DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Pod patronatem PCh24.pl

Rodzina w obliczu kryzysu – konferencja PAFERE

Rodzina w obliczu kryzysu – konferencja PAFERE
#MECH    #JACKOWSKI    #JAROSZYŃSKI    #PAFERE    #KONFERENCJA    #KRYZYS    #RODZINA

Kryzys współczesnej rodziny jest faktem. Na ten fakt składają się takie elementy, jak osłabienie znaczenia małżeństwa, brak poczucia odpowiedzialności za wychowanie dzieci, małodzietność, przejmowanie kontroli nad dziećmi przez państwo – podkreślił podczas konferencji „Rodzina w obliczu kryzysu” prof. dr hab. Piotr Jaroszyński.

 

W sobotę w Warszawskim Domu Literatury odbyła się konferencja naukowa, której temat brzmiał: „Rodzina w obliczu kryzysu”. Organizatorem była polsko – amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego PAFERE.


Doroczna konferencja Fundacji PAFERE zgromadziła słuchaczy z całego kraju. Sobotnie spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Jana M. Małka założyciela i prezesa PAFERE. Następnie głos zabrał prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, który skupił się na ideologicznych źródłach kryzysu rodziny. – Kryzys współczesnej rodziny jest faktem. Na ten fakt składają się takie elementy, jak osłabienie znaczenia małżeństwa, brak poczucia odpowiedzialności za wychowanie dzieci, małodzietność, przejmowanie kontroli nad dziećmi przez państwo. Dodatkowo pojawia się redefinicja małżeństwa ze związku między kobietą i mężczyzną na związek osób tej samej płci, zapłodnienie In vitro, a następnie aborcja, eutanazja. Za kryzysem rodziny stoją różne ideologie, które stanowią swoistą zmorę w cywilizacji zachodniej od ponad 200 lat. To właśnie ideologie takie, jak socjalizm czy liberalizm przejmują funkcję religii i starają się zbudować raj na ziemi uznając, że główną przeszkodą w osiągnięciu tego raju jest rodzina. W obecnych warunkach jedyną zorganizowaną i świadomą siłą antyideologiczną, która może ocalić rodzinę jest Kościół Katolicki. – powiedział Jaroszyński.

 

Następnie głos zabrał senator Jan M. Jackowski, który wygłosił referat pt.: „Polityka rodzinna Państwa po 1989r. – Sukces czy porażka?”. W pierwszej części swojego wystąpienia Jackowski zwrócił uwagę na fatalną sytuację demograficzną oraz niski wskaźnik dzietności, który sytuuje nas na samym końcu tabeli krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jak ocenił, Państwo ma wiele instrumentów do prowadzenia odpowiedniej polityki prorodzinnej, jak np. konstytucyjne gwarancje ochrony rodziny, sprzyjający rodzinie system prawny, podatkowy, kredytowy i edukacyjny, a także gospodarka mieszkaniowa oraz dostęp do dóbr kultury. – Niestety, pomimo deklaracji kolejnych rządów ciągle nie ma nowoczesnej polityki rodzinnej, a sytuacja się pogarsza. – powiedział prelegent. Jackowski zwrócił również uwagę na dyskryminację rodziny, jako instytucji w mediach, gdzie przedstawia się ją najczęściej w patologiczny sposób. Odniósł się również do stosunku obecnego rządu względem rodziny, który najlepiej obrazuje fakt, iż stawka podatku VAT dla środków antykoncepcyjnych wynosi 8 proc,  natomiast dla dziecięcych pieluch wynosi aż 23 proc.

 

Ostatnim prelegentem przed przerwą był prof. dr hab. Witold Kwaśnicki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego referat pt.” „Kryzys edukacji, a poziom wiedzy ekonomicznej Polaków” wniósł wielkie ożywienie wśród uczestników spotkania, gdyż poruszył bardzo istotne zagadnienie edukacji powszechnej. Prof. Kwaśnicki zajął się również w swym wystąpieniu historią szkolnictwa oraz podjął próbę odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego szkoła zabija kreatywność?”. Zdaniem Kwaśnickiego kształcenie powinno być indywidualne – Wiele wskazuje na to, że przyczyn kryzysu należy szukać w zainicjowanym w XIX i XX w. przejściu na obowiązek edukacji głównie w ramach systemu szkół publicznych. Wraz z rozwojem w XX w. tzw. państwa dobrobytu malała rola rodziny procesie edukacji dzieci. W coraz to większym stopniu podstawowe decyzje o tym, jak kształcić dzieci i czego ich uczyć podejmowane były przez Państwo, a nie rodziców.  Rodzice nie tylko czuli się ubezwłasnowolnieni, ale także oduczono ich brania odpowiedzialności za dobre wykształcenie swoich dzieci. Efektem jest opłakany stan edukacji publicznej w większości krajów rozwiniętych gospodarczo – zakończył Kwaśnicki.

 

Po przerwie głos zabrał prof. dr hab. Michał Wojciechowski, który jako pierwszy świecki w Polsce uzyskał tytuł profesora teologii. W swym wystąpieniu skupił się na przedstawieniu elementów dyskryminujących rodzinę przez Państwo. Zauważył również, że ostatnie stulecie cechuje się wzrostem roli państw w życiu społecznym, co wyraża się w rozmiarach wydatków budżetowych oraz przeroście regulacji prawnych i liczebnością urzędników. – Rażąco wysokie podatki i składki zmniejszają budżety domowe, co zniechęca do posiadania dzieci i pogarsza sytuację materialna rodzin. Świadczenia społeczne kompensują je tylko w części. System emerytalny łudzi obietnicą zabezpieczonej starości. Pogarsza się również sytuacja prawna rodziny. – powiedział Wojciechowski. Na zakończenie prelegent stwierdził, iż rodzina jest osłabiona przede wszystkim przez działania Państwa, co w konsekwencji sprzyja rozkładowi moralnemu.

 

Na finansowych aspektach zapaści demograficznej skupił się dr Cezary Mech, były wiceminister finansów. Już na samym początku swego wystąpienia powiedział: Istnieje bardzo realne niebezpieczeństwo, że błędna polityka gospodarcza obecnie jak i brak działań prorodzinnych spowoduje, iż obciążenia pracy w Polsce będą tak wysokie, że praca w kraju stanie się nieopłacalna dla młodego pokolenia. Natomiast kraje zachodnie potrzebujące pracowników wyssą polskich obywateli.


Podczas swojej prezentacji dr Mech przedstawił wiele prognoz demograficznych oraz ekonomicznych, które są ze sobą powiązane. Podkreślił również, że zmniejszenie się dzietności rodzin ma olbrzymi aspekt finansowy, gdyż utrzymywanie dzieci jest tańsze niż osób starszych, a brak młodego pokolenia oznacza spadek ilości osób pracujących oraz proces starzenia się społeczeństwa.

 

Ta część konferencji zakończyła się wystąpieniem Mariusza Pawlaka, głównego ekonomisty Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który zaprezentował sytuację firm rodzinnych w Polsce. W swym referacie Pawlak przedstawił motywację dla prowadzenia firmy rodzinnej, jej główne przewagi, jak stabilność władz oraz determinację w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowych.

 

Kolejną częścią sobotniej konferencji był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział: dr Ireneusz Jabłoński, Jacek Sapa oraz prof. dr hab. Michał Wojciechowski. Tematem dyskusji była polityka prorodzinna i demograficzna.

 

Spotkanie zakończył pokaz filmu pt. Lewiatan. Podsumowania konferencji dokonali: Jan M. Małek, Andrzej Barański – prezes firmy Herbewo oraz Jan Kubań – właściciel firmy Quality Business Software.


Patronat medialny nad konferencją  Fundacji PAREFE objął portal PCh24.pl.

 

Paweł Ozdoba


DATA: 2013-11-25 07:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

super spotkanie!
ponad 5 lat temu / juqa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.