DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 

Rodzice zdecydowali: ogromna większość sześciolatków będzie wciąż chodzić do przedszkola

Rodzice zdecydowali: ogromna większość sześciolatków będzie wciąż chodzić do przedszkola
Fot. Jerzy Dudek / Forum

W nowym roku szkolnym osiemdziesiąt procent sześciolatków pozostanie w przedszkolach – oznajmiła w „Sygnałach Dnia” radiowej Jedynki szefowa resortu edukacji, Anna Zalewska.


 

Dwieście tysięcy – odpowiedziała minister na pytanie, ile dzieci trafi we wrześniu do pierwszych klas szkół podstawowych. – Ponad osiemdziesiąt procent rodziców zdecydowało, że sześciolatek będzie uczył się w przedszkolu. Pozostawiliśmy nauczanie w przedszkolach, była taka rekomendacja. To duża satysfakcja, że odpowiedzieliśmy na duże zapotrzebowanie społeczne. Tak chcieli rodzice, dlatego też był tak duży opór przeciwko przymusowi szkolnemu dla sześciolatków – mówiła Anna Zalewska. Zapowiedziała objęcie najstarszych przedszkolaków subwencją oświatową, która wynieść ma 4 300 złotych na dziecko (obecna wysokość subwencji to 1 370 złotych). – Sześciolatek nie może być zakładnikiem polityki ani pieniędzy – stwierdziła szefowa MEN i zapowiedziała najważniejsze zmiany, jakie wejdą w życie w najbliższym roku szkolnym.


Kilka informacji dotyczyło gimnazjalistów. Po szóstej klasie szkoły podstawowej nie będą oni już pisać testów. – Uczeń rozpoczynający w tym roku naukę w gimnazjach z tymi samymi nauczycielami, z tym samym dyrektorem, dokończy trzecią klasę gimnazjum i pójdzie jeszcze do trzyletniego liceum. Jeżeli wybierze którąś ze szkół zawodowych, to już w roku 2017 pójdzie do szkoły branżowej.


Minister Zalewska starała się rozwiać obawy nauczycieli dotyczące ewentualnych zwolnień. Zapowiedziała, iż w nowym roku będą mieli do przepracowania nie mniej godzin niż dotychczas. – Generalnie żaden budynek [szkolny] nie zostanie zamknięty, bardzo poważnie mówimy o waloryzacji wynagrodzeń w 2016 roku, zaś w 2017 inwentaryzacji subwencji oświatowych tak żeby szukać rozwiązań dotyczących satysfakcjonujących nauczycieli wynagrodzeń – stwierdziła.


Maturzyści będą mogli skorzystać z arbitrażu, czyli możliwości odwołania od wyników egzaminu dojrzałości. Nauczyciele nie będą musieli odpracowywać tzw. godzin karcianych, czyli obowiązkowych, darmowych zajęć dodatkowych.


Minister zapowiedziała radykalne ograniczenie biurokracji w szkołach. – Sprawozdawczość zostanie prawie wyeliminowana, poza ewaluacją, która jest projektem europejskim, ale ją też w dużym stopniu ograniczymy tak, żeby służyła szkole, a nie przeszkadzała w jej funkcjonowaniu.


Najbliższy rok szkolny zakończy się 23 czerwca 2017 r.


RoM

polskieradio.pl

 


DATA: 2016-08-22 17:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wolisz być zakładnikiem histerii Grodzkiej?
ponad 2 lata temu / do Mama
 
A ja już trzecie swoje dziecko wysyłam w wieku 6 lat do szkoły do pierwszej klasy :) i czwartą pociechę wyślę tak samo :)) Nie jestem zakładnikiem histerii Elbanowskiej.
ponad 2 lata temu / Mama
 
Nareszcie powrót rozumu i rozsądku. Choć niełatwo będzie naprawić dotychczasowe błędy. Wszyscy uczący studentów przed rokiem 2006 i po nim doskonale wiedzą, jak fatalnie na kształceniu odbiła się Nowa Matura i ówczesna reforma edukacji. Młodzież nie zrobiła się głupsza z roku na rok. To wprowadzone programy i zmuszanie do ich realizacji przyniosły koszmarne rezultaty. Powrót do ośmioklasowej podstawówki i czteroletniego liceum wraz ze zmianą programów daje szansę na normalność i podniesienie poziomu nauczania. Dziękuję i gratuluję odwagi, Pani Minister!!!!
ponad 2 lata temu / Nelfi
 
@Maria (bis) - nadzieja umiera ostatnia :)))
ponad 2 lata temu / Maria
 
Byłoby miło,gdyby Pani Minister wróciła do poprzedniej subwencji dla edukujących się w domu.Ale skoro MEN odpowiada na zapotrzebowanie społeczne ,to jest nadzieja :)
ponad 2 lata temu / Maria
 
Brawo Pani minister :)
ponad 2 lata temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "45456"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.