DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Rocznica komunistycznej zbrodni na Wybrzeżu. Tak „władza ludowa” masakrowała Polaków

Rocznica komunistycznej zbrodni na Wybrzeżu. Tak „władza ludowa” masakrowała Polaków
Demonstracje Grudnia 1970 w Gdyni: Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów. Edmund Pelpliński/Wikimedia

48 lat temu komunistyczne wojsko otworzyło w Gdyni ogień do ludzi zmierzających do pracy. W sumie w trakcie pacyfikacji robotników na Wybrzeżu zginęło 45 osób. 1165 zostało rannych.

 

12 grudnia 1970 roku towarzysz Gomułka ogłosił zmiany cen towarów. Drożały produkty codziennego użytku, a staniały kupowane rzadko. Decyzja komunistów zaowocowała wybuchem strajku w Stoczni Gdańskiej. Potem fala strajków i ulicznych manifestacji rozlała się po znacznej części Wybrzeża.

 

14 grudnia protestowali pracownicy gdańskiej Stoczni im. Lenina. Domagali się oni zniesienia podwyżek i zmian w kierownictwie PZPR. Nikt nie podjął z nimi rozmów, więc udali się pod wojewódzki gmach PZPR.

 

„Zebrani przed gmachem KW demonstranci wybrali delegację, która weszła do budynku, żeby przedstawić swoje żądania. Około godz. 16.00, po rozejściu się pogłoski o aresztowaniu delegatów, doszło do pierwszych starć z milicją. Rozpoczął się szturm gmachu KW, w którym wybito szyby i spalono drukarnię” – przypomina portal Radia Maryja. Walki trwały do wieczora, padły pierwsze strzały, setki osób zostało zatrzymanych i pobitych.

 

Tymczasem 15 grudnia strajki wybuchły w Gdyni, Elblągu, Słupsku i Szczecinie, a od rana w Warszawie obradował sztab kryzysowy komunistycznej władzy. „Po krótkiej dyskusji Władysław Gomułka podjął decyzję o zezwoleniu na użycie broni” – czytamy na radiomaryja.pl.

 

Przez cały dzień trwały walki, a na miejsce ściągano jednostki pancerne i zmotoryzowane. O 15 robotnicy z Gdańska rozpoczęli strajk okupacyjny, a władza wprowadziła godzinę milicyjną.

 

15 grudnia w walka z komunistycznymi siłami porządkowymi zginęło 6 osób. 300 zostało rannych. Spłonęło także kilka budynków publicznych, w tym KW PZPR. W nocy wojsko obsadziło najważniejsze punkty w Gdańsku. Zablokowano też stocznię i port.

 

Mamy do czynienia z kontrrewolucją, a z kontrrewolucją trzeba walczyć przy pomocy siły. Jeżeli zginie nawet 300 robotników, to bunt zostanie zdławiony – powiedział na posiedzeniu Egzekutywy KW Zenon Kliszko.

 

„Przez cały dzień 16 grudnia trwały demonstracje w Gdańsku. Na polecenie Zenona Kliszki zablokowano Stocznię im. Lenina, a do próbujących z niej wyjść na ulicę robotników, wojsko otworzyło ogień. Tymczasem fala strajków rozlewała się na całe Wybrzeże, przybierając charakter powstania robotniczego” – przypomina Radio Maryja.

 

16 grudnia w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym wicepremier Stanisław Kociołek wezwał robotników do powrotu do pracy. 17 grudnia na wysiadających z pociągów i zmierzających do stoczni w Gdyni pracowników czekało „czerwone” wojsko, które otworzyło do nich ogień. Wiele osób zostało zabitych, wielu też odniosło rano. Starcia trwały do wieczora, a służby strzelały do demonstrujących z ziemi i powietrza. Komunistyczny aparat bezpieczeństwa zatrzymanych traktował z ogromną brutalnością.

 

Tego dnia strajk wybuchł z Szczecinie. Starcia miały miejsce także w Słupsku i Elblągu. „18 grudnia większość Biura Politycznego opowiedziała się za politycznym rozwiązaniem konfliktu. Decyzja ta była zgodna z sugestią przekazaną premierowi Cyrankiewiczowi przez Leonida Breżniewa i oznaczała klęskę Władysława Gomułki. W tym czasie w Trójmieście w zasadzie panował już spokój. Protesty trwały jeszcze w Elblągu oraz w Szczecinie, gdzie ostatecznie 22 grudnia przerwano strajk” – czytamy.

 

Z oficjalnych danych wynika, że zginęło 45 osób. 1165 zostało rannych, a 3 tys. bestialsko pobito i aresztowano. „Nigdy dotąd, nawet w czerwcu 1956 r. w Poznaniu, władze komunistyczne nie użyły na taką skalę wojska przeciwko ludności. Na samym tylko Wybrzeżu do akcji wprowadzono około 27 tys. żołnierzy, 550 czołgów, 750 transporterów opancerzonych i około 100 śmigłowców i samolotów” – podsumowuje serwis Radia Maryja.

 

Wydarzenia na Wybrzeżu spowodowały przesilenie polityczne. Władzę sprawowaną od roku 1956 stracił Władysław Gomułka. Zastąpił go popierany przez Moskwę Edward Gierek. Co ciekawe, kilka dni przez wybuchem wydarzeń znanych jako Grudzień ’70 polskie władze komunistyczne zawarły porozumienie z Niemcami Zachodnimi, uwalniając się w pewien sposób od moskiewskiego szantażu dotyczącego kształtu polskich granic zachodnich.

 

Osądzenie winnych masakry z grudnia 1970 nie nastąpiło w czasach PRL, a w III RP przybrało charakterystyczny dla tego typu spraw bieg. Proces toczył się latami i nie było możliwości doprowadzenia do skazania komunistycznych dygnitarzy. Wojciech Jaruzelski zmarł przed zakończeniem procesu, a Stanisław Kociołek został w roku 2014 uniewinniony od zarzutu „sprawstwa kierowniczego” zabójstwa robotników. Sąd apelacyjny w uzasadnieniu zauważył, że „we właściwym czasie nie wszczęto żadnego postępowania i szanse na wyjaśnienie sprawy malały z upływem czasu”. „Na kary w zawieszeniu skazani zostali zaś dwaj b. oficerowie jednostek wojskowych, które uczestniczyły w pacyfikacji robotników” – odnotowuje Radio Maryja.

 

 

Źródło: radiomaryja.pl

MWł


DATA: 2018-12-17 09:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy nie jest to zastanawiające na jakich fundamentach jest osadzona ta "polska władza", która do tej pory nie osądziła zbrodniarzy? Ta krew niewianych ludzi jest paliwem dla współczesnych rządzących. A jednocześnie taki portal Pch24 jakos nigdy nie rozczula się nad wymordowanym za sanacji chłopstwem w Małopolsce czy kilkuset Polaków zabitych podczas przewrotu majowego. Okazuje się, że krew krwi nie równa. Oj ta historia, "cóżeś ty za pani?"
ponad 1 rok temu / tom
 
Po obejrzeniu wczorajszego filmu dotyczącego masakry grudniowej mogę powiedzieć, że hańbą jest nieosądzenie zbrodniarzy komunistycznych oraz fakt pochowania kociołka na Powązkach. O tym ostatnim doczytałem dziś. Pomordowanych grzebali po nocach, a rodziny chcieli wywieźć w Polskę aby zatrzeć ślady po zbrodni.
ponad 1 rok temu / Klf
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.