DZIŚ JEST:   17   LUTY   2019 r.

VI Niedziela zwykła
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   ŚWIAT

Valdis Grinsteins
Rozmowa z Alejandro Ordoñezem

Robią z nas królika


To, co się wydarzyło w Kolumbii, to prawdziwy cud – mówi Alejandro Ordoñez, przewodniczący Rady Stanu Kolumbii oraz prokurator generalny kraju w latach 2009–2016, jeden z trzech najważniejszych polityków, którzy przyczynili się do zwycięskiego „nie” w referendum dotyczącym zawarcia układu pokojowego z komunistyczną partyzantką, w rozmowie z Valdisem Grinsteinsem.

 

Jak ocenia Pan stanowisko episkopatu w procesie pokojowym?

– Przewodniczący Konferencji Episkopatu złożył pewne deklaracje, które były dla katolików dezorientujące, ponieważ miały zachęcić społeczeństwo katolickie do głosowania podczas porozumień pokojowych na „tak”, używając do tego argumentów czysto emocjonalnych i odwołując się do stwierdzenia, że pokój jest lepszy od wojny. Wobec takiego argumentu katolicy czuli się psychologicznie rozłożeni na łopatki. Dzięki Bogu, strategia ta nie odniosła skutku. Podobne stanowisko zajął też kardynał Rubén Salazar, który podczas całego procesu pokojowego w Hawanie popierał zawarcie porozumienia.

Należy jednak powiedzieć, że wielu biskupów nie podzieliło tej postawy i wykazało się jasnością umysłu, konieczną, aby ostrzec kolumbijskich katolików. Powiedzmy, że była pewna rozbieżność w zaleceniach episkopatu. Przewodniczący Konferencji Episkopatu i kardynał wyraźnie opowiadali się za zawarciem porozumienia, ale były też opinie krytyczne.

 

Czy Pańskim zdaniem osoby opowiadające się za zawarciem porozumienia były naiwne?

– Rozstrzygając sprawę na ich korzyść, możemy powiedzieć, że byli naiwni, jednak bycie naiwnym nie jest łatwe. Nie tylko zważywszy na to, że wiadomo było, kim była FARC [Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii – organizacja partyzancka, zbrojne ramię Kolumbijskiej Partii Komunistycznej – przyp. red.], ale również ze względu na poczynione ustępstwa. Wydaje się niewiarygodne, że wspomniani biskupi nie ostrzegli katolików przed tym, że z podstawowych zasad ideologii gender próbowano uczynić normę konstytucyjną, jak trafnie zauważyli to negocjatorzy w Hawanie. Dopiero grupa świeckich katolików zauważyła problem i sprawiła, że opinia publiczna zareagowała w tak nieoczekiwany sposób.

Osobiście uważam, że to, co wydarzyło się w Kolumbii, to prawdziwy cud. Ciężko przecież pojąć rozumowo zwycięstwo nad rządem i wszystkimi stronami zaangażowanymi w konflikt.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 
 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 

 

Polski premier podsumowując konferencję bliskowschodnią ocenił, że Polska znalazła się w centrum wydarzeń i procesów, które ukształtują nowy światowy porządek. Jego zdaniem, dziś mówi się o „procesie warszawskim” jako nowej drodze do wzmacniania pokoju na świecie.

 

Celem działań polskiego Kościoła jest „zero przypadków pedofilii” - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Chodzi także o walkę z pedofilią nie tylko na łonie Kościoła – przekonuje.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.