DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Rodzimowiercy budują nowe miejsce kultu. Marzy im się „pierwszy od wieków” Święty Gaj

Rodzimowiercy budują nowe miejsce kultu. Marzy im się „pierwszy od wieków” Święty Gaj
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Joanna Borowska / Forum

Rodzimowiercy tworzą niedaleko Wałbrzycha nowe miejsca pogańskich obrzędów. Pierwszy zlot rodzimowierców ma się tam odbyć już za miesiąc, w noc kupały, kiedy to neopoganie dokonują magicznych rytuałów.

 

Kończą się prace nad budową tzw. Sanktuarium Welesa koło Wałbrzycha. „Na dzień dzisiejszy sanktuarium nie jest w pełni dostępne, z powodu prac terenowych - ich zakończenie, zwieńczone ustawieniem głównego posągu kultowego, planowane jest jeszcze przed tegoroczną Nocą Kupały”  - czytamy na jednym z rodzimowierczych profili Facebook.

 

Weles to jeden ze słowiańskich bogów.  Miał on sprawować władze w krainie umarłych. W pogańskich czasach uważano go też za patrona bogactwa, które wówczas objawiało się głównie poprzez posiadanie bydła. Stąd Weles przedstawiany był często z rogami na głowie i kopytami. To nadawało tym przedstawieniom Welesa charakter demoniczny i powodowało, że często w podaniach ludowych, powstałych już w czasach chrześcijańskich, był on utożsamiany z biesem lub czartem.

 

Rodzimowiercy środki na budowę nowych miejsc pogańskiego kultu, pozyskują głównie poprzez organizowanie zbiórek na różnych internetowych profilach. Największą taką inicjatywą jest  plan budowy centralnego miejsca rodzimowierczego kultu. „Naszym marzeniem jest, by po wiekach na polskich ziemiach znów wzrastał poświęcony przodkom Święty Gaj. By powstała świątynia, w której spotykać się będą mogli czciciele Świętowita, Peruna, Welesa, Mokoszy…” -  napisano na stronie internetowej grupy wyznaniowej Rodzimy Kościół Polski. Inicjatywę tą nazwano „Rodzimowiercy na swoim”. Na zakup gruntów oraz budowę na nich świątyni słowiańskich bóstw zgromadzono już znaczne środki (około 100 tys. zł).

 

W wielu miejscach Polski rodzimowiercy rozpoczęli przygotowania do obchodów święta zwanego „Noc Kupały” - święto obchodzone w czasach przedchrześcijańskich przez dawnych Słowian. Wiązało się ono z celebrowaniem przesilenia letniego, dokładnie w najkrótszą noc w roku, która jest zazwyczaj 21 lub 22 czerwca. W noc kupały dokonywano magicznych zabiegów, mających ugruntowanie w starych wierzeniach. Obrzędami i czarami chciano obłaskawić ogień, wodę czy słońce, aby nie szkodziły ludziom. Rodzimowiercy kultywują te pogańskie obrzędy.

 

Niestety rośnie w naszym kraju liczba osób, wzorem państw zachodnich, które zdecydowanie odcinają się od wiary chrześcijańskiej. Jak wiadomo w świecie ducha nie może być próżni. Tak więc pustkę po prawdziwej wierze takie osoby próbują zapełnić pogańskimi gusłami. Będą one wkrótce odprawiane podczas nocy kupały. Centralne obchody tych „świąt” rodzimowiercy organizują na terenie województwa mazowieckiego.

 

Niestety stosunek wielu rodzimowierców do Kościoła katolickiego jest negatywny, a czasem nawet agresywny. Na jednym z rodzimowierczych profili Facebook zaatakowano ostatnio katolickich księży egzorcystów  „Jesteście kłamcami. Wiem, że apelowanie do waszych sumień na nic się nie zda, bo wy nie macie sumień, tylko korporacyjną lojalność i bezbrzeżną pychę. Zatem powiem wam co innego: Rodzimowiercy wypowiadają wam moralną wojnę!” - czytamy w tym swoistym liście podpisanym przez Konrada Lewandowskiego. „Zatem pora stanąć z wami w pełnym świetle, twarzą w twarz i pokazać wam naszą moralną wyższość! Tak, moralną wyższość polskiego rodzimowierstwa nad katolicyzmem, pogaństwa nad chrześcijaństwem. Ponieważ my mamy ją!” - czytamy dalej we wpisie rodzimowiercy.

 

Rodzimy Kościół Polski to związek wyznaniowy, zarejestrowany w Polsce w roku 1995.

 

Rodzimowiercy kultywują przedchrześcijańskie wierzenia Słowian. Uprawiają kult bóstw takich jak m.in. Mokosz (matka ziemia), Weles ( przedstawiany z rogami na głowie) czy Perun (gromowładny). Nazwę, jaką się określają, rodzimowiercy tłumaczą połączeniem dwóch słów – wiara i rodzima ( czyli wiara właściwa danej społeczności). Nie wszyscy rodzimowiercy należą do zarejestrowanego oficjalnie  Rodzimego Kościoła Polskiego. Wielu określa siebie jako wyznawców „systemu wierzeń etnicznych”. Liczba rodzimowierców w Polsce nie jest dokładnie znana, szacuje się że jest ich 2 - 3 tysiące. 

 

Adam Białous

Czytaj także:
DATA: 2020-05-15 14:27
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Wredny zgred. Ofiar z ludzi bym się nie spodziewał, raczej orgii seksualmych i to nie tylko heteroseksualnych, marnopłcenia i innych grzechów którę potępiał Tomasz Akwinata. Istna Sorbona i Gonera!
7 miesięcy temu / Izydor oracz
 
Jestes stanowczo przeciw. Po pierwsze - ów "weles" za bardzo nawiązuje są nazwą do "agenta Bolka". Po drugie - tzw "noc kupały" powinna być pod ostrą kontrolą policji, ze względu na ryzyko ekscesów obyczajowych. Zznamy sprawę z kręgów kamienny Węsiory, gdzie pod koniec czerwca odbywały się regularne orgie seksualne!
7 miesięcy temu / Izydor Oracz
 
Cytowany Konrad Lewandowski nie jest członkiem Rodzimego Kościoła Polskiego i jego internetowe wypociny nie mają poparcia wśród rodzimowiercow.
8 miesięcy temu / Paulina
 
@Agno - a jak inaczej podchodzić do Boga, czyli doskonałości, która z definicji może być tylko jedna? Sprawa jest prosta - jeśli istnieje Bóg, to tylko jeden a nie kilku, bo jest to logicznie sprzeczne i jeśli ten Bóg istnieje to nie ma możliwości, żeby kilka różniących się od siebie wierzeń mówiło prawdę.
8 miesięcy temu / Akwin
 
Nie ma się co dziwić niestety, że odchodzą wierni od kościoła. Skoro niektórzy katolicy pokazują swoją wiarę jako "jedyną prawdziwą", a inne wierzenia traktują od razu z góry, jako gusła.
8 miesięcy temu / Agno
 
Politeiści przegapili jakieś dobre 2500 lat intelektualnych dociekań i nie orientują się, że na drodze logicznej politeizm jest nonsensem? To może zamiast pajacować w strojach z epoki, w której sami Słowianie sprzedawali swoich własnych 'braci' w 'wierze' jako niewolników kupcom z obcych ziem zaczęliby czytać Platona, Arystotelesa albo Plotyna, którzy świetnie opisują, że politeizm jest nie do utrzymania na drodze logicznego, czyli jedynego prawidłowego rozumowania.
8 miesięcy temu / Akwin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.