DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Roberto de Mattei o prawdziwym źródle podziałów w Kościele

Roberto de Mattei o prawdziwym źródle podziałów w Kościele

Informacja, dezinformacja, prawda, półprawda i kłamstwa, wszystkie wydają się być pomieszane w sposobie komunikowania się Stolicy Apostolskiej. Historia Kościoła jest tworzona poprzez wywiady, improwizowane wykłady, artykuły umieszczane na półoficjalnych blogach i w plotkarskich mediach, pozostawiając szerokie pole do dokonywania wszelakich możliwych interpretacji i dając podstawy do przypuszczeń, że zamieszanie ma charakter celowy.

 

Dwa ostatnie przykłady

Pierwszy odnosi się do wydalenia Prezesa IOR (Banku Watykańskiego) Ettore Gotti Tedeschi w 2012 roku. W najnowszej książce Benedykta XVI „Ostatnie rozmowy” z Peter Seewald, „Papież Emeryt” bierze odpowiedzialność za zwolnienie Gotti Tedeschi, które to motywuje koniecznością „odnowienia zarządzania” Bankiem Watykańskim. Jednakże prałat Georg Gänswein, sekretarz papieża Benedykta XVI, stwierdził kiedyś, że Papież nie wiedział nic o tym zwolnieniu i „był zaskoczony, bardzo zaskoczony brakiem zaufania dla profesora”. Andrea Tornielli w dniu  22 października 2013 roku, odniósł  się do tego w artykule zatytułowanym: „Benedykt XVI był bardzo zaskoczony zwolnieniem Gotti Tedeschi”. W dniu 9 września 2016 roku, ten sam watykanista, nie wskazując żadnej sprzeczności, zaprezentował nową wersję artykułu zatytułowaną: „Ratzinger: to był mój pomysł, aby zmienić zarządzanie IOR w 2012 roku”. Co w takim razie pozostaje prawdą? Z całą pewnością ktoś kłamie i zamieszanie istnieje nadal.

 

Drugi przypadek wydaje się poważniejszy. W dniu 5 września 2016 roku, na stronie Infocatolica opublikowano list, który papież Franciszek wysłał do biskupów Argentyny Buenos Aires - w odpowiedzi na dokument Criterios básicos para la aplicación del capítulo VIII de Amoris Laetitia (Podstawowe kryteria dla stosowania Rozdziału VIII z Amoris Laetitia). W dokumencie, który miał dostarczyć tamtejszemu duchowieństwu kryteriów stosowania rozdziału ósmego Amoris Laetitia, argentyńscy biskupi twierdzą, że osoby rozwiedzione i takie, które ponownie zawarły związek małżeński, mogą być dopuszczone do sakramentalnej Komunii, nawet jeśli funkcjonują tylko w małżeństwie zgodnym w prawem świeckim, bez zamiaru praktykowania cnoty czystości. Papież Franciszek wyraził swoje uznanie dla tej propozycji, pisząc do prałatów, że tekst jest bardzo dobry i wyjaśnia, rozdział VIII Amoris Laetitia w doskonały sposób. Nie ma innej interpretacji. I jestem pewien, że [ta interpretacja] dobrze się sprawdzi [będzie dobrze funkcjonować]. W obliczu natychmiastowych kontrowersji, które wywołał papieski list, tajemniczo zniknął on ze strony [Infocatolica], sprawiając,  że wiele osób zaczęło mieć wątpliwości co do jego istnienia, aż wreszcie L’Osservatore Romano potwierdził jego autentyczność.

 

„Nie ma innej interpretacji”. Stanowisko Papieża Franciszka na temat osób rozwiedzionych i takich, które zawarły ponowny związek małżeński, wydaje się jasne. Biskup Rzymu wyraził je w trakcie swojego lotu powrotnego z wyspy Lesbos. Jednak jeśli takie są jego poglądy [przemyślenia], dlaczego zamieszcza je w przypisie Amoris Laetitia i w prywatnym liście nieprzeznaczonym do publikacji, zamiast wyłożyć w bardziej jasny i przejrzysty sposób? Być może wtedy sprzeczności dotyczące odwiecznego Magisterium Kościoła stałyby się publiczne i formalne, natomiast intencją jest, aby dokonać zmiany w doktrynie Kościoła ukradkiem, w niejednoznaczny sposób?

 

Można odnieść wrażenie, że znajdujemy się w obliczu manipulacji informacjami, mającej na celu kreowanie napięć i podziałów wewnątrz Kościoła, na które papież narzekał podczas swojego wykładu w Santa Marta w dniu 12 września: [...] ideologiczne, teologiczne podziały, które szarpią Kościołem. Diabeł rozsiewa zazdrość, ambicje, pomysły, ale do podziału! [...] Podziały sprawiają, że widzisz tę część, jedną przeciw drugiej. Zawsze przeciw! Nie ma oleju jedności, balsamu jedności.

 

Podziały mają swoje źródło w rozwidlonym języku Diabła i mogą zostać pokonane przede wszystkim przez prawdę; prawdę na temat wiary i moralności, ale również prawdę języka i zachowania, co oznacza porzucenie wszystkich kłamstw, fałszerstw i powściągliwości, podążając przy tym za nauczaniem Ewangelii „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (Mt 5, 37).

 

 

Roberto de Mattei

Corrispondenza Romana

14 wrzesień 12016


 
DATA: 2016-09-20 07:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Papież Franciszek dialoguje teraz w Asyżu z innowiercami zamiast ich nawracać na wiarę katolicką. Wkrótce też będzie świętować dzień heretyka Lutra. Biskupi polscy mają w krótkiej perspektywie dni judaizmu i islamu infekujące Kościół Chrystusowy !Czy szatan nie wali kopytami w euforii, że ma starannie dobranych pomocników ?!
ponad 2 lata temu / antymodernista
 
Franciszek doskonale zdaje sobie sprawę, że ogłoszenie "otwartym tekstem" przyzwolenia na komunię dla rozwodników spowodowałoby równie otwarty sprzeciw katolików, którzy - o paradoksie! - w Kościele katolickim stanowią dziś być może mniejszość, ale jednak wciąż dość liczebną. Dlatego herezję, którą - jak się zdaje - w pełni aprobuje i popiera wprowadza podstępnie: a to jakieś dwuznaczne sformułowanie, a to przypis, a to prywatny list etc. Dba przy tym jednocześnie nieustannie, by w mediach kreować się na obrońcę ubogich, który odwiedza chore dzieci, wspiera (także finansowo) emigrantów, patronuje dziełom miłosierdzia. Buduje sobie w ten sposób globalne, wizerunkowe alibi - no bo któż ośmieli się krytykować tak "dobrego", "skromnego" i "pokornego" papieża? Tymczasem po cichu z żelazną konsekwencją pracuje nad zmianą doktryny, która w rzeczywistości jest zamachem na sakramenty Eucharystii, Małżeństwa i Pokuty.
ponad 2 lata temu / Romeus
 
Bardzo taktowne, bardzo. Problem w sposobie komunikowania się "Stolicy Apostolskiej". A jednak ten drugi, poważny przykład wyraźnie wskazuje osobistą winę konkretnego człowieka. I tak niestety to wygląda, nawet jeśli - co trudno ustalić - tą winą byłaby zgoda na bycie marionetką w rękach innych.
ponad 2 lata temu / cristero
 
Chodzi o dopasowanie Kościoła do świata - subtelnymi, coraz większymi krokami, w formie niedomówień, niejasności, celowej gry słów, domysłów - niedługo już nastąpi całkowity podział. Podział na Nierządnicę i Niewiastę. Po której będziemy stronie? Wykłady Ks. Murzińskiego (wszystkie) - obowiązkowe dla dzisiejszego Katolika, który chce być wierny nauce Chrystusa i Jego prawdziwego Kościoła.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.