DZIŚ JEST:   25   CZERWCA   2019 r.

Św. Wilhelma Opata
Bł. Doroty z Mątowów
 
 
 
 

Rodzina a państwo – relacja pod specjalnym nadzorem. Naukowe spojrzenie na politykę rodzinną

Rodzina a państwo – relacja pod specjalnym nadzorem. Naukowe spojrzenie na politykę rodzinną

Sfera życia rodzinnego i sfera wychowania dzieci przez rodziców podlega ochronie Konstytucji. To rola rodziców ma charakter podstawowy, a rola państwa ma charakter jedynie pomocniczy – mówił dr Marcin Stębelski podczas konferencji „Prawne i Społeczne uwarunkowania polityki rodzinnej”, organizowanej przez Instytut Ordo Iuris.

 

Tegoroczna międzynarodowa konferencja naukowa organizowana przez Instytut Ordo Iuris oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego została poświęcona zagadnieniom związanym z polityką rodzinną.

 

Organizatorzy podkreślają, że w ostatnich latach doszło do poważnym zmian pozycji rodziny w polityce społecznej. Znalazło to wyraz m.in. w istotnych działaniach legislacyjnych, a także poważnej debacie publicznej.

 

Wydarzeniu patronują dr Jarosław Gowin, wicepremier Rządu RP Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; prof. Piotr Gliński, wicepremier Rządu RP Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Podczas dyskusji paneliści starli się odpowiedzieć na pytania dotyczące polityki rodzinnej i jej instrumentów. Przedmiotem dyskusji będzie także ich efektywność Uczestnicy pochylili się również nad konstytucyjnymi i aksjologicznymi uwarunkowaniami polityki rodzinnej.

 

Już podczas wprowadzającego wystąpienia prof. Aleksandra Stępkowskiego zwrócono uwagę na status jaki Konstytucja RP przypisuje rodzinie. Prezes Instytutu Ordo Iuris starał się również odpowiedzieć na pytanie, czy obecnie obowiązujące regulacje konstytucyjne traktują rodzinę jako przedmiot socjalnej troski stanowiący obciążenie dla budżetu, czy też można uznać, że traktują ją jako jeden z głównych czynników rozwoju społecznego.

 

Z kolei w wystąpieniu dr. Marcina Stębelskiego z WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, prelegent podkreślił, że Konstytucja odnosi się do sytuacji prawnej dzieci w bardzo szerokim zakresie. Dodał, że wynika to ze szczególnego charakteru dziecka, jako podmiotu konstytucyjnych wolności i praw. - Ustalenia dotyczące konstytucyjnego statusu dziecka muszą uwzględniać specyficzne cechy tego podmiotu. Chodzi tu przede wszystkim o dostrzeżenie jego - z natury słabszej pozycji, a jednocześnie bardzo dynamicznego rozwoju, który implikuje wyraźne zmiany w sferze korzystania przez ten podmiot z przysługujących mu wolności i praw - mówił dr Stębelski. Prelegent podkreślał również, że dziecko jest nie tylko „aktywnym” podmiotem przypisanych mu wolności i praw, ale także „biernym” podmiotem uprawnień przyznanych rodzicom ze względu na ich ochronną, opiekuńczą i wychowawczą funkcję.

 

W pierwszej części konferencji głos zabrał również prof. Stephen Baskerville, który podkreślił rosnącą rolę państwa w życiu rodziny. W swoim referacie przywoła słowa socjologia historii Carla Zimmermana, który twierdził, że nowożytność charakteryzuje się stopniowym wzmocnieniem władztwa państwa. Podkreślał, że im bardziej jego uprawnienia się rozszerzają, tym bardziej maleje znaczenie rodziny. - Już zakres i koncepcja polityki rodzinnej zakładają, że rodzina jest sferą życia, w której państwo ma prawo interweniować i prowadzić działania. Interwencja jednak może się okazać swoistym dotykiem Midasa - takim który wszystko niszczy - tłumaczył prelegent. Zdaniem Baskervillea, zwiększająca się interwencja państwa w rodzinie będzie pogłębiać jej regres. Przyznał następnie, że coraz częściej zdarza się, że jedyną dopuszczalną reakcją na problemy powodowane przez rządowe interwencje, są kolejne rządowe interwencje.

 

Skutkiem tych działań jest dalsze wzmacnianie rządowej biurokracji i jej rosnąca inwazyjność, która ma służyć rozwiązaniu problemu wywołanych przez wcześniejsze polityki i poprzednie biurokracje. Jedynym sposobem na przerwanie tego błędnego koła jest odrzucenie niektórych niewzruszonych założeń na temat tego, czym jest zdrowa rodzina i zdefiniowanie na nowo relacji pomiędzy rodziną a państwem – podsumował prof. Baskerville.

 

W kolejnych panelach uczestnicy poruszą m.in. kwestie efektów degenderyzacji polityki rodzinnej, macierzyństwa, wartości ekonomicznej pracy domowej, a także prawnych ram polityki państwa w zakresie opieki nad dzieckiem.

 

 

PCh24.pl

 

 

 

 


DATA: 2017-09-22 13:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zbyt daleko posunieta ,bezduszna,czesto nie obiektywna,zbyt nadgorliwa ingerencja panstwa w zycie rodziny konczy sie tragicznie...przyklad z Bialogardu Odniesienie do "dotyku Midasa" jest w 100% adekwatne.. Polsko! Drodzy rodacy-obudzmy sie! Nie pozwolmy na to co dzieje sie z rodzinami w szwecji,norwegii,niemczech...
ponad 1 rok temu / Kris
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "54807"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.