DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Rocznica śmierci majora „Łupaszki”

Rocznica śmierci majora „Łupaszki”

Przez niespełna dekadę walczył o wolną i niepodległą Polskę. Najpierw z okupantem niemieckim, a później sowieckim. 8 lutego 1951 roku strzałem w tył głowy w piwnicy mokotowskiego więzienia zakończyło się życie Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 

Zygmunt Szendzielarz urodził się 12 marca 1910 roku w Stryju. W wieku dwudziestu czterech lat ukończył Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Został skierowany do 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w Wilnie.


W tej właśnie jednostce walczył podczas wojny obronnej 1939 r. Dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł po kilku dniach. Od początku zaangażował się w konspirację wileńską, przyjąwszy pseudonim „Łupaszka” na cześć Jerzego Dąmbrowskiego, kresowego zagończyka z czasu wojny polsko-bolszewickiej.

W sierpniu 1943 roku został skierowany przez Komendę Wileńskiego Okręgu AK na stanowisko dowódcy oddziału partyzanckiego AK, którego dotychczasowym dowódcą był ppor. Antoni Burzyński „Kmicic”. Szendzielarz uniknął uczestnictwa w wydarzeniach z 26 sierpnia, kiedy to żołnierze sowieccy rozbroili i częściowo zlikwidowali cały oddział partyzancki.


„Łupaszko” z resztkami oddziału utworzył V Brygadę Wileńską AK, nazywaną niekiedy „Brygadą Śmierci”. Walczyli z Niemcami, litewskimi kolaborantami, czy wreszcie likwidowali oddziały sowieckiej partyzantki. W kwietniu 1944 roku został aresztowany przez Niemców, którzy jednak zwolnili go, bądź z obawy o możliwość krwawego odbicia go przez partyzantów, bądź w ramach propozycji zawieszenia broni, skierowanego przeciw sowietom, na które „Łupaszko” nie przystał. V Brygada Wileńska, zgodnie z uprzednimi ustaleniami, nie obrała udziału w operacji wyzwolenia Wilna.


Wiosną 1945 roku Szendzielarz odbudował swoją jednostkę, która odtąd liczyła około 250 żołnierzy. Prowadzili akcje przeciwko NKWD, UB, MO i KBW. We wrześniu z kolei na nowo V Brygada Wileńska została rozformowana po to, by kwietniu 1946 odtworzyć ją w Borach Tucholskich, w liczbie około 70 ludzi. – Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków – pisał Szendzielarz w 1946 r. Jednostka działała na terenach województwa zachodniopomorskiego, gdańskiego i olsztyńskiego.


W marcu 1946 roku „Łupaszko” opublikował ulotkę, gdzie pisał: „Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości”.


Jesienią tego samego roku przeniósł się z niewielką grupą żołnierzy na teren Białostocczyzny, gdzie dołączył do VI Brygady Wileńskiej. Później przebywał w Warszawie i ukrywał się w Osielcu koło Makowa Podhalańskiego. Funkcjonariusze MBP aresztowali go 30 czerwca 1948 roku. Śledztwo trwało niespełna dwa i pół roku. Jego proces miał charakter pokazowy, był transmitowany przez radio i opisywany przez prasę.


„Łupaszce” zarzucano zamachy na sowieckich i polskich funkcjonariuszy, prowadzenie działalności wywiadowczej na rzecz obcego mocarstwa oraz współpracę z Niemcami w trakcie okupacji. 2 listopada 1950 Zygmunt Szendzielarz skazany został przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci. Wyrok został wykonany 8 lutego 1951 w warszawskim więzieniu na Mokotowie.


Jego zwłoki zostały odnalezione i zidentyfikowane w 2013 roku na powązkowskiej Kwaterze na Łączce. Z ekshumacji wynika, że Szendzielarz został zamordowany „metodą katyńską” – strzałem w tył głowy.

W 63 rocznicę zamordowania „Łupaszki” w Hajnówce odbędą się uroczystości poświęcone pamięci majora. Zostanie odprawiona Msza św. w intencji duszy Szendzielarza oraz jego żołnierzy.


 

Kajetan Rajski


DATA: 2014-02-07 11:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

chwała bohaterom! zdrajcy Polski i Polaków niech zamilkną na wieki, a najlepiej na zawsze
ponad 6 lat temu / jaro
 
?Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości?. Wyrodni synowie naszej ziemi.Dziś to już tylko wyrodni wnukowie.
ponad 6 lat temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.