DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Robert Gwiazdowski: podatek dochodowy zbędny

Robert Gwiazdowski: podatek dochodowy zbędny
fot.Fot. Andrzej Bogacz / Forum

Nie byłoby dyskusji o wysokości kwoty wolnej od podatku, gdyby państwo zrezygnowało z tego rodzaju daniny. – Ekonomicznie podatek ten nie ma większego uzasadnienia, bo można środki budżetowe pozyskiwać inaczej – ocenił prof. Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha. Jak dodał, wątpliwości budzi też już sam sposób stanowienia prawa.

 

Jak podkreślił w rozmowie z PCh24.pl prof. Robert Gwiazdowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha, przetaczająca się w ostatnich dniach przez Polskę emocjonalna dyskusja o wysokości kwoty wolnej od podatku wynika z faktu, że taki podatek w ogóle istnieje.

 

- Podatek dochodowy, a zwłaszcza progresywny od osób fizycznych, jest bodaj najgłupszym podatkiem, jaki ludzkość sobie wymyśliła. Gdyby go nie było – a nie musi go być – to cała dyskusja byłaby bezprzedmiotowa. Przecież ekonomicznie ten podatek nie ma większego uzasadnienia, bo można środki budżetowe pozyskiwać inaczej – ocenił.

 

Jak dodał, jeśli takie rozwiązania już jednak funkcjonują, to jest oczywistym, że na tle innych krajów, kwota wolna od podatku była dotąd w Polsce zbyt niska. Ekspert zwrócił też uwagę na to, że obywatele zasługują na dobre prawo, także podatkowe i to winno być nie tylko dobrze napisane, dobrze stosowane, ale i dobrze egzekwowane.

 

- My obecnie to prawo piszemy fatalnie, zarówno w treści jak i w sposobie. Pomysł by wziąć się za pisanie zmian do podatku dochodowego na tydzień przed końcem okresu, w którym zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, podatnicy powinni dowiedzieć się jaki podatek dochodowy zapłacą w przyszłym, roku, to jest absurd – zauważył prof. Gwiazdowski.

 

Jak dodał, mocno dyskusyjne jest już chociażby samo opodatkowanie świadczeń, wynagrodzeń tzw. sfery budżetowej. W ocenie eksperta, to oczywista strata, bo mamy sytuację, w której jeden urzędnik wypłaca pensję, drugi urzędnik pobiera od niej podatek, po to, by trafił on do tego, co wypłaca urzędnikowi pensję.

 

Prof. Gwiazdowski ocenił, że dzielenie podatników – z uwagi na przysługującą kwotę wolną od podatku – jest dopuszczalne, tak jak dopuszczalna jest progresja podatkowa. Trzeba przy tym wiedzieć, że – w kontekście wysokości podatku dochodowego – w Polsce pojęcie zamożności zostało zdeformowane, bo liczą się tu tylko aktualne zarobki, a nie bierze się pod uwagę tego od kiedy taka osoba dobrze zarabia, tego czy ma kredyt i jaką ratę.

 

Zdaniem eksperta, w tym kontekście, to czy osoby lepiej zarabiające będą miały kwotę wolną od podatku na poziomie 0 zł, 3 tys. zł czy 6 tys. zł jest mniej znaczące niż to, czy od całej pozostałej kwoty zapłacą podatek w wysokości 19 proc. czy też 40 proc. - Dla osób naprawdę zamożnych to nie kwota wolna od podatku jest istotna, ale marginalna stawka podatkowa – dodał.

 

 

MA

 

 

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 8. Kiedy państwo staje się złodziejem?

 

Polonia Christiana nr 8. Kiedy państwo staje się złodziejem?

 

 


DATA: 2018-07-24 11:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

...trzeba się dużo modlić...
ponad 2 lata temu / Gustaw
 
@Gustaw, Jak uczy historia, nigdy.
ponad 2 lata temu / Faszysta
 
W "naszym" Ubekistanie nie ma podatków. Płacimy za to Tuzin różnych kontrybucji. Ich celem jest wywłaszczenie rodowitych Polaków z majątku.
ponad 2 lata temu / agricola
 
Biorąc pod uwagę ,że podatek dochodowy nie przynosi faktycznie dochodu do skarbu państwa można mniemać ,że jest niepotrzebny i tu popełniamy błąd myśląc ,że panujący nie wiedzą co czynią. Dopóki będzie pokrywał choćby część kosztów funkcjonowania maszynerii urzędniczej do jego ściągania ,będzie funkcjonował.
ponad 2 lata temu / codi
 
@łucznik Izydor: taki podatek (pogłówny) wymyślił Pan Bóg i jest on opisany w Piśmie Świętym: "Bogaty nie będzie zwiększał, a ubogi nie będzie zmniejszał wagi pół sykla" - Wj 30, 15. Należy jednak podkreślić, że w innych miejscach pisma objawione dopuszczają dziesięcinę, z zastrzeżeniem, że jest to już podatek bardzo wysoki.
ponad 2 lata temu / obywatel
 
Niech żyje! Podatkiem powinna być po prostu danina - każdy płaci raz na miesiąc stałą kwotę, taką samą dla wszystkich. To wymyślił Korwin-Mikke - nie zagłosowałbym na niego, gdyż jest libertarianinem, ale ten pomysł jest niezwykle prosty i genialny!
ponad 2 lata temu / łucznik Izydor
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "47729"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.