DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Reżim sanitarny: Katolicy wygrali przed sądem sprawę z prefektem

Reżim sanitarny: Katolicy wygrali przed sądem sprawę z prefektem
Katedra w Clermont-Ferrand. Fot. Pixabay

Francuscy katolicy z Clermont-Ferrand wywalczyli w sądzie prawo do odprawienia Mszy świętej na wolnym powietrzu. Nad Sekwaną obowiązuje zakaz sprawowania liturgii w kościołach.

 

 

Clermont-Ferrand to stolica departamentu Puy-de-Dôme, położonego w środkowej części kraju. Tamtejszy prefekt wydał zakaz przeprowadzenia modlitewnego zgromadzenia na wolnym powietrzu. Składający wniosek chcieli odprawić niedzielną Najświętszą Ofiarę.

 

Sąd administracyjny zmienił jednak decyzję prefekta. To sukces katolików, którzy swych protestów przeciwko zakazowi kultu publicznego w świątyniach nie ograniczają do modlitewnych spotkań (pod hasłem: „Oddajcie nam Mszę!”), lecz działają również na polu prawnym.

 

Niektórzy przynoszą transparenty i wykrzykują hasła. My mamy Mszę. Prefekt chciał nam zabronić organizacji wydarzenia religijnego, nie ma takiego prawa – mówił w sądzie François-Xavier Péron, z katolickiego stowarzyszenia Civitas.

 

 „Jak wynika z orzeczenia sądu, prefekt (przedstawiciel władzy centralnej w departamencie, a więc odpowiednik wojewody) mógł zabronić organizacji zgromadzenia, gdyby zagrażało ono zdrowiu publicznemu lub porządkowi publicznemu. Ale zakaz wydano ze względu na religijny charakter demonstracji” – czytamy na portalu TVP Info.

 

Pierwsza Msza święta przed katedrą w Clermont-Ferrand zostanie odprawiona w niedzielę 22 listopada o godzinie 15:30. Kolejna planowana jest na 29 bm.

 

Pod pretekstem pandemii władze państwowe całkowicie zabroniły odprawiania nabożeństw z udziałem wiernych w kościołach. Zakaz obowiązuje od 8 listopada.

 

 

Źródło: TVP Info

RoM

 

 

 


DATA: 2020-11-21 21:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo Francuzi!!!
7 dni temu / Jan
 
Popieram: trzeba "zaskarżyć ograniczenie liczby osób na Mszach Świętych."
8 dni temu / Andrzej
 
W Kościołach ograniczona/wyliczona liczba uczestników nabożeństw. Wystarczy pojść do hipermarketów obcych np.dziś OBI mnóstwo ludzi i zakazu nie widać
8 dni temu / Stan
 
My w Polsce jako katolicy powinniśmy zaskarżyć ograniczenie liczby osób na Mszach Świętych. Jeśli nikt tego nie zrobi, to na Boże Narodzenie znów nam zamkną kościoły, jak to było na Wielkanoc. Przecież to ograniczenie jest wbrew konstytucji i konkordatowi. Szkoda, że nikt nie chce się za to wziąć. Taki szarak jak ja nie da rady, ale są przecież ludzie i instytucje, które dałyby radę.
8 dni temu / Polka
 
Bo Francuzi daja przyklad odwagi i nie wystraszyli sie i ida z wiara pod zamkiniete koscioly i nie m tam polskich czarownic i uciekajacych katolikow bo wystrasyli sie Morawieckiego i telewizyjnych zgonow
9 dni temu / zbigniew
 
U nas by ten numer nie przeszedł.Najpierw złożenie pozwu,potem nabranie mocy,potem termin,najlepiej jak najbardziej odległy i tym sposobem przeleciało by kilka latek aż zaraza by ustała i problem by sam się rozwiązał.Aaaa i jeszcze kilka odroczeń by było po drodze.
9 dni temu / za szybko
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.