DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Rodzina 500+. Dobry projekt wymagający poprawek - uważa Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny

Rodzina 500+. Dobry projekt wymagający poprawek - uważa Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny
fot.Adam Chelstowki/FORUM

Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny przedstawiło swoją opinię o programie „Rodzina 500+. Fundacja chwali inicjatywę wdrożenia świadczenia wychowawczego, wskazując, iż jest to dobry kierunek dla budowania kultury rodzinnej w Polsce. Zwraca jednak uwagę na konieczność oddzielenia polityki rodzinnej od polityki socjalnej oraz dokonania rozróżnienia między osobami zamieszkującymi wspólnie w gospodarstwie domowym a rodziną tworzoną przez małżeństwo.

 

22 stycznia br. upłynął termin przekazywania uwag w ramach konsultacji społecznych dotyczących projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci („Rodzina 500+). Na prośbę Pani Minister Elżbiety Rafalskiej swoją opinię zaprezentowało Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

 

W przygotowanym dokumencie przedstawiciele Fundacji zwracają uwagę na katastrofalną sytuację demograficzną, w jakiej znalazła się Polska. 

 

- Ważne jest, aby świadczenie trafiało przede wszystkim tam, gdzie tkwi największy potencjał demograficzny. A jak pokazują badania takim miejscem jest rodzina tworzona przez osoby pozostające w formalnym związku małżeńskim – zauważa Paweł Kwaśniak, Prezes Zarządu Fundacji. Wprowadzenie takiej zmiany pozwoliłoby na optymalizację kosztów związanych z wdrożeniem programu.

 

Istotne jest również dokonanie zdecydowanego rozróżnienia między polityką rodzinną a socjalną. Stąd postulat, by świadczenia na pierwsze dziecko, objęte kryterium dochodowym, było uregulowane odrębnym aktem prawnym oraz wypłacane z innej puli środków – przeznaczonych w budżecie na pomoc socjalną, nie na politykę rodzinną.

 

Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny uważa również, że wprowadzenie programu „Rodzina 500+ jest doskonałą okazją do budowania prestiżu rodziny. Jednak, aby było to możliwe, sugeruje, by na poziomie samorządu program obsługiwany był przez biura promocji lub jednostki pokrewne, a nie przez ośrodki pomocy społecznej.

 

- Wśród posiadaczy Karty Dużej Rodziny dość często pojawiała się opinia, że odbieranie jej w instytucjach zajmujących się przede wszystkim sytuacjami patologicznymi zupełnie nie licowało z dumą płynącą z posiadania licznej rodziny. Warto nie powtarzać tego błędu - zauważa Prezes Paweł Kwaśniak. 

 

Pomimo zawartych w opinii uwag, Fundacja stoi na stanowisku, że przedłożona propozycja zmierza w dobrą stronę. Wprowadzenie programu powinno zdecydowanie poprawić położenie rodzin, szczególnie tych gorzej sytuowanych.

 

Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny docenia projekt jako wyraz uznania rodziny za fundament zdrowego ładu społecznego i dostrzeżenie jej integrującej i wspólnototwórczej roli.

 

- Pomysł wprowadzenia świadczenia wychowawczego jest krokiem w dobrym kierunku. Powinien to być jednak pierwszy krok w tworzeniu spójnego, powszechnego i opartego na bonach systemu polityki prorodzinnej - konkluduje prezes Paweł Kwaśniak.

 

Źródło: Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny

MWł 


DATA: 2016-01-23 18:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Piotr, nie licz na opamiętanie bezbożnych kapitalistów zaślepionych mamoną. I nie pytaj gdzie byli, bo na pewno REALNIE nie zrobili nic by obalić rząd PO.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Ludzie opamiętajcie się do tej pory nie było nic, najwyżej (nie znam dokładnych danych ) ok.70 zł, gdy dochód brutto był coś 500 zł na osobę , a teraz gdy Rząd proponuje 500 zł na drugie dziecko i przy dochodzie 800 zł, także na pierwsze to wszyscy chcą już zaraz wszystko. A gdzie byliście gdy Rządy poprzednie mówiły,że nic nie można dać więcej.
ponad 4 lata temu / Piotr
 
pisalim już wcześniej; w styczniu wypowiedziała się jedna instytucja zewnętrzna do PiS w temacie programu "500+"; w lutym wypowie się druga; w marcu następna; i, jakby nie patrzeć, mamy Prima Aprilis (1.IV), a tu jeszcze tyle różnych instytucji, fundacji itd. jeszcze się nie wypowiedziało w tym tak ważnym temacie; a PiS to esencja demokracji; więc dalej będą "zbierać" opinie i analizować dogłębnie, szeroko i ..., no mniejsza już jak; i będzie jak pisalim - program wejdzie od pierwszego ...; no przecież piszem, że od pierwszego; napiszę ostro: za 500 to nawet prostytutka nie zgodzi się, aby jej zrobić dziecko, mimo iż za kasę pozwala na znacznie więcej niż każda szanująca się kobieta by pozwoliła; problem w tym, żeby Polakom zostawić ich ciężko zarobione pieniądze, a Polacy już będą wiedzieli jak je zagospodarować; a "pomóc" w tym, żeby Polacy mieli więcej dzieci to szybciej pomoże ulga w podatkach, np. 8000 zł na każdego członka rodziny w roku, odpisana od podatku;
ponad 4 lata temu / JARO
 
@John Galt: Masz absolutną rację! Partia prawicowa i katolicka powinna - jeśli w ogóle miałaby prowadzić politykę prorodzinną - stosować ulgi podatkowe dla rodzin wielodzietnych i na pewno nie płacić leniwej hołocie 500 zł za pierwsze. Uwagi CWIdŻiR są uzasadnione. Z jakiej racji typowa dobra polska rodzina ma iść do OPS-u jak po jałmużnę, jak pijaczyna, jak społeczny pasożyt i to całe robactwo zabierające nam nasze pieniądze na alkohol i narkotyki? Takie rzeczy tylko w socjalistycznej Polsce.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
W tą politykę musi się włączyć Kościół, ale warunkiem jest popieranie czy raczej propagowanie niezależności gospodarczej i gromadzenia rodzinnych oszczędności czyli po prostu kapitalzowanie się oparte na zasadach katolickich tutaj wchodzi na scenę encyklika "Rerum Nowarum" do której odwołuje się encyklika "Centesimus Annus", rodzina polska musi posiadać swój własny kapitał na tym kapitale rodzina będzie się "demograficznie" dobrze rozwijać i poszerzać. Tutaj wchodzi w grę prawo spadkowe itd. Właśnie po to formujemy się w państwo jako naród by sobie zagwarantować warunki do takiego działania. Biedna rodzina to biedne i coraz mniej liczne potomstwo, coraz biedniejszy i złabszy naród a słaby naród to słabe państwo. Co wtedy pozostaje? nic tylko wysługiwać się obcym a co za tym idzie wyprzedaż własnego majątku. Pamiętacie lekturę "Nasza Szkapa"? Dobrobyt nie jest moralnie gorszy od biedy, trzeba skończyć z tą "teologią biedy i ubóstwa".
ponad 4 lata temu / Krzysiek
 
To nie jest dobry pomysł! 1. Rząd wprowadza go w warunkach deficytu, który właśnie powiększył. Dopiero narzekali na PO, że robi to samo. 2. Jeśli rząd chce by było więcej dzieci, powinien wspierać małżeństwa bezdzietne, a nie te, które mają 3-5 dzieci, bo one więcej mieć nie będą. 3. Małżeństwo bezdzietne nie dostanie przy 1. dziecku pomocy, dopiero przy drugim. Czy ktoś będzie chciał mieć 2 dzieci i 500 zł więcej? To nie jest dobra motywacja. 4. Rodziny bogate dostaną zapomogę, matka samotna pracująca za np. 1800 zł nie dostanie nic. 5. Koszt programu jest określony, gdy jeszcze dzieci się nie rodzą. Gdyby tak było (jak chce PiS), będzie znacznie większy - czy obecne podatki na to wystarczą?
ponad 4 lata temu / TFilip
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.