DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Rok po pożarze Notre Dame de Paris


Strona główna   >   PCH

Rok po pożarze Notre Dame de Paris

Pięcioletni termin odbudowy paryskiej katedrywyznaczony przez prezydenta Emmanuela Macrona ma zostać dotrzymany. Niektórzy krytykowali ten pośpiech, ale wyjdzie on chyba katedrze na dobre. Upadła bowiem koncepcja wprowadzania zmian architektoniczno-materiałowych przy odbudowie. Powód jest prosty. Decydentom wytłumaczono, że wprowadzanie jakichkolwiek zmian nie pozwoli na dotrzymanie
wyznaczonego przez Macrona terminu 2024 roku. Będzie więc zarówno iglica, jak i tradycyjna więźba dachowa wykonana z drewna.

 

Teraz Komitet Odbudowy opowiada opowiada się już za odbudową identycznej katedry, jak ta przed pożarem. Takie zapisy znalazły się też w przyjętej w lipcu ubiegłego roku ustawie o odbudowie Notre Dame. Ustawa zmieniała przepisy budowlane i otworzyła drogę do jak najszybszego rozpoczęcia prac. Właściwe prace przy rekonstrukcji zaczną się jednak dopiero w roku 2021. Do tego czasu będzie trwało zabezpieczanie murów, odkażanie terenu i prace przygotowawcze. Zgliszcza są bowiem w gorszym stanie, niż się spodziewano.

 

Diabeł podobno tkwi w szczegółach


Rozwiązania mają być najszybsze, najtańsze i najbardziej niezawodne. Od czasu pożaru eksperci długo nie byli w stanie uzgodnić wyboru materiałów i koncepcji odbudowy. Nadzorujący prace emerytowany generał Georgelin przeciął spekulacje i przedstawił harmonogram prac konserwatorskich przed senacką komisją kultury. Generał chce za wszelką cenę dotrzymać terminu ustalonego przez prezydenta, ale i on nie mówi już o zakończeniu prac w roku 2024, ale jedynie, że w tym terminie w katedrze zaczną być odprawiane nabożeństwa.


DATA: 2020-03-05 09:21
AUTOR: BOGDAN DOBOSZ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.