14 listopada 2020

Komisja Europejska zainicjowała Pakt na rzecz umiejętności, by rozbudzać entuzjazm do cyfryzacji

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Gerd Altmann))

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Komisja Europejska zainicjowała Pakt na rzecz umiejętności. Jest to umowa między podmiotami publicznymi i prywatnymi, które mają przygotować nowy sposób kształcenia pracowników, by sprostać wymogom związanym z transformacją gospodarki. Wraz z dekarbonizacją liczni obywatele stracą swoje miejsca pracy. Wszyscy jednak mają ciągle szkolić się i przekwalifikować.

 

Program na rzecz umiejętności ma służyć „zrównoważonej konkurencyjności, sprawiedliwości społecznej i odporności”. Pakt ma sprostać „wyzwaniom spowodowanym pandemią COVID-19 i zrealizować ambicje związane ze ścieżką odnowy gospodarczej, strategią przemysłową UE oraz przejściem na ekologiczną i cyfrową gospodarką”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W ramach paktu przemysł, pracodawcy publiczni i prywatni, partnerzy społeczni, podmioty świadczące usługi w zakresie edukacji i szkoleń oraz agencje zatrudnienia zostaną zaproszone do wspólnej pracy nad przekwalifikowaniem milionów obywateli w wieku produkcyjnym, by osiągnąć cele ekologiczne i doprowadzić do transformacji cyfrowej.

 

Komisarze unijni chcą „wyposażyć wszystkich Europejczyków w odpowiednie umiejętności”. Szef KE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton ogłosił pierwsze partnerstwa dotyczące przemysłu motoryzacyjnego, mikroelektronicznego i lotniczego oraz obronnego. Celem jest podniesienie umiejętności odpowiednio 5 i 6 proc. siły roboczej w branży motoryzacyjnej, lotniczej i obronnej, a także publiczne i prywatne inwestycje w przemysł mikroelektroniczny o wartości 2 miliardów euro na przekwalifikowania.

 

Komisja chce, by znacznie więcej kobiet pracowało w tych branżach. We wtorek podczas uroczystości inauguracyjnej Sabine Herlitschka, CEO producenta mikroelektroniki i półprzewodników firmy Infineon Technologies z Austrii, narzekała na brak równości płci w branży.

 

– Powinniśmy również pomyśleć o zwiększeniu i zmotywowaniu kobiet w branży mikroelektroniki i półprzewodników – przekonywała, dodając, że każda przyszła główna „europejska marka elektroniki”, powinna opierać się na integracji.

 

Komisja Europejska zaznaczyła natomiast, że promocja równości płci w branżach technologicznych jest jednym z jej celów. Z kolei strategia cyfrowa uznaje za priorytet zapewnienie kobietom bardziej „satysfakcjonującej kariery” w sektorze technologicznym oraz możliwość uczestniczenia w transformacji cyfrowej.

 

„Więcej kobiet może i musi mieć satysfakcjonującą karierę zawodową w branży technicznej, a europejska technologia musi czerpać korzyści z umiejętności i kompetencji kobiet” – czytamy w strategii, którą przedstawiono na początku roku. Dodano w niej, że transformacja cyfrowa „musi być uczciwa i sprawiedliwa”, a także „zachęcać kobiety do pełnego uczestnictwa”.

 

KE we wrześniu przedstawiła także plan działania związany z docelowym przechodzeniem na zdalne nauczanie i tworzeniem europejskiego certyfikatu umiejętności cyfrowych.

 

Pakt na rzecz umiejętności ma rozbudzać wśród obywateli entuzjazm dla technologii cyfrowych.

 

 

Źródło: euractiv.com / appale.ec.europa.eu

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram