DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Rodzice odpowiedzą za wychowanie dzieci

Rodzice odpowiedzą za wychowanie dzieci
Św. jan Maria Vianney

Św. Paweł wyraża się o gospodarzach, nietroszczących się o swych domowników, że się wiary wyparli i są gorszymi od pogan (1 Tm 5, 8). Jakie wobec tego staranie powinni okazywać ojcowie i matki względem dzieci, które im Bóg powierzył jako cenny skarb. Zażąda też kiedyś od nich ścisłego rachunku, jak spełnili swe obowiązki.

Ponieważ od zbawienia dzieci zależy ich osobiste szczęście, dlatego powinni jak największą troską otaczać ich dusze, starać się o ich bogobojne wychowanie, świecić dobrym przykładem i karcić ich błędy. Jeżeli to uczynicie, ojcowie i matki, pójdziecie do nieba, a dzieci należycie wychowane, będą tam koroną waszej chwały. Gdybyście zaś zaniedbali swe obowiązki, czeka was za to ciężka odpowiedzialność przed Bogiem.

Nie potrzebuję o tym mówić, że macie starać się także o materialne potrzeby swych dzieci, bo poganie i bałwochwalcy, którzy nie znają prawdziwego Boga i kierują się tylko wrodzoną miłością, spełniają doskonale w tym kierunku swe obowiązki. Pod tym względem nie chcę wam i nie potrzebuję żadnych czynić wyrzutów, bo czasem jesteście aż zanadto troskliwymi, by zapewnić przyszłość swoim dzieciom.


Najpierw powinni ojcowie uczyć swe dzieci prawd wiary, zachęcać je do modlitwy, wskazywać im drogę do nieba, wpajać w ich serca bojaźń Bożą, by unikały grzechu i nie narażały swej duszy na potępienie. Słuchajcie, co mówi Bóg: „Będziesz miłował Pana Boga ze wszystkiego serca twego i ze wszystkiej duszy twojej i ze wszystkiej siły twojej. I będą te słowa, które ja dziś przykazuję tobie, w sercu twoim. I będziesz je powiadał synom twoim i będziesz w nich rozmyślał, siedząc w domu twoim, idąc w drodze, śpiąc i wstając" (Pwt 6, 5-7). Oto, czego wyraźnie domaga się od was Bóg. Nic was też nie powinno zwalniać z tego obowiązku.


Św. Jan Maria Vianney, Kazania, Sandomierz 2010, s. 195-196


DATA: 2019-01-18 15:38
AUTOR: ŚW. JAN MARIA VIANNEY
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.