DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 46  >   TEMAT NUMERU: WITAJ SZKOŁO, ŻEGNAJCIE ZŁUDZENIA

Rozmowa z Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi

Rodzic nie jest w szkole petentem

Rodzic nie jest w szkole petentem

W ostatnim projekcie obywatelskiej ustawy „Rodzice chcą mieć wybór” umieściliśmy zapis, że programy nauczania i zajęć, także organizowanych przez przychodzące do szkół podmioty zewnętrzne, muszą być zatwierdzane przez rodziców. Rodzic nie jest w szkole petentem, mającym tylko płacić składki klasowe, ale jest osobą odpowiedzialną za edukację dziecka, ma więc prawo decydować o dotyczących go ważnych kwestiach – mówią Karolina i Tomasz Elbanowscy, założyciele i liderzy Fundacji Rzecznik Praw Rodziców oraz inicjatorzy akcji Ratuj Maluchy w rozmowie z Romanem Motołą.

 

Według zapisów Konstytucji, rodzina i rodzicielstwo w Polsce znajdują się „pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”. Dlaczego więc potrzebują rzecznika?


KE: – Właśnie ukazała się książka o początkach naszej publicznej działalności. Opisujemy tam, od pierwszego dnia, powstanie i rozwój inicjatywy „Ratuj Maluchy”. Chodziło o powstrzymanie wprowadzanej w sposób absolutnie nie do przyjęcia reformy polegającej na obniżeniu wieku szkolnego. Dopiero później zorientowaliśmy się, że rodzice w Polsce nie mają praktycznie możliwości przebicia się ze swoimi postulatami do opinii publicznej. Obserwowaliśmy to zjawisko jako zupełnie młodzi ludzie w okresie, gdy rząd Leszka Millera drastycznie skrócił wymiar urlopów macierzyńskich i nie spotkało się to z absolutnie żadnym zorganizowanym protestem. Jedynym widocznym w sferze publicznej sprzeciwem ze strony rodziców był ruch matek dotyczący alimentów. Pomyśleliśmy, że potrzebna jest organizacja, coś w rodzaju związku zawodowego rodziców.


TE: – Nawet we własnym otoczeniu nie brakowało nam przykładów na to, że z polityką państwa wobec rodziny jest coś nie tak. Nasi znajomi, małżeństwo lekarzy, oboje pracujący, rodzice sześciorga dzieci nie byli w stanie samodzielnie utrzymać się w Polsce i musieli wyjechać za granicę, by tam szukać zatrudnienia.


KE: – Rodząc i wychowując kolejne dzieci, przekonywaliśmy się też na własnej skórze, że rodzina w Polsce pozostawiona jest samej sobie. Nie ma żadnego wsparcia ze strony państwa albo jest to wsparcie symboliczne. Przykładowo, wysokość zasiłków dla najuboższych rodzin ustalono na tak żenująco niskim poziomie, że nie wystarczą one nawet na zapas pieluch dla dziecka.


Jako osoba, która w czasie studiów urodziła dwoje dzieci, byłam dla państwa po prostu „przezroczysta”, w ogóle mnie ono nie dostrzegało. Wśród polityków obserwowałam natomiast postawę wręcz chlubienia się, że w Polsce nie ma polityki prorodzinnej...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Akademia Francuska (Académie Française) zdecydowała o feminizacji nazw  niektórych zawodów. Dość często używane przez zwolenników lewicy formy żeńskie niektórych funkcji, często brutalnie raniące uszy, stosowane są także w języku polskim. We Francji nad formami językowymi czuwa jednak jedna z najstarszych instytucji tego kraju – Akademia. Teraz i ona ugina się pod naporem politycznej poprawności.

 
 

W obliczu dominacji konserwatystów w składzie Sądu Najwyższego przez Stany Zjednoczone przechodzi proaborcyjny kontratak Demokratów. Jego przejawem są libertyńskie przepisy uchwalone w Nowym Jorku. Obawy budzą też radykalnie proaborcyjne poglądy kandydatów do dominacji prezydenckiej z Partii Demokratycznej. Jednym z nich jest Bernie Sanders.

 

 

Granica politycznej poprawności w Niemczech została ponownie przekroczona. Lewicowi politycy z partii „Zielonych” dokonali osobliwej interpretacji imigranckiego paktu z Marrakeszu i chcą przyjmować jako uchodźców tylko osoby niewykształcone. Tak podpowiada im poczucie globalnej sprawiedliwości.

 

Modlitwa i milczenie. W taki sposób katolicy zebrani na placu św. Sylwestra w Rzymie protestowali przeciwko skandalowi nadużyć seksualnych w Kościele. Swoim działaniem chcieli podkreślić, że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem. Czy ich głos zostanie dostrzeżony?

 

„Pan ambasador usłyszał, jacy ludzie ponieśli śmierć w wyniku wyroku wydanego przez Stefana Michnika. Miałem poczucie, że ambasador był poruszony sekwencją zbrodni Michnika, którą przedstawiłem” – powiedział wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.