DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Rodzice, wychowujcie swe dzieci z Chrystusem

Rodzice, wychowujcie swe dzieci z Chrystusem

Rodzice, którzy z niepokojem myślicie o duchowym rozwoju waszych dzieci, dam wam najlepszą radę: wychowujcie je z Chrystusem! Nie obiecankami łakoci, ani postrachem, że odbierzecie zabawkę i nie podarunkiem, nie tylko karą, ale przede wszystkim Chrystusem, miłością Chrystusa! Dziecko, które w 3—4 roku życia nauczyło się gorąco kochać Chrystusa, dziecko, które w 8—9 roku życia wzięło do siebie Chrystusa i od tego czasu często przystępuje do Komunii świętej, takiego dziecka nie potrzeba łajać, bić, nęcić podarunkami; wystarczy, jeśli matka powie: „Synu, córko, tego sobie życzy Pan Jezus, a tamtego zabrania…"

O, jak szczęśliwe jest dziecko, do którego matka mówi tak, jak mówiła do świętego Ludwika, króla francuskiego, matka jego, Blanka: „Synu, raczej niech cię widzę umarłym, niżbyś miał popełnić grzech śmiertelny". Święty król nieraz mówił, że te matczyne słowa całe życie brzmiały mu w uszach, jako przestroga.

O, jak szczęśliwy jest młodzieniec, do którego ojciec mówi, jak niegdyś mówił stary Tobiasz do swego syna: „Słuchaj synu mój, słów ust moich, a załóż je, jako fundament w sercu twoim… Miej w czci matkę twoją… a przez wszystkie dni żywota twego miej na pamięci Boga, a strzeż się, abyś kiedy na grzech nie przyzwolił, i nie przestąpił Przykazań Pana, Boga naszego… Jako będziesz mógł, tak bądź miłosierny… Pysze, nigdy w myśli twojej, ani w słowie twoim panować nie dopuszczaj… Błogosław Boga na każdy czas, a proś Go, aby drogi twoje prostował, i aby wszystkie rady twoje w Nim przebywały" (Tob. rozdz. 4).

Tak, Bracia, Chrystus Pan jest najlepszym wychowawcą, On zna najlepiej ludzkie serce (gdyż On je stworzył), bo sam czyni najpierw to, czego od nas wymaga, bo nie tylko wskazuje, co jest dobre, ale i dodaje sił, by je spełnić. Dać siłę wytrwania w dobrem! Na tym polega owoc wychowania. Można pisać doskonałe książki o moralności, o jej wartości społecznej, o korzyści, jaką przynosi zdrowiu, ale, by ją zachować — potrzebna jest do tego siła łaski nadprzyrodzonej! Jestem starym wychowawcą młodzieży, a bardzo często widziałem upadki niereligijnych, chociaż wykształconych młodzieńców! Nieraz walczyli napróżno! W końcu znaleźli Chrystusa, chwycili się Jego dłoni i to ich uratowało! Mogę powiedzieć: kto wychowuje bez modlitwy, bez spowiedzi, bez Komunii świętej, bez Chrystusa, nigdy nie będzie dobrym wychowawcą.

Kochani Rodzice, nie przeszkadzajcie zbliżyć się do Chrystusa młodzieży! Skoro wasz dorastający syn albo córka często się spowiadają i komunikują, nie obawiajcie się, że będzie z nich „bigotka", „świętoszek", „wstecznik"…

Jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby naprawdę religijne dziecko zasmuciło swego ojca, ale ile to razy ronili rodzice gorzkie łzy nad dziećmi, które rzeczywiście nie były ani „świętoszkami", ani „zacofanymi"!

Ks. dr Tihamér Tóth, Chrystus-Król, Kraków 1935, s. 107-108.


DATA: 2020-06-02 05:52
AUTOR: BP DR TIHAMÉR TÓTH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.