DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Rodzina gen. Franco rzuca wyzwanie lewicowemu rządowi: wstrzymajcie ekshumację!

Rodzina gen. Franco rzuca wyzwanie lewicowemu rządowi: wstrzymajcie ekshumację!
Copyright © The Granger Collection, New York / The Granger Collection

Do Sądu Najwyższego w Hiszpanii trafiła skarga rodziny gen. Francisco Franco na socjalistyczny rząd Pedro Sancheza. Bliscy generała twierdzą, że decyzja o ekshumacji powinna zostać wstrzymana.

 

Rodzinie nie podoba się przede wszystkim pomysł, że ciało generała Franco miałoby zostać przeniesione z mauzoleum w Dolinie Poległych na cmentarz El Pardo-Mingorrubio. Bliscy wojskowego, który przez kilka dekad rządził Hiszpanią, zwracają uwagę, że zostali wprowadzeni w błąd. Nie istnieją bowiem żadne gwarancje – wbrew zapewnieniom premiera Sancheza – że grobowiec zostanie oddany w wieczyste użytkowanie rodzinie generała.

 

Dlatego bliscy Franco domagają się wstrzymania ekshumacji. A uzasadniają to tym, że obietnice premiera Sancheza rozmijają się ze stanem faktycznym. Co więcej, zwracają również uwagę, że nekropolia El Pardo-Mingorrubio nie daje odpowiednich możliwości zabezpieczenia ewentualnego grobu gen. Franco przed zniszczeniem.

 

W marcu premier Sanchez zapowiedział, że do 10 czerwca zwłoki generała Franco zostaną przeniesione z Doliny Poległych na cmentarz El Pardo-Mingorrubio, gdzie spoczywa ukochana żona Francisco Franco, Carmen. Szef rządu podkreślił, że grobowiec zostanie przekazany rodzinie generała w wieczyste użytkowanie.

 

Jedną z barier prawnych w ekshumacji Franco jest lutowy werdykt sądu w podmadryckim mieście San Lorenzo de El Escorial, który nie wyraził zgody na przeniesienie jego zwłok poza mauzoleum wojny domowej. W orzeczeniu sędzia wskazał na trudności architektoniczne, które utrudniają ekshumację generała.

 

Przypomnijmy, że na pomysł zbudowania mauzoleum zwanym Doliną Poległych wpadł sam generał Franco. Spoczywają tam zarówno osoby walczące w wojnie domowej po stronie komunistów jak sił antylewicowych. Był to element szerokiego planu budowania jedności narodowej po krwawych starciach.

 

 

Źródło: rmf24.pl

ged


DATA: 2019-05-18 08:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Generał ocalił Hiszpanię,przed bolszewizmem.
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Gen. Francisco Franco powinien być zaliczony w poczet błogosławionych
ponad 1 rok temu / andrzej
 
@@ P.T. Lewactwo: wiedziałem, że się odezwiecie! Boli was samo wspomnienie tego wielkiego Człowieka. I dobrze, tak być powinno!!!
ponad 1 rok temu / Karol
 
Gen. Franco to nie tylko bohater walki politycznej z bolszewizmem ale takze bohater i zolnierz wiary Katolickiej. Zrobil co konieczne w walcze z totalitarnym ateizmem i modle sie o jego beatyfikacje.
ponad 1 rok temu / Dystrybutyzm-i-
 
Zbrodniarz zasługujący na zapomnienie jak Hitler i Mussolini
ponad 1 rok temu / Aha
 
Gen Franco to bohater który uratował Hiszpanie przed czerwonymi scierwami mordujacymi księży katolickich czytam co piszą inni i się zastanawiam czemu atakuje ie kogoś kto obronił przed bolszewia swój naród nie czytaliscie co Stalin i ZSRR uczynił Polakom masowe ludobójstwo przed wybuchem wojny masowe deportacji na Sybir Katyń itd a kogoś kto przed tym Hiszpanie uratował opluwacie?
ponad 1 rok temu / Katolipolak68
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.