DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Roberto de Mattei do młodych: naszym powołaniem jest świętość

Roberto de Mattei do młodych: naszym powołaniem jest świętość
Fot. Voice of the Family

Co powiedzieć młodym dzisiaj? Nie mogę powiedzieć nic poza tym, co mówię samemu sobie każdego dnia: bądź święty, bądźcie święci. To nie jest abstrakcyjna kwestia; jest konkretna, dotyczy każdego z nas – mężczyzny lub kobiety, młodych i starych, nikt nie jest wykluczony – powiedział prof. Roberto de Mattei podczas rzymskiej konferencji Stworzeni dla nieba. Misja młodych katolików w dzisiejszym świecie.

 

– Muszę być o tym przekonany: mogę osiągnąć wszystkie bogactwa życia: zdrowie, bogactwo, przyjemność, honory i moc, ale jeśli nie stanę się święty, moje życie zakończy się niepowodzeniem – podkreślał historyk, redaktor naczelny magazynu „Radici Cristiane”. Swe wystąpienie skierował do uczestników spotkania z udziałem m.in. kardynała Raymonda L. Burke’a oraz Johna-Henry’ego Westena, redaktora naczelnego portalu Life Site News. Organizatorem przedsięwzięcia było katolickie stowarzyszenie Voice of the Family („Głos Rodziny”).

 

Jak podkreślił profesor de Mattei, być świętym to postępować w zgodzie z własnym, indywidualnym powołaniem, wyznaczonym każdemu przez Stwórcę. Pan Bóg niczego w naszym życiu nie pozostawia „ślepemu losowi”.

 

Fizyczne wpływy czasu, pór roku i klimatu, moralne wpływy krewnych, nauczycieli, przyjaciół i [nawet] wrogów, których spotkaliśmy po drodze; wszystkie książki, które czytaliśmy, słowa, które słyszeliśmy, rzeczy, które widzieliśmy, sytuacje, w których się znaleźliśmy – nic nie jest przypadkiem, ponieważ nie ma czegoś takiego jak przypadek – wszystko ma znaczenie – mówił prezes stowarzyszenia „Lepanto”. Jak zaznaczył, jedynym celem Pana Boga, którego dziełem są nasze doświadczenia, jest doprowadzenie nas do świętości, czyli szczęścia.

 

- Prawdziwa łaska jest nadprzyrodzonym działaniem, jakie Bóg wywiera na nas w każdej chwili, poprzez stworzenia. Stworzenia są narzędziami, które przynoszą łaskę. Są narzędziami Boga tylko w jednym celu: formowania świętych. Wszystko, co się dzieje, wszystko, co się robi, jak mówi św. Paweł, wszystko bez wyjątku, przyczynia się do tego samego dzieła, a dzieło to jest dobrem tych, których wola Boża wzywa do świętości (Rz 8:28). Nic nie zawodzi w tym celu, wszystko zbiega się w tym kierunku. Rzeczywista łaska jest wszędzie i ściśle łączy naturalne i nadprzyrodzone. A Bóg udziela swych łask stosownie do potrzeb naszego życia, zgodnie z zamysłem Jego miłosierdzia wobec nas i zgodnie z odpowiedzią, jakiej udzielamy Jego działaniu – wyjaśniał.

 

Właściwą odpowiedzią człowieka na nieprzerwane akty łaski wobec naszych dusz jest zgoda na Boże działanie, bez martwienia się o jutro, ponieważ, jak głosi Ewangelia, „dosyć ma dzień swojej biedy” (Mt 6:34). Roberto de Mattei przytoczył m.in. przykład świętego Jana Bosko, któremu Pan Bóg pozwolił zrozumieć, w jaki sposób przez całe życie był przygotowywany do wypełnienia wyznaczonej misji.

 

Nasze powołanie otrzymujemy jednak nie dla samych siebie, ale dla Kościoła. To, czy je wypełnimy, jest już kwestią wyboru dokonanego przez osobistą wolę. Wiąże się to z ogromną, indywidualną odpowiedzialnością.

 

Historyk przypomniał, w ślad za Pliniem Corrêa de Oliveirą, założycielem stowarzyszenia Tradycja – Rodzina – Własność, że również każdy naród ma określoną przez Boga rolę do wypełnienia w dziejach. – Żyjemy w epoce historycznej. A ponieważ historia jest także dziełem Boga, w każdej epoce Bóg prosi o coś innego. Każda epoka historyczna ma swoje powołanie. Przeważającym powołaniem w pierwszych wiekach Kościoła była predyspozycja do męczeństwa. Czy w XXI wieku istnieje powołanie, w którym można odnaleźć swą osobistą misję? – zastanawiał się mówca.

 

W odpowiedzi wskazał na fatimskie wezwanie Matki Bożej. Mamy przyczyniać się do ostatecznego triumfu Jej Niepokalanego Serca modląc się, pokutując i działając.

 

- Dzisiaj być świętymi oznacza walkę w tej bitwie, którą rozgrywamy przede wszystkim używając miecza prawdy. Tylko na prawdzie można zbudować życie ludzi i narodów, a bez prawdy społeczeństwo rozpada się i umiera. Dzisiaj chrześcijańskie społeczeństwo musi powstać na nowo; i aby tak się stało, podstawową koniecznością, do której jesteśmy wezwani, to wyznawać prawdę i żyć nią. Kiedy chrześcijanin, z pomocą łaski, dostosowuje swoje życie do zasad Ewangelii i walczy w obronie prawdy – podkreślał profesor de Mattei.  

 

Młodość nie jest stworzona dla przyjemności, ale dla heroizmu – przypomniał słowa Paula Claudela.

 

 

Źródło: voiceofthefamily.com

RoM

 

 


DATA: 2018-10-27 10:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najbardziej widoczne są przeważnie ruchy feministyczne.
ponad 1 rok temu / 40
 
Zaproponujemy ci powrót ze świata wyobraźni do świata faktów.
ponad 1 rok temu / do Liberalny 19-latek.
 
I tą jedną krótką wypowiedzią, prof. De Mattei zaorał całe to śmieszne zbiegowisko podstarzałych klero-hippisów, zwane "synodem młodych". Treściwie, w punkt, a co najważniejsze - prawdziwie.
ponad 1 rok temu / zxc
 
I to chcemy słyszeć
ponad 1 rok temu / bjs
 
Polecam: "Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie - 27 X 2018 r." z ks. Arkadiusz Szczepanik, Opublikowany 27 paź 2018
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
A co zrobicie z rozjazdem poglądów między płciami wśród młodych (do 30 lat)? Chodzi mi o to, że kobiety są zdecydowanie bardziej kosmopolityczno-lewicowo-liberalne, a mężczyźni zdecydowanie bardziej narodowo-prawicowo-konserwatywni? Idealnie to oddał tęczowy piątek, gdzie zwolennikami i sympatykami tego dnia były w znacznej mierze kobiety, a przeciwikami zdecydowanie mężczyźni.
ponad 1 rok temu / Liberalny 19-latek.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.