DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

RODO uderza w kancelarie parafialne. Jak głęboko sięgają przepisy unijnego prawa?

RODO uderza w kancelarie parafialne. Jak głęboko sięgają przepisy unijnego prawa?
fot. You Tube / Creatomovie

Nowe unijne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych uderzyły w sposób funkcjonowania niektórych kurii. W kancelariach parafialnych Archidiecezji Łódzkiej świadectwa chrztów i pozostałe zaświadczenia mogą być wydawane jedynie osobiście. Nie można już – jak było do tej pory – otrzymać dokumentu za pośrednictwem np. krewnego.

 

Coraz większe skargi spadają na pracowników kurii ze względu na wprowadzenie w życie nowych przepisów o ochronie danych osobowych. O niemożności otrzymania zaświadczeń z parafialnej kancelarii, petenci dowiadują się zazwyczaj dopiero na miejscu.  

 

- Przeszliśmy szkolenie na temat danych osobowych - powiedział „Dziennikowi Łódzkiemu” ks. Wiesław Kamiński. - Dokumenty są zamknięte, nie wydamy ich bez okazania dowodu – dodał.

 

Dodatkowo, również księga z intencjami mszalnymi musi być schowana z widoku publicznego.

 

Nowe unijne prawo uderzyło nie tylko w internautów, przedsiębiorców czy użytkowników portali społecznościowych. Jak widzimy i polski Kościół cieszący się względną niezależnością nie uchronił się od prawnych zawirowań. Zastanawia jednak jak głęboko sięgać będą podobne zmiany w przyszłości i czy przypadkiem niezależność Kościoła nie będzie zagrożona.

 

 

Źródło: rp.pl

PR  


DATA: 2018-06-06 15:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ach, czyli nie znasz definicji słowa "krzywda". Uprzejmie cytuję za SJP: "szkoda moralna, fizyczna lub materialna wyrządzona komuś niezasłużenie". W omawianym przypadku (odbiór listu poleconego) rozważmy 3 opcje. 1) Mąż nie chce by żona odebrała list, ale żona podrabia upoważnienie i odbiera - mężowi dzieje się krzywda, bo żona poznała treść na szkodę męża. 2) Mąż odległy o kilkaset km chce by żona odebrała list, żona nie podrabia upoważnienia i listu nie może odebrać - mąż nie może poznać treści, więc ponosi szkodę. 3) Mąż odległy o kilkaset km chce by żona odebrała list, żona podrabia upoważnienie i odbiera - nikomu nie dzieje się krzywda. W każdym z tych przypadków urzędniczka jest niewinna, jeśli przepisy dopuszczają odbiór listu przez współmałżonka po dostarczeniu upoważnienia, a OFICJALNIE nie była świadoma że w opcjach 1 i 3 upoważnienie zostało sfałszowane. A jeśli przepisy nie dopuszczają upoważnienia, odpadają opcje 1 i 3, czyli mąż zawsze ponosi szkodę.
ponad 1 rok temu / do margeritta
 
@do margeritta: to i ja zapytam na seria: co wg ciebie mieści się w kryterium "zaistnienia krzywdy"? I kto komu ma tą niby krzywdę zrobić? Urzędnik na poczcie, pracownik w kancelarii parafialnej itp. nie jest od tego by rozpoznawać, czy wydając dokument osobie postronnej robi komuś krzywdę czy nie. Działając pochopnie to najprędzej sobie zrobi krzywdę, narażając się na utratę pracy.
ponad 1 rok temu / margeritta
 
Zrewanżuję pytanie: ty tak na serio? :))))) Nie rozumiesz znaczenia słowa "krzywda", czy rozumiesz ale mimo to nie potrafisz ocenić konkretnej sytuacji pod kątem zaistnienia krzywdy? :)
ponad 1 rok temu / do margeritta
 
@do margeritta: A jak poznasz, czy jest to krzywda czy nie?
ponad 1 rok temu / margeritta
 
Powtarzam: jednocześnie nie czyniąc nikomu krzywdy. Przypadek który opisujesz czyni krzywdę, dlatego zasługiwałby na ukaranie.
ponad 1 rok temu / do margeritta
 
@do margeritta: A jeśli toczy się sprawa sądowa pomiędzy małżonkami? I tak bywa. Sfałszowanie podpisu, czy to na umowie, czy na upoważnieniu sporządzonym choćby na papierze toaletowym to mocny dowód. Czy współmałżonek zgłosi czy nie zgłosi to już jego sprawa, ale jeżeli urzędniczka na poczcie wydałaby list polecony bez upoważnienia - mogłaby stracić robotę.
ponad 1 rok temu / margeritta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.