DZIŚ JEST:   18   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Czwartek
Św. Ryszarda Pampuri
Św. Galdina, biskupa
 
 
 
 

Rocznicy marca 68 towarzyszyć będą ataki na Polskę! Prof. Chodakiewicz tłumaczy jak się bronić

Rocznicy marca 68 towarzyszyć będą ataki na Polskę! Prof. Chodakiewicz tłumaczy jak się bronić
Profesor Marek Jan Chodakiewicz. FOT.Youtube/IPNtvPL

Zbliżająca się wielkimi krokami 50. rocznica przesilenia wewnątrz partii komunistycznej w Polsce, określana niekiedy antysemicką czystką lub studencką rewoltą, oznacza falę oszczerstw przeciw Polsce i Polakom. Jak się bronić przed atakami? „Należy poznać bezpośrednie przyczyny przemocy, czystek i emigracji” – pisze dla „Tygodnika Solidarność”  prof. Marek Jan Chodakiewicz.

 

Naukowiec przypominając tło wydarzeń z roku 1968 sięga wstecz, do trwających znacznie wcześniej frakcyjnych walk w ramach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od przesilenia w roku 1956 „frakcje wewnątrzpartyjne zwalczały się w ukryciu” – zauważa prof. Chodakiewicz. Wpływy zyskiwała popierana przez KGB „chamokomuna” – jak o natolińczykach pisze historyk i politolog, nawiązując do głośnej broszury Witolda Jedlickiego pt. „Chamy i Żydy”. Twarzą frakcji sprzeciwiającej  się w latach 50.  liberalizacji stalinowskiego systemu  i głoszącej hasła antysemickie był w późnych latach 60. XX wieku m.in. Mieczysław Moczar.

 

Zanim zdobycie władzy przez Władysława Gomułkę w roku 1956 złagodziło walki frakcyjne, konkurencją dla natolińczyków („Chamów” – za Jedlickim) byli puławianie („Żydy”) – zwykle inteligenci, często żydowskiego pochodzenia, którzy w okresie stalinowskim zajmowali ważne stanowiska w państwie. Później dokonali ideologicznej wolty i w miejsce dotychczasowego „twardogłowego” i stalinowskiego komunizmu popierali złagodzenie kursu w zamian za zachowanie wpływów.

 

Do kolejnego przesilenia i zaostrzenia walk frakcyjnych w PZPR doszło w roku 1968, co było także pokłosiem konfliktu na Bliskim Wschodzie. W roku 1967 powiązany z USA Izrael pokonał w wojnie sześciodniowej popierane przez ZSRR kraje arabskie. Zrodziło to antysyjonistyczną retorykę w bloku wschodnim, a w połączeniu z walkami wewnątrz PZPR zaowocowało w końcu zmuszeniem do wyjazdu z Polski (paszporty w jedną stronę) dużej części osób pochodzenia żydowskiego – w tym wielu członków PZPR bądź aparatu administracyjnego. Warto jednak pamiętać, że ówczesny los Żydów nie zależał od decyzji narodu polskiego i był efektem polityki partii komunistycznej. Co więcej, w obliczu informacji napływających nad Wisłę z Bliskiego Wschodu na temat wojny roku 1967, Polacy mówili, że „nasi Żydzi” pokonali ich (sowieckich) Arabów – co pokazuje prawdziwy stosunek Polaków do Izraela.

 

„Gdy sowiecki ambasador wymusił zdjęcie Mickiewiczowskich Dziadów z repertuaru teatralnego w Warszawie, zbuntowali się studenci. Naturalnie pod wodzą głównie dzieci stalinowców, które uważały system za swój, choć spaczony, a więc się najmniej bały. Protesty rozlały się po całej Polsce, we wszystkich ośrodkach akademickich doszło do protestów. Studenci na prowincji ucierpieli najbardziej. Dla nich nie było litości. Relegacja była normą. Tak było. Ale narracja taka prawie nie pojawia się w anglojęzycznym świecie. Marzec 1968 r. jest postrzegany głównie przez pryzmat polskiego antysemityzmu” – pisze w swoim tekście profesor Marek Jan Chodakiewicz, który w związku ze zbliżającą się 50. rocznicą tamtych wydarzeń spodziewa się silnej antypolskiej nagonki.

 

„Już wyłania się ona z zachodnich mediów, którym podszeptują nadwiślańscy pogrobowcy stalinizmu. To oni i ich spadkobiercy najpierw starali się zapisać w polskiej świadomości jako dysydenci, potem mieli czelność pasożytować na Solidarności, następnie dyskredytowali się jako parasol ochronny postkomuny, a teraz funkcjonują jako ruch oporu ulicy i zagranicy przeciwko demokratycznym decyzjom większości polskich wyborców” – stwierdza w „Tygodniku Solidarność” naukowiec.

 

Marek Jan Chodakiewicz zwraca ponadto uwagę na wynajmowanie zachodnich firm zajmujących się propagandą. Ich zadaniem jest nagłaśnianie wydarzeń z marca 1968 w kontekście „polskiego antysemityzmu”. Niewykluczone, że świat zachodni obiegnie narracja o Polsce, która odzyskaną w 1918 roku niepodległość rozpoczęła od pogromów, a potem całą swoją wolność kierowała przeciw Żydom. Antysemickie nastroje, w myśl tej antypolskiej narracji, osiągnęły preludium w dobie Holokaustu dokonanego „często polskimi rękoma” – stwierdza historyk i politolog. W kontekście takiej fałszywej narracji okres komunistyczny przedstawiony zostanie jako czas równouprawnienia Żydów. Jednak i wtedy polski antysemityzm dał o sobie znać – w roku 1968.

 

Zdaniem profesora Chodakiewicza walczyć z tym kłamstwem należy na kilka sposobów. Po pierwsze trzeba po polsku i po angielsku informować o wielkości św. Jana Pawła II. Po drugie konieczne jest podkreślanie, że niepodległa Polska to niezbędny element europejskiego pokoju. Po trzecie należy tłumaczyć, że studencka rebelia w Polsce „stała się wymówką dla czystek wewnątrz partii komunistycznej”.

 

„Organizowali ją nie Polacy, a komuniści. Komunista nie może być Polakiem, bowiem komunizm jest ponadnarodowy. Narodu polskiego nie można winić za to, co właściciele i nadzorcy niewolników przygotowali. Naród był bezwładnym podmiotem” – stwierdza naukowiec.

 

 

Źródło: tysol.pl
MWł

 

 


DATA: 2018-01-30 11:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie wszyscy muszą znać podstawowe reguły logiki. I nie wszyscy potrafią popatrzeć obiektywnie na świat i samych siebie. Ale od człowieka z tytułem profesora chyba można wymagać przynajmniej tyle? Czegoś równie obrzydliwego i dziecinnego zarazem nigdy nie czytałem...
ponad 1 rok temu / Jesion
 
niech żyje swiatowy bohater Lech Wałęsa! W tym swiecie liczy się legenda i fałsz a prawda jest nieciekawa!
ponad 1 rok temu / w tym kontekscie to kij z Bolkiem
 
Jak przestaniecie Michalkiewicza i Brauna nazywać talibami. Sami przyznajecie im rację, ale mimo to na dokładkę bezczelnie obrażacie.
ponad 1 rok temu / morsem
 
Zapytam profesora po żydowsku: Za ile? Polak nadal nie ma żadnych praw ani wolności w tym państwie.
ponad 1 rok temu / Polak katolik
 
Ostatnie zdanie p. profesora bardzo nieszczęśliwie sformułowane. Tak tłumaczą się Niemcy, że to nie oni mordowali tylko naziści ich bezwolnymi rękoma. Trzeba bardzo uważać na sformułowania i przedstawić udokumentowane fakty, ze zdjęciami kto co i kiedy. Podać pochodzenie. Ale krótko i rzeczowo.
ponad 1 rok temu / 0101
 
Gomółka ożeniony z Zydówka , Cyrankiewicz premier -Żyd, Spychalski p.o. prezydenta -Zyd, Kliszko szef bezpieki i kahału-Żyd i oni mieli by pognębić swoich. granda grandziaży
ponad 1 rok temu / 7d7
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "57924"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.