DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   POLSKA

Adam Kowalik

Rok kontynuacji


Mimo że od chwili sformowania rządu przez PiS minął rok, trudno jednoznacznie ocenić dorobek kierowanego przez Antoniego Macierewicza Ministerstwa Obrony Narodowej. Na razie wiele wskazuje, że zapowiedziana przebudowa sił zbrojnych RP nie przyniesie radykalnego wzrostu potencjału militarnego kraju.


 

O sile armii decyduje jej uzbrojenie oraz morale żołnierzy. O ile braku starań o czynnik moralny Antoniemu Macierewiczowi oraz jego współpracownikom zarzucić nie można, to roczny dorobek w dziedzinie modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego nie imponuje. W tej dziedzinie nowe kierownictwo resortu podąża raczej ścieżkami wydeptanymi przez poprzedników.


Ostatnie kilkanaście lat pod względem przezbrojenia Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt do udanych nie należy. Bardzo rzadko mogliśmy cieszyć się informacjami o zakupie sprzętu, który wydatnie wzmacniał naszą armię, jak na przykład samolotów F-16, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak czy używanych, ale wciąż jeszcze nowoczesnych czołgów Leopard. Bardzo długo budżet MON traktowany był jako swoista rezerwa finansowa dla rządu. Pewna poprawa nastąpiła dopiero w ostatnich latach, a zwłaszcza po aneksji Krymu przez Rosję. W roku 2015 wydatki na siły zbrojne RP osiągnęły najwyższą w historii kwotę ponad 37 miliardów złotych, w dodatku po raz pierwszy udało się wydać aż 97,4 procent środków zaplanowanych w ustawie budżetowej z początku roku. Nie wszystko jednak poszło równie dobrze. Za porażkę ostatnich miesięcy rządów PO należy uznać słabą realizację planu modernizacji technicznej sił zbrojnych RP. W ramach wieloletniego programu o szumnie brzmiącej nazwie: Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP wydano wówczas zaledwie 66 procent zaplanowanych środków. Koalicja PO–PSL z rozmachem bowiem planowała, lecz dużo gorzej radziła sobie z wcielaniem w życie kolejnych projektów.

Po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość nowa ekipa postanowiła przeprowadzić audyt przyjętego przez poprzedników w roku 2012 planu modernizacji technicznej. Wykazał on duże opóźnienia w realizacji zamierzeń, a w dodatku ogromne niedoszacowanie kosztów.


W związku z powyższym ministerstwo Macierewicza postanowiło opracować własny wieloletni plan modernizacji technicznej na lata 2017–2022 ze szczególnym uwzględnieniem okresu 2017–2019. Przesunięciu uległy terminy realizacji niektórych zakupów. Niestety, szczegóły jak dotąd nie zostały oficjalnie ujawnione.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Druga rocznica legalizacji aborcji w Irlandii skłania do zastanowienia się nad bolesnymi dziejami tego kraju w ostatnich latach. Kraju, który odwrócił się niemal całkowicie od swego dziedzictwa. Czas wyciągnąć z tego wnioski, by uniknąć błędów mieszkańców Zielonej Wyspy.

 
 

Krwawe zamieszki na ulicach. Gospodarka w ruinie. Trzydzieści milionów bezrobotnych. Dług publiczny na poziomie tak astronomicznym, że coroczny proces uchwalania budżetu regularnie kończy się kryzysem. Opozycja, która regularnie podważa status prawny rządu, a prezydentowi zarzuca dyktatorskie ciągoty. To nie jest obraz jakiejś republiki bananowej: to jest opis wiodącego światowego supermocarstwa Anno Domini 2020.

 

Do belgijskiego sądu wpłynęły dwa pozwy związane z obostrzeniami nałożonymi w czasie pandemii koronawirusa. Złożyło je 30 znanych osób. Oskarżają oni państwo o łamanie podstawowych praw człowieka.

 

Ukraiński Rzecznik Praw Dziecka Mykoła Kuleba poinformował we wtorek, że jedno z niemowląt przeznaczonych do surogacji zostało zamówione przez „seryjnego pedofila”. Incydent na łamach portalu wPolityce.pl opisuje Grzegorz Górny.

 

Jesteśmy uznawani za bezpieczne państwa i jest kwestią dni, może tygodni, aż będziemy bardziej otwierali nasze kraje i będziemy szukać również bliższych kontaktów między naszymi społeczeństwami – oświadczył we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.