DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Rodzina 500 plus”: start programu 1 kwietnia. Wsparcie zostanie objęte blisko trzy miliony rodzin

Rodzina 500 plus”: start programu 1 kwietnia. Wsparcie zostanie objęte blisko trzy miliony rodzin
fot.Adam Chelstowki/FORUM

Program rządowego wsparcia rodzin w wychowaniu dzieci - „Rodzina 500 plus” - rusza 1 kwietnia. Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz on-line. Aby otrzymać świadczenie od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym okresie będzie ono wypłacane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za minione miesiące.

 

Świadczenie wychowawcze jest przyznawane na wniosek. Za jego pobranie i złożenie wnioskodawca nie ponosi żadnych opłat. Wniosek można złożyć w gminie, wysłać pocztą lub wypełnić on-line poprzez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), portal [email protected] (empatia.mrpips.gov.pl) oraz ePUAP.

 

- Rodzice i opiekunowie mają trzy miesiące na złożenie wniosku aby otrzymać świadczenie od 1 kwietnia. Jeżeli zrobią to do 1 lipca włącznie, otrzymają świadczenie od 1 kwietnia. Nie muszą iść do gminy, mogą skorzystać z novum w relacjach urząd-obywatel, czyli złożyć wniosek poprzez bankowość elektroniczną – wyjaśnia Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

 

Jeśli wniosek zostanie złożony po 1 lipca, to świadczenie wychowawcze zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za minione miesiące.

 

– Od samego początku działamy ponad standardowo by przygotować samorządy do realizacji programu „Rodzina 500 plus”. Wiem że polskie rodziny czekają na jego start. To realne wsparcie rodzin - uważa Elżbieta Rafalska.

 

Samorządy od początku są włączone w proces tworzenia i wdrażania programu "Rodzina 500 plus". W tym roku otrzymają na wdrożenie ustawy blisko 350 mln zł. Eksperci ministerstwa rodziny przeszkolili ponad 3,7 tys. osób, które odpowiedzialne będą za obsługę programu w regionach. Przygotowali także specjalny podręcznik instruktażowy dla samorządów. Wyjaśnia on zasady programu. Od 1 marca w MRPiPS działa ogólnopolska infolinia dotycząca programu. Podobne infolinie działają we wszystkich urzędach wojewódzkich.

 

Jeśli wniosek zostanie złożony w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia do 1 lipca, gmina będzie miała do trzech miesięcy na wydanie decyzji i wypłacenie świadczenie wychowawczego. Rozpatrzenie wniosku i wypłata świadczenia będzie mogła nastąpić wcześniej.

 

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci.

 

 

KAI

luk

 

 

 


DATA: 2016-04-01 07:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uważam, że mama 2-ki ma absolutną rację. Rząd okłamał naród, tak samo jak PO-wcy przypominali, że kandydatka na premiera pani Szydło w kampanii wyborczej mówiła o 500 zł NA KAŻDE dziecko. Nie było mowy o progu 800 zł ani żadnym innym. A poza tym uważam, że ten i każdy inny socjalizm należy zlikwidować.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Leaf427 - starsze dziecko jest dzieckiem tylko pełnoletnim, mam DWOJE dzieci w rodzinie. Moje młodsze dziecko jest dyskryminowane, ze względu na wiek starszego. A na przykład w rodzinie gdzie są dzieci w wieku 13 i 16 lat zasiłek przysługuje na drugie dziecko, chodziaż jest ono starsze od mojego młodszego. Miało być na każde drugie dziecko do 18 roku życia, a tak wcale nie jest.
ponad 4 lata temu / mama 2-ki
 
@Igor... doprawdy nie pojmuję dlaczego Pan Jezus miałby błogosławić ten Szaber. Wplątywanie Pana Boga w mecenat nad złodziejstwem i kłamstwem jest co najmniej nie na miejscu. Każda hiena lubi w pośpiechu pożerać ochłapy z padliny, żadna się nie zastanawia gdzie i kiedy podziała się brakująca część świeżego mięsa. Mam czworo, żeby nie było że nie wiem co mówię. Któryś się z tych "optymistów" zastanowił ile mu zabiorą zanim mu coś dadzą?
ponad 4 lata temu / agricola
 
@mama 2-ki Starsze nie jest już dzieckiem. Nie urodziłaś pierwszego dziecka za wcześnie - to drugie przyszło na świat za późno. Rząd nie kłamie - sprawowanie władzy wymaga tylko hm... korekty prawdy, to nie kampania wyborcza - tam można kłamać. Rząd nikogo nie dyskryminuje - po prostu zabiera wszystkim by oddać uprzywilejowanym, to się nazywa redystrybucją dóbr w imię zasad sprawiedliwości społecznej i jest wpisane do konstytucji. Masz pecha bo zabiorą tobie a dadzą komu innemu. Kupując bułki w sklepie zapłacisz VAT, twoje 18-letnie dziecko niedługo też będzie płaciło. Ale nie przejmuj się bo wasze podatki z bułek zasponsorują 500+ dla jakiegoś burmistrza z pięciorgiem dzieci. Witaj w socjalizmie.Najważniejsze: Nie zapomnij zagłosować na PiS. I oglądaj dużo TV.
ponad 4 lata temu / Leaf427
 
G. Braun: Chciałbym aby na każde polskie dziecko było po 1500zł miesięcznie. Tylko niech rząd powie, które biurokratyczne stanowiska zostają zlikwidowane aby to wszystko sfinansować.
ponad 4 lata temu / Leaf427
 
Jak zrozumieliście informację, że zasiłek jest "na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 roku życia"? Mam dwoje dzieci i młodsze ma 10 lat, a starsze 18 i nie dostanę zasiłku na drugie dziecko, bo starsze ukończyło 18 lat! Czyli rząd kłamie, bo zasiłek na drugie dziecko liczy się tak na prawdę od wieku pierwszego dziecka. Moje dzieci uczą sie jeszcze w szkole, ale rząd dyskryminuje moje młodsze dziecko, tylko z tego względu, że za wcześnie urodziłam pierwsze dziecko.
ponad 4 lata temu / mama 2-ki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.