętej w lipcu ubiegłego roku ustawie o odbudowie Notre Dame. Ustawa zmieniała przepisy budowlane i otworzyła drogę do jak najszybszego rozpoczęcia prac. Właściwe prace przy rekonstrukcji zaczną się jednak dopiero w roku 2021. Do tego czasu będzie trwało zabezpieczanie murów, odkażanie terenu i prace przygotowawcze. Zgliszcza są bowiem w gorszym stanie, niż się spodziewano.

 

Diabeł podobno tkwi w szczegółach


Rozwiązania mają być najszybsze, najtańsze i najbardziej niezawodne. Od czasu pożaru eksperci długo nie byli w stanie uzgodnić wyboru materiałów i koncepcji odbudowy. Nadzorujący prace emerytowany generał Georgelin przeciął spekulacje i przedstawił harmonogram prac konserwatorskich przed senacką komisją kultury. Generał chce za wszelką cenę dotrzymać terminu ustalonego przez prezydenta, ale i on nie mówi już o zakończeniu prac w roku 2024, ale jedynie, że w tym terminie w katedrze zaczną być odprawiane nabożeństwa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 

Reportaż wideo z XV Marszu dla Życia i Rodziny. W niedzielę 20 września 2020 roku przeszedł on ulicami stolicy. Liczni uczestnicy reprezentowali wszystkie pokolenia. Po raz pierwszy wziął udział w tym wydarzeniu urzędujący Prezydent RP. Od Placu Zamkowego do kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu przemaszerowali w barwnej manifestacji obrońcy tradycyjnych, podstawowych wartości naszej cywilizacji, w tym najbardziej zainteresowani, czyli rodziny. Nie zabrakło duchownych, parlamentarzystów i innych osób zaangażowanych w nasze życie społeczne.

 
 

Polscy hodowcy stojący przed perspektywą ograniczeń bądź likwidacji produkcji w związku z przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o hodowli zwierząt, liczą na weto prezydenta, o ile projekt przejdzie przez parlament w obecnej wersji. Podczas dorocznych dożynek, tym razem odbywających się w stolicy, Andrzej Duda wlał w ich serca nieco nadziei.

 

W niedzielę 20 września 2020 roku Krakowskim Przedmieściem przeszedł XV Marsz dla Życia i Rodziny.

 

Dzisiaj, kiedy wiele agresywnych ideologii rozpanoszyło się w Europie, usiłują atakować także Polskę, musimy bardzo jasno powiedzieć, że tu, w tym miejscu spotykamy się z potrzeby serca, bo my nie chcemy dyskryminacji naszych rodzin – mówiła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty na Marszu dla Życia i Rodziny w Warszawie.

 

Słoneczny, radosny marsz afirmacji rodziny, życia, miłości przeszedł ulicami Warszawy. Prezentujemy fotoreportaż z niedzielnej manifestacji przywiązania do naszych niezmiennych wartości. 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.